Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

V Indonésii probíhá Asijský den mládeže

Datum publikace4. 8. 2017, 12.45
TiskTisk

Na dva tisíce mladých katolíků z 21 asijských zemí se od středy 2. srpna do neděle účastní v indonéském městě Yogyakarta 7. Asijského dne mládeže. Tématem akce jsou slova: Radujte se, mladí lidé z Asie: Život z evangelia v multikulturní Asii.

Ilustrační foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Asijský den mládeže je v mnohém podobný tomu světovému, který proběhl například vloni v polském Krakově. Pro účastníky je připraven několikadenní program ve více než desítce diecézí, po němž následuje hlavní společné setkání. Podobné události se již uskutečnily na různých místech Asie šestkrát, poprvé v roce 1999 v Thajsku.

Letošní setkání je zvláštní svým kontextem: Indonésie je nejlidnatější islámskou zemí, v níž křesťané tvoří zhruba tříprocentní menšinu. Právě na možnost pokojného soužití kultur chce toto setkání poukázat, jak uvedl předseda tamější biskupské konference Ignatius Suharyo. „Chceme ukázat mladým lidem v Asii a ve světě, že Indonésie je bezpečná země a že hrozbu radikalismu můžeme porazit skrze dialog,“ řekl biskup pro Vatikánský rozhlas. Obyvatelé Indonésie jsou podle něj schopni harmonicky existovat vedle sebe i v různorodé společnosti.

Zahajovacího ceremoniálu se účastnili také političtí představitelé. Zvlášť významná byla přítomnost sultána Hamengka Buwona X., který je v této oblasti nejvyšší politickou i islámskou autoritou. Ten také katolíkům zapůjčil rozsáhlý veletržní komplex zcela zdarma.

Zahajovací mši svatou, které se účastnilo více než 2000 mladých katolíků, ale i jejich muslimští vrstevníci, padesátka biskupů včetně šesti kardinálů a 158 kněží, sloužil kardinál Patrick D´Rosario z bangladéšské Dháky. Pro Vatikánský rozhlas uvedl: „Myslím, že hlavní důležitost tohoto setkání spočívá v tom, že mladí lidé skutečně aktivně svědčí o hodnotách evangelia a své kultuře. Scházejí se, aby tyto hodnoty ve veliké otevřenosti sdíleli a odnesli si novou inspiraci. V Asii prožíváme ideologický kolonialismus a někdy máme pocit, že už jsme o své hodnoty přišli. Když se ale asijští mladí lidé všichni společně sejdou, uvědomí si své bohatství, poznají svědectví evangelia v jiných zemích a situacích. Volba Indonésie jako země s největší muslimskou většinou na světě byla velmi dobrá. Většina jejích obyvatel se hlásí k islámu, ale zároveň všichni sdílejí kulturní identitu a principy státní filosofie ‚Pancasila‘, které jsou univerzální a sbližují lidi mezi sebou. Věřím, že v zemi, která se stále silněji militarizuje a prožívá hrozbu terorismu, nelze ignorovat tyto kulturní prvky a kulturní ztotožnění.“

(zdroj: https://asianyouthday.org/, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou