V Indonésii probíhá Asijský den mládeže

Na dva tisíce mladých katolíků z 21 asijských zemí se od středy 2. srpna do neděle účastní v indonéském městě Yogyakarta 7. Asijského dne mládeže. Tématem akce jsou slova: Radujte se, mladí lidé z Asie: Život z evangelia v multikulturní Asii.
Publikováno: 4. 8. 2017 12:45

Ilustrační foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Asijský den mládeže je v mnohém podobný tomu světovému, který proběhl například vloni v polském Krakově. Pro účastníky je připraven několikadenní program ve více než desítce diecézí, po němž následuje hlavní společné setkání. Podobné události se již uskutečnily na různých místech Asie šestkrát, poprvé v roce 1999 v Thajsku.

Letošní setkání je zvláštní svým kontextem: Indonésie je nejlidnatější islámskou zemí, v níž křesťané tvoří zhruba tříprocentní menšinu. Právě na možnost pokojného soužití kultur chce toto setkání poukázat, jak uvedl předseda tamější biskupské konference Ignatius Suharyo. „Chceme ukázat mladým lidem v Asii a ve světě, že Indonésie je bezpečná země a že hrozbu radikalismu můžeme porazit skrze dialog,“ řekl biskup pro Vatikánský rozhlas. Obyvatelé Indonésie jsou podle něj schopni harmonicky existovat vedle sebe i v různorodé společnosti.

Zahajovacího ceremoniálu se účastnili také političtí představitelé. Zvlášť významná byla přítomnost sultána Hamengka Buwona X., který je v této oblasti nejvyšší politickou i islámskou autoritou. Ten také katolíkům zapůjčil rozsáhlý veletržní komplex zcela zdarma.

Zahajovací mši svatou, které se účastnilo více než 2000 mladých katolíků, ale i jejich muslimští vrstevníci, padesátka biskupů včetně šesti kardinálů a 158 kněží, sloužil kardinál Patrick D´Rosario z bangladéšské Dháky. Pro Vatikánský rozhlas uvedl: „Myslím, že hlavní důležitost tohoto setkání spočívá v tom, že mladí lidé skutečně aktivně svědčí o hodnotách evangelia a své kultuře. Scházejí se, aby tyto hodnoty ve veliké otevřenosti sdíleli a odnesli si novou inspiraci. V Asii prožíváme ideologický kolonialismus a někdy máme pocit, že už jsme o své hodnoty přišli. Když se ale asijští mladí lidé všichni společně sejdou, uvědomí si své bohatství, poznají svědectví evangelia v jiných zemích a situacích. Volba Indonésie jako země s největší muslimskou většinou na světě byla velmi dobrá. Většina jejích obyvatel se hlásí k islámu, ale zároveň všichni sdílejí kulturní identitu a principy státní filosofie ‚Pancasila‘, které jsou univerzální a sbližují lidi mezi sebou. Věřím, že v zemi, která se stále silněji militarizuje a prožívá hrozbu terorismu, nelze ignorovat tyto kulturní prvky a kulturní ztotožnění.“

(zdroj: https://asianyouthday.org/, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021