V Indonésii probíhá Asijský den mládeže

Na dva tisíce mladých katolíků z 21 asijských zemí se od středy 2. srpna do neděle účastní v indonéském městě Yogyakarta 7. Asijského dne mládeže. Tématem akce jsou slova: Radujte se, mladí lidé z Asie: Život z evangelia v multikulturní Asii.
Publikováno: 4. 8. 2017 12:45

Ilustrační foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Asijský den mládeže je v mnohém podobný tomu světovému, který proběhl například vloni v polském Krakově. Pro účastníky je připraven několikadenní program ve více než desítce diecézí, po němž následuje hlavní společné setkání. Podobné události se již uskutečnily na různých místech Asie šestkrát, poprvé v roce 1999 v Thajsku.

Letošní setkání je zvláštní svým kontextem: Indonésie je nejlidnatější islámskou zemí, v níž křesťané tvoří zhruba tříprocentní menšinu. Právě na možnost pokojného soužití kultur chce toto setkání poukázat, jak uvedl předseda tamější biskupské konference Ignatius Suharyo. „Chceme ukázat mladým lidem v Asii a ve světě, že Indonésie je bezpečná země a že hrozbu radikalismu můžeme porazit skrze dialog,“ řekl biskup pro Vatikánský rozhlas. Obyvatelé Indonésie jsou podle něj schopni harmonicky existovat vedle sebe i v různorodé společnosti.

Zahajovacího ceremoniálu se účastnili také političtí představitelé. Zvlášť významná byla přítomnost sultána Hamengka Buwona X., který je v této oblasti nejvyšší politickou i islámskou autoritou. Ten také katolíkům zapůjčil rozsáhlý veletržní komplex zcela zdarma.

Zahajovací mši svatou, které se účastnilo více než 2000 mladých katolíků, ale i jejich muslimští vrstevníci, padesátka biskupů včetně šesti kardinálů a 158 kněží, sloužil kardinál Patrick D´Rosario z bangladéšské Dháky. Pro Vatikánský rozhlas uvedl: „Myslím, že hlavní důležitost tohoto setkání spočívá v tom, že mladí lidé skutečně aktivně svědčí o hodnotách evangelia a své kultuře. Scházejí se, aby tyto hodnoty ve veliké otevřenosti sdíleli a odnesli si novou inspiraci. V Asii prožíváme ideologický kolonialismus a někdy máme pocit, že už jsme o své hodnoty přišli. Když se ale asijští mladí lidé všichni společně sejdou, uvědomí si své bohatství, poznají svědectví evangelia v jiných zemích a situacích. Volba Indonésie jako země s největší muslimskou většinou na světě byla velmi dobrá. Většina jejích obyvatel se hlásí k islámu, ale zároveň všichni sdílejí kulturní identitu a principy státní filosofie ‚Pancasila‘, které jsou univerzální a sbližují lidi mezi sebou. Věřím, že v zemi, která se stále silněji militarizuje a prožívá hrozbu terorismu, nelze ignorovat tyto kulturní prvky a kulturní ztotožnění.“

(zdroj: https://asianyouthday.org/, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: 90 let Vatikánského rozhlasu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Zve k poslechu papežových promluv a zpráv ze života církve, k modlitbě i rozjímání. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?
24.02.2021

Katolický kostel v Nigérii podpálili a zničili ozbrojení bandité

Na severu Nigérie ve státě Kaduna zničili „ozbrojení bandité“ katolický kostel Svaté rodiny. Útočníci zaútočili na vesnici Kikwari v provincii Kajuru, podpálili kostel a další dvě budovy. Obyvatelé uprchli do bezpečí, jakmile byli upozorněni na výskyt banditů v jejich oblasti.
23.02.2021

Zapalme svíčku za oběti komunismu!

V předvečer výročí komunistického převratu z roku 1948, ve středu 24. února, se od 18.00 hodin uskuteční u pomníku na pražském Újezdě setkání za oběti komunismu. Vzhledem k epidemické situaci se zájemci mohou připojit pouze on-line. Dění u pomníku bude možné sledovat na Youtube a na Facebooku. Připojit se lze alespoň symbolicky zapálením svíčky ve svém domově.
23.02.2021

Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
23.02.2021

Poslední možnost zvrátit rozhodnutí české vlády o krácení Evropského sociálního fondu

Česká vláda při nastavování alokací a pravidel čerpání evropských prostředků podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a propadu lidí do bytové nouze. Neziskové organizace, včetně Charity Česká republika, již dlouho bijí na poplach.
22.02.2021