V Indonésii probíhá Asijský den mládeže

Na dva tisíce mladých katolíků z 21 asijských zemí se od středy 2. srpna do neděle účastní v indonéském městě Yogyakarta 7. Asijského dne mládeže. Tématem akce jsou slova: Radujte se, mladí lidé z Asie: Život z evangelia v multikulturní Asii.
Publikováno: 4. 8. 2017 14:45

Ilustrační foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Asijský den mládeže je v mnohém podobný tomu světovému, který proběhl například vloni v polském Krakově. Pro účastníky je připraven několikadenní program ve více než desítce diecézí, po němž následuje hlavní společné setkání. Podobné události se již uskutečnily na různých místech Asie šestkrát, poprvé v roce 1999 v Thajsku.

Letošní setkání je zvláštní svým kontextem: Indonésie je nejlidnatější islámskou zemí, v níž křesťané tvoří zhruba tříprocentní menšinu. Právě na možnost pokojného soužití kultur chce toto setkání poukázat, jak uvedl předseda tamější biskupské konference Ignatius Suharyo. „Chceme ukázat mladým lidem v Asii a ve světě, že Indonésie je bezpečná země a že hrozbu radikalismu můžeme porazit skrze dialog,“ řekl biskup pro Vatikánský rozhlas. Obyvatelé Indonésie jsou podle něj schopni harmonicky existovat vedle sebe i v různorodé společnosti.

Zahajovacího ceremoniálu se účastnili také političtí představitelé. Zvlášť významná byla přítomnost sultána Hamengka Buwona X., který je v této oblasti nejvyšší politickou i islámskou autoritou. Ten také katolíkům zapůjčil rozsáhlý veletržní komplex zcela zdarma.

Zahajovací mši svatou, které se účastnilo více než 2000 mladých katolíků, ale i jejich muslimští vrstevníci, padesátka biskupů včetně šesti kardinálů a 158 kněží, sloužil kardinál Patrick D´Rosario z bangladéšské Dháky. Pro Vatikánský rozhlas uvedl: „Myslím, že hlavní důležitost tohoto setkání spočívá v tom, že mladí lidé skutečně aktivně svědčí o hodnotách evangelia a své kultuře. Scházejí se, aby tyto hodnoty ve veliké otevřenosti sdíleli a odnesli si novou inspiraci. V Asii prožíváme ideologický kolonialismus a někdy máme pocit, že už jsme o své hodnoty přišli. Když se ale asijští mladí lidé všichni společně sejdou, uvědomí si své bohatství, poznají svědectví evangelia v jiných zemích a situacích. Volba Indonésie jako země s největší muslimskou většinou na světě byla velmi dobrá. Většina jejích obyvatel se hlásí k islámu, ale zároveň všichni sdílejí kulturní identitu a principy státní filosofie ‚Pancasila‘, které jsou univerzální a sbližují lidi mezi sebou. Věřím, že v zemi, která se stále silněji militarizuje a prožívá hrozbu terorismu, nelze ignorovat tyto kulturní prvky a kulturní ztotožnění.“

(zdroj: https://asianyouthday.org/, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Červnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2020

Slunce, šaty a zmrzlina. To jsou pro nás indicie začátku léta. Co na tom, že oficiálně ještě nezačalo. Pro mě už je tu. A navíc oslavujeme narozeniny celé naší církve. Slavnost seslání Ducha Svatého a tak si můžeme užívat dvojnásob. A když je důvod slavit, proč toho nevyužít a nepřečíst si IN!
01.06.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 1. do 7. června 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
01.06.2020

Papež František: My, lidé, jsme chrámem Ducha svatého, nikoli ekonomik

Naposledy a zároveň poprvé v této velikonoční době zazněla mariánská modlitba Regina caeli na Svatopetrském náměstí za přítomnosti několika set věřících, které papež František v poslední den tohoto liturgického období oslovil z okna ve třetím patře Apoštolského paláce.
31.05.2020

Abeceda křesťanské víry - 11. díl CH - Charisma

Dalším písmenem v abecedě je písmeno CH jako charisma. Toto slovo je řeckého původu. Je to především dar, který dostáváme z darů Ducha Svatého. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
29.05.2020

Poselství Svatého otce Františka k 106. světovému dni migrantů a uprchlíků

Zveřejňujeme v plném znění český překlad poselství Svatého otce Františka ke 106. světovému dni migrantů a uprchlíků, který připadá na neděli 27. září. Papež František dal svému poselství k této události titul: „Přinuceni k útěku jako Ježíš Kristus“.
29.05.2020