Lidé mohou přispívat na obnovu kostela v Třinci-Gutech

Datum publikace9. 8. 2017, 15.00

Lidé už mohou přispívat do veřejné sbírky na obnovu dřevěného kostela Božího těla v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku, kterou vyhlásila radnice. Peníze mohou posílat na zvláštní účet číslo 7657654/0300 zřízený u Československé obchodní banky.

Foto: Ivana Bužková/Člověk a víra

Třinecká starostka Věra Palkovská (SNK) už v pondělí řekla, že peníze, které se na účtu sejdou, budou sloužit pouze na obnovu kostelíku. Sbírka podle ní nebude mít žádný finanční limit. Očekávané náklady na obnovu vzejdou až ze zpracovaného projektu. Starostka řekla, že eviduje velký zájem ze strany možných dárců z okolních měst i firem, ale i lidi z Česka a Slovenska.

Krajští radní na odstranění následků požáru a přípravu projektové dokumentace kostela uvolnili 200 000 korun z krajského rozpočtu. 'Přispět finanční pomocí pokládáme u této tragédie za samozřejmost. Vzhledem k uměleckohistorickým, ale i duchovním hodnotám kostela Božího těla v Gutech je v zájmu Moravskoslezského kraje, aby vyšel farnosti vstříc a podílel se případně i na samotné obnově kulturní památky ze 16. století. Věřím, že se společnými silami podaří stavbu obnovit s co nejmenšími problémy,' uvedl hejtmanův náměstek Lukáš Curylo (KDU-ČSL).

Replika kostela bude stát 20 milionů

Biskupství ostravsko-opavské, které je majitelem kostela, oznámilo, že nový kostel se začne stavět pravděpodobně příští rok na podzim a hotový by měl být na jaře 2019. Náklady na stavbu nyní odhaduje na 20 milionů korun. Z velké části by je měla pokrýt pojistka. Peníze z vyhlášené sbírky by se pak měly použít především na vybavení interiérů. 'Už dnes víme, že nebudeme vytvářet kopie soch a obrazů, které tam byly. Budeme o tom ještě jednat s památkáři,' řekl vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek.

'Naším cílem je, aby vznikla co nejvěrnější vědecká rekonstrukce kostela. Kostel bude opět z dubového, jedlového a smrkového dřeva. To dodají biskupské lesy. Těžba dřeva by měla začít ještě letos v zimě,' uvedl. Dodal, že do konce srpna by pak měli odborníci rozebrat trosky, převézt použitelné prvky do skladů v Třinci. Z nich by měli vyčíst co nejvíce informací. 'Například kde přesně byly kolíky, které spojovaly jednotlivé trámy. To vše bude potřeba vědět, až začne stavba,' řekl.

Podle Kotáska bude mít biskupství stavební povolení na podzim příštího roku. Hned pak by měly začít práce. 'Trámy se budou opracovávat na místě. Hrubá stavba bude hotova pravděpodobně ještě v zimě. Předpokládáme, že na jaře či v létě kostel zpřístupníme veřejnosti,' doplnil.

Stavbu nového kostela ulehčí skutečnost, že původní byl podrobně zmapován. Podrobná dokumentace vznikla v 50. letech a další pak před několika lety, kdy byla stavba rekonstruována. Právě z této dokumentace mohou vycházet lidé, kteří se nyní podílejí na obnově. 'Rozsah škod je obrovský, kostel je prakticky zničen. K dispozici máme kvalitní zaměření objektu a další dokumentaci, díky níž je možná obnova stavby metodou vědecké rekonstrukce, obdobně jako tomu bylo u kostela svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové, který vyhořel v roce 2002,' dodal ředitel Národního památkového ústavu Ostrava Michal Zezula.

Farnost vyzývá k modlitbě za pachatele

V příštích týdnech se věřící budou dál setkávat při nedělních bohoslužbách u kříže, který jako jediný ohni odolal. Do zimy budou muset najít vhodné náhradní prostory. „Stejně jako první neděli po požáru se budeme setkávat na tomto místě, abychom mohli tu bolest prožívat s eucharistií a skrze modlitbu ji usmířit,“ řekl duchovní správce farnosti Střítež a farář v Ropici P. Kazimierz Płachta.

Již při nedělní mši svaté a znovu na tiskové konferenci zopakoval výzvu k modlitbě za pachatele žhářského útoku. „Říkal jsem lidem, aby nikoho neodsuzovali, protože ti bídní mladí lidé nevědí, co činí. Včera jsem sloužil mši svatou s prosbou o Boží milost pro ně,“ dodal kněz, který chápe, že v bolesti nad ztrátou kostela se v lidech projevují negativní emoce. „Je mi těch kluků líto,“ dodal na adresu pachatelů biskup Lobkowicz, který v jejich nepochopitelném činu vidí odraz společnosti, která se rozhodla žít bez Boha.

Virtuální prohlídku kostelíka lze sledovat i na mobilu

Kostelík Božího Těla zůstává ve vzpomínkách těch, kteří jen pravidelně navštěvovali nebo si jej prohlédli jako turisté. Na závěr oprav, které probíhaly v letech 2011 až 2013, byl interiér kostela důkladně fotograficky zdokumentován. Virtuální prohlídka, která je snadno dostupná na internetu, zachovala pro budoucí generace to, co plameny nenávratně zničily.

Prostřednictvím nasnímaných detailů můžeme kostelíkem procházet, prohlížet si obrazy, sochy a číst nápisy staré stovky let. Virtuální prohlídku na svých stránkách nabízí farnost Střítež. Nově ji najdete ve větším rozlišení na stránce http://prohlidky-virtualni.cz/guty/. „Před časem jsem vytvářel virtuální prohlídku kostela v Gutech. Protože se technologie posunuly, posílám ji nově zpracovanou. Nyní je možnost si prohlížet kostel i na mobilních telefonech,“ uvedl fotograf Dominik David.

Dřevěný kostel Božího těla v Gutech shořel minulý týden v noci na středu. Pocházel z 16. století, velká část jeho vybavení byla původní a byly v něm i obrazy z první poloviny 16. století. V letech 2011 a 2012 byl za 4,3 milionu korun zrekonstruován. Z úmyslného zapálení policie obvinila tři mladíky. Dva z nich jsou ve vazbě.

(Zdroj: ČTK, Tiskové středisko Diecéze ostravsko-opavské)

Autor článku: Tomáš Tetiva