Korejští biskupové vyzývají věřící k modlitbě za mír

Datum publikace10. 8. 2017, 14.00

Jihokorejští biskupové vyjádřili velké znepokojení nad rostoucím napětím na Korejském poloostrově v souvislosti s výhrůžkami severokorejského režimu vůči okolním zemím a USA. Biskupové proto vyzývají věřící, aby se modlili za přímluvu Panny Marie za mír zejména s ohledem na blížící se svátek Nanebevzetí Panny Marie.

Foto: Daniel Ibanez/CNA

Růženec jako duchovní zbraň

Kardinál Andrew Yeom Soo-jung požádal katolíky, aby se modlili růženec k připomenutí stého výročí mariánského zjevení ve Fatimě. „Panna Marie nás vyzvala k modlitbě růžence za obrácení hříšníků a za mír ve světě. Růženec je naše spirituální zbraň, se kterou můžeme porazit zlo. Růženec nám pomůžeme překonat úskalí víry a promění nás, abychom mohli usilovat o mír ve světě,“ řekl kardinál.

Panna Marie a korejská historie

Svátek Nanebevzetí má hlubokou souvislost s korejskou historií, neboť ve stejný den se také slaví Den osvobození od japonské koloniální nadvlády. Katolická církev v Jižní Koreji je také zasvěcená Panně Marii a považuje svoji svobodu za „dar Panny Marie“.

Balistické střely a nukleární hrozba

Pro zajištění bezpečnosti a budoucnosti všech Korejců by měla Severní Korea přijít k jednacímu stolu a vzdát se svých jaderných zbraní,“ vyjádřil kardinál velké znepokojení nad severokorejskými jadernými zbraněmi.

Severní Korea včera prohlásila, že „pečlivě zpracovává“ plány na raketový útok vůči americké vojenské základně na ostrově Guam. Prohlášení bylo zveřejněné jen několik hodin po varování prezidenta Trumpa, že jakékoliv ohrožení USA bude mít za následek „ohnivou spoušť jakou svět dosud neviděl“.

Ve svém poselství ke svátku Nanebevzetí Panny Marie uvedl biskup Lazarus You Heung-sik: „Církev prosazuje kulturu míru a života proti kultuře smrti, která se vznáší nad Korejským poloostrovem. Musím bránit mír tím, že se budeme modlit za milost a mír,“ uvedl.

Biskup Peter Lee Ki-heon vyzval k mírovému soužití obou korejských národů. Dále pak vyzval světové lídry, aby se zasadili za zmírnění napětí na poloostrově.

Biskup John Chrysostom Kwon Hyeok-ju vyzval katolíky, aby usilovali o mír. „Nechť v naší zemi vládne mír tím, že o něj budeme usilovat v našich každodenních životech,“ řekl.

Papež František a Korea

Papež František navštívil Jižní Koreu v srpnu 2014 při příležitosti 6. Asijských dnů mládeže. V katedrále v Soulu slavil mši za mír a usmíření na Korejském poloostrově.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva