banner sekce
Sekce

Mládež

Do Olomouce zamíří už v úterý přes 6000 mladých křesťanů

V úterý 15. srpna začíná v Olomouci 6. celostátní setkání mládeže, akce, kterou pořádá pro mladé lidi přibližně jednou za pět let Sekce pro mládež České biskupské konference. Akci už více než rok připravují desítky dobrovolníků z celé České republiky, přímo na místě je už nyní více než 700 mladých v přibližně 35 přípravných týmech.
Publikováno: 14. 8. 2017 16:49

V úterý 15. srpna začíná v Olomouci 6. celostátní setkání mládeže, akce, kterou pořádá pro mladé lidi přibližně jednou za pět let Sekce pro mládež České biskupské konference. Akci už více než rok připravují desítky dobrovolníků z celé České republiky, přímo na místě je už nyní více než 700 mladých v přibližně 35 přípravných týmech.

Pro účastníky je připraven několikadenní poutavý program, budou si moci poslechnout řadu zajímavých přednášek a desítky koncertů. Prostor ale bude také pro sportovní aktivity, poznávání olomouckých památek nebo workshopy. Akce se zúčastní převážně mladí křesťané od 14 do 30 let, programy jsou ale otevřeny i pro veřejnost.

„Hlavní program se odehraje v Korunní pevnůstce, ubytování a stravu mají účastníci zajištěnou na kolejích Univerzity Palackého. Během týdne mohou mladí navštívit 120 různých přednášek, témata jsou z mnoha oborů od psychologie přes historii až po teologii nebo otázky bioetiky,“ popsal jeden z manažerů setkání Jiří Novák.

Na program mohou přijít také zájemci z řad veřejnosti. „Zveme obyvatele i návštěvníky Olomouce na přednášky i koncerty. Zvláště zajímavé by pro ně mohlo být sobotní EXPO povolání, při kterém se na náměstích ve městě představí nejrůznější církevní řeholní řády, komunity nebo prorodinné organizace,“ doplnil hlavní organizátor akce a ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference P. Jan Balík.

Prostřednictvím vatikánského státního sekretáře Pietra Parolina poslal pozdrav mladým lidem do Olomouce také papež František: „Tato důležitá událost má mladé posílit ve věrnosti hodnotám křesťanské víry, a to především obnovou vědomí, že bohaté učení evangelia a církve nespočívá v sérii zákazů, které dusí autentické touhy po štěstí, ale naopak, že se jedná o celoživotní plán, který je schopný uchvátit srdce a vést k následování Krista, mistra a Pána.“

Nad setkáním převzali záštitu olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, primátor statutárního města Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., a rektor Univerzity Palackého prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D. Za podporu dále děkujeme nadaci Renovabis, Ministerstvu kultury, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a Výstavišti Flora Olomouc. Za výbornou spolupráci děkujeme také Policii České republiky a dalším složkám Integrovaného záchranného systému.

Celostátní setkání mládeže probíhá v duchu Světových dnů mládeže a koná se v České republice přibližně jednou za pět let. Naposledy bylo v roce 2012 ve Žďáru nad Sázavou, předtím v roce 2007 v Táboře.

(Text: Anna Sýkorová, foto: Jakub David)

Autor článku:
Sekce pro mládež

Další aktuality

Konference o mládeži 2021

Konference o mládeži proběhne online z důvodů nepříznivé situace pro setkávání a to 6.5.2021. Letošním tématem je Mladí v dnešním světě. Promluví zde odborníci z řad pracovníků s mládeži, specialistů na online prostor a psychologů.
08.04.2021

Akreditovaný kurz pro hlavní vedoucí dětských táborů

Sekce pro mládež ČBK a Asociace křesťanských spolků mládeže, z. s. (AKSM) organizují kurz pro hlavní vedoucí táborů či jiných prázdninových pobytů pro děti (s akreditací MŠMT).
31.03.2021

Dubnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

Duben, měsíc kdy se už opravdu probouzí jaro. Vítáme vše krásné, nový život, jako by nás sama příroda zvala ke chvále Boha. A do toho všeho krásně zapadá slavení Velikonoc, velikonoční oktáv i neděle Božího milosrdenství. Pojďme se tento měsíc radovat, chválit a věřit.
30.03.2021

7D: ROZUM

Jak se stát rozumným člověkem? A co to vlastně znamená být rozumný? Pokud vám toto abstraktní slovo není tak úplně jasné, máme pro vás pár myšlenek, které vám jej snad pomohou lépe uchopit. Následující článek je dalším ze série textů o sedmi darech Ducha svatého; tentokrát se zamýšlí nad darem rozumu a nad tím, jak jej v životě vnímat. Pokud vám unikl předchozí článek o moudrosti.
23.03.2021

Do Plzně mě táhlo nejen pivo

Diecézní centrum mládeže v Plzni založil v roce 1993 první plzeňský biskup Mons. František Radkovský, aby jménem plzeňského biskupa sloužilo mladým lidem. Jeho posláním je pomáhat mladým poznávat Boha a žít s Ním. Prakticky to znamená podporovat společenství mladých ve farnostech, připravovat různé akce a spolupracovat se všemi, kteří v plzeňské diecézi s mladými lidmi pracují. Tento akademický rok se do DCM týmu přidala Sára Kolbová, která se s námi podělila o to, jak svoji službu vnímá a co DCM v Plzni v této době i mimo ni nabízí.
16.03.2021