Do Olomouce zamíří už v úterý přes 6000 mladých křesťanů

Datum publikace14. 8. 2017, 16.49

V úterý 15. srpna začíná v Olomouci 6. celostátní setkání mládeže, akce, kterou pořádá pro mladé lidi přibližně jednou za pět let Sekce pro mládež České biskupské konference. Akci už více než rok připravují desítky dobrovolníků z celé České republiky, přímo na místě je už nyní více než 700 mladých v přibližně 35 přípravných týmech.

Pro účastníky je připraven několikadenní poutavý program, budou si moci poslechnout řadu zajímavých přednášek a desítky koncertů. Prostor ale bude také pro sportovní aktivity, poznávání olomouckých památek nebo workshopy. Akce se zúčastní převážně mladí křesťané od 14 do 30 let, programy jsou ale otevřeny i pro veřejnost.

„Hlavní program se odehraje v Korunní pevnůstce, ubytování a stravu mají účastníci zajištěnou na kolejích Univerzity Palackého. Během týdne mohou mladí navštívit 120 různých přednášek, témata jsou z mnoha oborů od psychologie přes historii až po teologii nebo otázky bioetiky,“ popsal jeden z manažerů setkání Jiří Novák.

Na program mohou přijít také zájemci z řad veřejnosti. „Zveme obyvatele i návštěvníky Olomouce na přednášky i koncerty. Zvláště zajímavé by pro ně mohlo být sobotní EXPO povolání, při kterém se na náměstích ve městě představí nejrůznější církevní řeholní řády, komunity nebo prorodinné organizace,“ doplnil hlavní organizátor akce a ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference P. Jan Balík.

Prostřednictvím vatikánského státního sekretáře Pietra Parolina poslal pozdrav mladým lidem do Olomouce také papež František: „Tato důležitá událost má mladé posílit ve věrnosti hodnotám křesťanské víry, a to především obnovou vědomí, že bohaté učení evangelia a církve nespočívá v sérii zákazů, které dusí autentické touhy po štěstí, ale naopak, že se jedná o celoživotní plán, který je schopný uchvátit srdce a vést k následování Krista, mistra a Pána.“

Nad setkáním převzali záštitu olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, primátor statutárního města Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., a rektor Univerzity Palackého prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D. Za podporu dále děkujeme nadaci Renovabis, Ministerstvu kultury, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a Výstavišti Flora Olomouc. Za výbornou spolupráci děkujeme také Policii České republiky a dalším složkám Integrovaného záchranného systému.

Celostátní setkání mládeže probíhá v duchu Světových dnů mládeže a koná se v České republice přibližně jednou za pět let. Naposledy bylo v roce 2012 ve Žďáru nad Sázavou, předtím v roce 2007 v Táboře.

(Text: Anna Sýkorová, foto: Jakub David)

Autor článku: Sekce pro mládež