Americké ministerstvo zahraniční uznalo genocidu páchanou Islámským státem

Datum publikace16. 8. 2017, 12.45

Americké ministerstvo zahraniční uznalo genocidu páchanou tzv. Islámským státem (IS) na náboženských a etnických menšinách, mezi nimiž jsou jezídi, křesťané a šíitští muslimové. Vyplývá to ze zprávy o stavu náboženské svobody ve světě, která byla vydaná 15. srpna.

Foto: U.S. Air Force Staff Sgt. Jette Carr / CC BY 2.0

„Zatímco pokračujeme v porážce Islámského státu a odnímáme mu chalífát, cílem jejich teroristů byly a nadále jsou členové četných náboženských a etnických skupin, kteří jsou znásilňováni, unášeni a dokonce zabíjeni,“ uvedl Rex Tillerson u příležitosti vydání Zprávy o mezinárodní náboženské svobodě za rok 2016.

„Aplikace zákona na tyto skutečnosti vede k závěru, že Islámský stát je jasně zodpovědný za genocidu proti jezídům, křesťanům a šíitským muslimům v oblastech, které kontroluje nebo kontroloval,“ dodal Tillerson. „IS je také zodpovědný za zločiny proti lidskosti a etnické čistky páchané na jmenovaných skupinách, a v některých případech i na sunnitských muslimech, Kurdech a dalších menšinách.“

V roce 2014 zabrali bojovníci Islámského státu rozsáhlá území v Iráku a Sýrii a náboženské a etnické menšiny postavili před volbu konvertovat k islámu, platit daň, opustit zemi, nebo zemřít. Podle dokumentů se Islámský stát dopouštěl masových vražd křesťanů, jezídů, šíitských muslimů a dalších. Také zotročoval ženy a děti. Z některých měst byl již IS vyhnán, avšak jejich obyvatelé nalezli po návratu poničené domy a znesvěcené nebo zničené kostely.

Tillerson dále uvedl, že křesťané jsou cílem teroristů Islámského státu i v Egyptě. Ochrana těchto a dalších skupin, které čelí násilnému extremismu, je podle něj lidskoprávní prioritou Trumpovy administrativy.

U příležitosti úterní publikace zprávy upozornil Tillerson také na pronásledování menšin v Íránu, Saúdské Arábii, Turecku, Číně, Pákistánu, Súdánu nebo Bahrainu.

Pravidelnou zprávu o stavu náboženské svobody vydává americké ministerstvo zahraničí od roku 1998, kdy byl zřízen Úřad pro náboženskou svobodu. Zpráva monitoriuje situaci v téměř dvou stovkách zemí, mezi nimi je i Česká republika

(zdroj: CNA)

Autor článku: Ondřej Mléčka