Americké ministerstvo zahraniční uznalo genocidu páchanou Islámským státem

Americké ministerstvo zahraniční uznalo genocidu páchanou tzv. Islámským státem (IS) na náboženských a etnických menšinách, mezi nimiž jsou jezídi, křesťané a šíitští muslimové. Vyplývá to ze zprávy o stavu náboženské svobody ve světě, která byla vydaná 15. srpna.
Publikováno: 16. 8. 2017 12:45

Foto: U.S. Air Force Staff Sgt. Jette Carr / CC BY 2.0

„Zatímco pokračujeme v porážce Islámského státu a odnímáme mu chalífát, cílem jejich teroristů byly a nadále jsou členové četných náboženských a etnických skupin, kteří jsou znásilňováni, unášeni a dokonce zabíjeni,“ uvedl Rex Tillerson u příležitosti vydání Zprávy o mezinárodní náboženské svobodě za rok 2016.

„Aplikace zákona na tyto skutečnosti vede k závěru, že Islámský stát je jasně zodpovědný za genocidu proti jezídům, křesťanům a šíitským muslimům v oblastech, které kontroluje nebo kontroloval,“ dodal Tillerson. „IS je také zodpovědný za zločiny proti lidskosti a etnické čistky páchané na jmenovaných skupinách, a v některých případech i na sunnitských muslimech, Kurdech a dalších menšinách.“

V roce 2014 zabrali bojovníci Islámského státu rozsáhlá území v Iráku a Sýrii a náboženské a etnické menšiny postavili před volbu konvertovat k islámu, platit daň, opustit zemi, nebo zemřít. Podle dokumentů se Islámský stát dopouštěl masových vražd křesťanů, jezídů, šíitských muslimů a dalších. Také zotročoval ženy a děti. Z některých měst byl již IS vyhnán, avšak jejich obyvatelé nalezli po návratu poničené domy a znesvěcené nebo zničené kostely.

Tillerson dále uvedl, že křesťané jsou cílem teroristů Islámského státu i v Egyptě. Ochrana těchto a dalších skupin, které čelí násilnému extremismu, je podle něj lidskoprávní prioritou Trumpovy administrativy.

U příležitosti úterní publikace zprávy upozornil Tillerson také na pronásledování menšin v Íránu, Saúdské Arábii, Turecku, Číně, Pákistánu, Súdánu nebo Bahrainu.

Pravidelnou zprávu o stavu náboženské svobody vydává americké ministerstvo zahraničí od roku 1998, kdy byl zřízen Úřad pro náboženskou svobodu. Zpráva monitoriuje situaci v téměř dvou stovkách zemí, mezi nimi je i Česká republika

(zdroj: CNA)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Kolínský kardinál Woelki se dočasně stahuje, papež mu však vyslovil důvěru

Po prozkoumání výsledků apoštolské vizitace kolínské arcidiecéze kvůli řešení případů zneužívání papež František přijal žádost kardinála Woelkiho o přestávku. Zároveň zamítl odstoupení dvou pomocných biskupů Puffa a Schwaderlappa.
25.09.2021

Varšavská konference otevřela cesty spolupráce do budoucna

Ve Varšavě skončila mezinárodní konference o ochraně nezletilých. Podle jednoho z členů organizačního výboru P. Żaka SJ její průběh předčil všechna očekávání. Vyplynuly z ní reálné naděje na spolupráci mezi středoevropskými a východoevropskými církvemi v boji proti sexuálnímu zneužívání nezletilých duchovními. Konferenci uspořádala Papežská komise pro ochranu nezletilých ve spolupráci s polskou biskupskou konferencí a za podpory polské Nadace sv. Josefa.
24.09.2021

Poslední rozloučení s biskupem Esterkou

24. září 2021 v 9.30 hodin proběhlo poslední rozloučení s brněnským emeritním pomocným biskupem Mons. ThDr. Petrem Esterkou, který zemřel po dlouhé nemoci v Kalifornii 10. srpna 2021. Mši svaté v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla předsedal apoštolský nuncius v České republice Mons. Charles Daniel Balvo za účasti brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Za Českou biskupskou konferenci se bohoslužby účatnil P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK. Připojujeme také pozdrav biskupa americké diecéze Orange v Kalifornii, Kevina W. Vanna, J.C.D, ve kterém vzpomíná na zesnulého biskupa.
24.09.2021

Už vím - Proč Pán Ježíš chce, abychom si ubližovali?

Přinášíme další video v rámci pořadu P. Romana Vlka s názvem "UŽ VÍM", ve kterém odpovídá na otázky dětí.
24.09.2021

O prvním říjnovém víkendu Uherský Brod ožije Růžencovou poutí

Tradiční pouť k Panně Marii Růžencové se v Uherském Brodě uskuteční o víkendu 2. a 3. října 2021. Na programu je kromě řady mší svatých také modlitební bdění pro mládež nebo krojované procesí. Celebrantem hlavní mše svaté v neděli dopoledne bude provinciál dominikánů v ČR P. Lukáš Fošum OP a kazatelem P. Gerard Timoner OP generální představený dominikánského řádu.
24.09.2021