Tomáš Holub padesátiletý: Hospodin umí překvapit

Plzeňský biskup Tomáš Holub se narodil 16. srpna 1967, dnes tedy slaví své padesátiny. Chcete mu popřát? 24. srpna bude od 16.30 v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje při mši svaté ta správná příležitost. Vyprošujme mu moudrost, sílu a odvahu v jeho službě.
Publikováno: 16. 8. 2017 11:30

Foto: Markéta Jírů / ČBK

Tomáš Holub pochází z Červeného Kostelce. Narodil se 16. srpna 1967 v jaroměřské porodnici. O dráze kněze uvažoval již jeho otec, doba komunistického režimu tomu ale nepřála. Po maturitě a vojenské službě studoval Tomáš Holub na tehdejší Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích, později prošel teologickými fakultami v Salzburgu, v Praze a Římě. Kněz, kterého v roce 1993 vysvětil biskup Karel Otčenášek, začínal své působení v Kutné Hoře. Následně byl prvním vojenským kaplanem v ČR a později hlavní kaplan Armády České Republiky (1996–2006); Po odchodu z armády působil v Hradci Králové (2008 až 2001), poté byl až do biskupského jmenování generálním sekretářem České biskupské konference a děkanem vyšehradské kapituly.

Při ohlédnutí se za uplynulým půlstoletím druhý plzeňský biskup říká: "Myslím, že heslo, které shrnuje můj dosavadní život, zní: Hospodin umí překvapit. Jestliže bych měl říct jedno slovo, tak je to vděčnost. Jsem opravdu vděčný za cestu, kterou mě Hospodin vedl a vede."

Biskup Tomáš Holub při příležitosti svého životního jubilea všechny srdečně zve na 24. srpna v 16.30 do plzeňské katedrály sv. Bartoloměje na poutní mši svatou spojenou s poděkováním za dar života.

Krátký rozhovor s oslavencem si můžete přečíst na webu plzeňské diecéze.

(Zdroj: www.bip.cz, ČTK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019