ČBK jedná o možnosti uspořádat v Praze Světový den mládeže

Datum publikace17. 8. 2017, 18.02

Žádost o pořádání Světového dne mládeže (SDM) v Praze podal ve Vatikánu koncem května jménem České biskupské konference její předseda kardinál Dominik Duka OP. Pokud by papež František rozhodl o konání této akce v České republice, proběhla by v roce 2021 nebo 2022.

Ilustrační foto: Honza Čermák / Člověk a víra

Celostátní setkání mládeže v Olomouci navštíví o víkendu také vedoucí Sekce pro mládež Dikasteria pro laiky, rodinu a život P. João Chagas a proběhne neformální setkání, kterého se zúčastní i velvyslanec České republiky ve Vatikánu Pavel Vošalík,“ zmínil ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference P. Jan Balík.

Organizace Světového dne mládeže vyžaduje dobrou spolupráci mezi všemi institucemi v rámci církve i státu. Česká biskupská konference proto v těchto dnech požádala o podporu pro setkání také vládu České republiky, která má v plánu o akci jednat v nejbližších dnech.

Světový den mládeže by pro Českou republiku byl příležitostí, jak se v pozitivním světle prezentovat ve světě, protože by přijeli mladí lidé z více než 150 různých zemí. A jak jsme mohli vidět v minulém roce před SDM v Krakově, mladí lidé mají o Prahu zájem, vždyť po cestě na SDM do Krakova se jich v našem hlavním městě zastavilo přes 120 000,“ doplnil Balík.

Světového dne mládeže se vždy účastní osobně papež a akci sledují hlavní světová média, Česká republika by tak představila i své významné kulturní dědictví. Rozhodnutí o tom, kde se bude další Světový den mládeže konat, leží výhradně na papeži Františkovi. Svou volbu vyhlašuje vždy na závěrečné mši bezprostředně předcházejícího SDM.

SDM se koná přibližně jednou za tři roky, naposledy jej hostil v létě 2016 polský Krakov, další se uskuteční na začátku roku 2019 v Panamě.

(Zdroj: Anna Sýkorová, Sekce pro mládež ČBK)

Autor článku: Jiří Gračka