Církev v Číně se loučí se dvěma zesnulými biskupy

Datum publikace17. 8. 2017, 12.00

Katolická církev v Číně se loučí se dvěma biskupy, kteří zemřeli 13. a 14. srpna 2017. Oba strávili desítky let v pracovních táborech a jejich svěcení bylo uznáno Svatým stolcem. Biskup Li Ťien-tchang zasvětil svůj život obnově diecéze Tchaj-jüan. Duchovního Sie Tching-če z Urumči čínská vláda nikdy neuznala; sám se rozhodl být pastýřem v místě, kde byl dvacet let vězněn.

Foto: Tchaj-jüan, autor Francisco Anzola, CC BY 2.0

Emeritní biskup Tchaj-jüanu na severozápadě Číny Li Ťien-tchang zemřel v neděli 13. srpna ve věku 93 let. Zádušní mše svatá byla slavena ve čtvrtek v tamější katedrále, avšak samotný pohřeb proběhne o dva dny později v biskupově rodné vesnici Kung er-kou. Zde bude také duchovní pohřben na místě, kde se pochovávají diecézní kněží.

Mons. Li se narodil roku 1925, na kněze byl vysvěcen v roce 1956. V letech 1966-1980 byl zadržován v pracovním táboře. Po svém propuštění se vrátil do farnosti a v roce 1994 přijal biskupské svěcení. Působil také jako rektor kněžského semináře, který byl později v roce 2013 zavřen místními autoritami. Mons. Li založil v Tchaj-jüanu tzv. menší seminář pro muže mladšího věku a klášter Sedmibolestné Panny Marie. Z vedení diecéze odešel roku 2013 ve věku 88 let.

Druhý z biskupů, Pavel Sie Tching-če, zemřel v pondělí 14. srpna ve věku 86 let. Duchovní byl uznán Vatikánem, avšak nikoliv čínskými představiteli, kteří jej považovali za běžného diecézního kněze.

Mons. Sie vyrůstal v Lan-čou ve střední Číně. Roku 1945 zde vstoupil do menšího semináře. Jako bohoslovec byl zatčen, jelikož odmítl vstoupit do tzv. Vlastenecké asociace. Tuto instituci využívá čínská komunistická vláda ke kontrole katolické církve. Léta 1961-1980 strávil Xie na nucených pracích na farmě v Urumči. Po svém propuštění v roce 1980 byl vysvěcen na kněze a rozhodl se sloužit křesťanům v oblasti Sin-ťiang, kde strávil 20 let v uvěznění.

Roku 1991 byl tajně vysvěcen na biskupa diecéze Urumči, která čítá cca 9 tisíc katolíků v převážně muslimském prostředí. Čínská vláda jeho svěcení nikdy neuznala a zacházela s ním jako s běžným knězem. Během jedné cesty do zahraničí se Mons. Sie v roce 1994 tajně setkal s papežem Janem Pavlem II. Ve své biskupské službě byl velmi aktivní na internetu, který byl pro něj cestou k hlásání evangelia.

(zdroj: Asia News)

Autor článku: Ondřej Mléčka