Církevní představitelé komentují teroristický útok ve Španělsku

Datum publikace18. 8. 2017, 10.15

Církevní představitelé komentují čtvrteční teroristický útok v Barceloně. Útočník zde najel dodávkou do lidí a nejméně 13 jich zabil. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Ve městě Cambrils jižně od Barcelony pak pětice útočníků zranila autem sedm lidí.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

„Svatý otec se s velkým znepokojením dozvěděl o tom, co se děje v Barceloně,“ stojí v komentáři, který zaslal médiím vatikánský mluvčí Greg Burke. „Papež se modlí za oběti tohoto atentátu a přeje si vyjádřit svou blízkost celému španělskému lidu, především zraněným a rodinám obětí.“

Španělská biskupská konference označila útok za „smutný a ohavný čin“. „Odsuzujeme jakoukoliv podobu terorismu, který je vnitřně zvrácenou aktivitou, zcela neslučitelnou s morálním pohledem na spravedlivý a rozumný život. Nejen těžce porušuje právo na život a svobodu, ale ukazuje i tu nejtvrdší netoleranci a totalitarismus,“ napsali španělští biskupové.

Ti také současně vyzvali všechny věřící k modlitbám, aby Bůh daroval věčný pokoj zemřelým, obnovil zdraví zraněných, utěšil příbuzné, naplnil pokojem srdce lidí dobré vůle a aby se nikdy neopakovaly tyto zavrženíhodné skutky. Samostatné prohlášení vydala také Tarragonská biskupská konference, která sdružuje duchovní v Katalánsku, Valencii a Andoře.

Barcelonský arcibiskup kardinál Juan José Omella zrušil duchovní obnovu a vrátil se do Barcelony, aby ji v této chvíli doprovázel. Emeritní arcibiskup katalánské metropole kardinál Lluís Martínez Sistach na Twitteru „kategoricky odsoudil“ atentát, který „nás naplňuje bolestí a solidaritou s oběťmi a příbuznými“.

Na sociálních sítích komentoval útok i generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. „Další teror v Barceloně. Modlím se za oběti i postižené. Bože, proměň srdce člověka, aby přestal nenávidět, když je stvořen k lásce!“ napsal ve čtvrtek večer.

(zdroj: Barcelonská arcidiecéze, Twitter, Greg Burke)

Autor článku: Ondřej Mléčka