Pohřební mše čínského biskupa se nesměli zúčastnit věřící ani desítky kněží

Pohřební mše čínského biskupa Sie Tching-čea, který zemřel v pondělí 14. srpna, se nesměli zúčastnit věřící ani desítky kněží. Zakázáno bylo též pořizovat fotografické nebo video záznamy. Biskup působil v podzemní církvi a jeho svěcení nebylo nikdy uznáno čínskou vládou.
Publikováno: 18. 8. 2017 12:45

Foto: Shella, CC BY-NC-ND

V neděli 13. srpna a následujícího dne zemřeli v rozmezí několika hodin v Číně dva biskupové: Sie Tching-če a Li Ťien-tchang. Oba byli pronásledovaní a během svého života strávili dvě desítky let v pracovních táborech. První z nich nikdy nevstoupil do tzv. Vlastenecké asociace, což je nástroj, který používá čínská vláda ke kontrole církve. Úřady jeho svěcení nikdy neuznaly a jednaly s ním jako s běžným knězem. Druhý biskup přijal členství v asociaci, i když, jak uvádí agentura Asia News, v dobré víře. Vždy se snažil být věrný Kristovu příkazu evangelizovat a zasadil se o obnovu diecéze v Tchaj-jüanu.

Tato podřízenost vládě se odrazila také na pohřbech, kontrolovaných úřady, které se v obou případech radikálně lišily: zatímco první proběhl v rychlosti a s vyloučením veřejnosti, druhý proběhl s náležitou péčí. Rozdíl tak poukazuje na dvě odlišné míry, s nimiž čínské úřady jednají s věřícími. Pohřby přitom hrají v tradiční čínské kultuře důležitou roli.

Pouhé dvě hodiny po smrti Mons. Sie Tching-čea v Urumči na východě Číny vydal „pohřební výbor“ pod vlivem místních úřadů prohlášení, které obsahovalo přesná pravidla. Tělo biskupa nesmělo být vystaveno déle než do 15. srpna, následujícího rána mělo být zpopelněno. Pohřební mše nesměla trvat déle než půl hodiny, stejný časový úsek byl povolen pro uložení popela do země.

Pohřební výbor také stanovil, že mši směl sloužit pouze jeden kněz. Další dva se mohli obřadu účastnit, avšak nesměli koncelebrovat. Šestadvaceti kněžím, kteří byli duchovními syny zemřelého biskupa, nebylo umožněno se obřadů zúčastnit: museli zůstat doma kontrolováni policií. Během pohřbu bylo také zakázáno pořizovat fotografie a videa. Věřící se mše nesměli zúčastnit. Tisíce křesťanů, kteří přišli v uplynulých dnech zesnulého biskupa uctít, tak směřovaly na hřbitov namísto do katedrály.

Podle agentury Asia News během pohřbu chodili po hřbitově policisté v civilu a kontrolovali, zda věřící poslouchají příkazy. „Autority udělaly vše pro to, aby umenšily význam biskupa a jeho vliv na společnosti,“ řekl agentuře zdroj z Urumči.

Pohřeb druhého z biskupů, Li Ťien-tchanga, proběhl v Tchaj-jüanu na severozápadě Číny. Podle některých zdrojů uctilo duchovního denně 5-6 tisíc věřících. Každý den se zde konaly modlitby a obřady. Zádušní mše byla slavena ve čtvrtek v katedrále spolu s kněžími, o dva dny později se měl konat pohřeb v Liově rodné vesnici.

(Zdroj: Asia News)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021