Pohřební mše čínského biskupa se nesměli zúčastnit věřící ani desítky kněží

Datum publikace18. 8. 2017, 12.45

Pohřební mše čínského biskupa Sie Tching-čea, který zemřel v pondělí 14. srpna, se nesměli zúčastnit věřící ani desítky kněží. Zakázáno bylo též pořizovat fotografické nebo video záznamy. Biskup působil v podzemní církvi a jeho svěcení nebylo nikdy uznáno čínskou vládou.

Foto: Shella, CC BY-NC-ND

V neděli 13. srpna a následujícího dne zemřeli v rozmezí několika hodin v Číně dva biskupové: Sie Tching-če a Li Ťien-tchang. Oba byli pronásledovaní a během svého života strávili dvě desítky let v pracovních táborech. První z nich nikdy nevstoupil do tzv. Vlastenecké asociace, což je nástroj, který používá čínská vláda ke kontrole církve. Úřady jeho svěcení nikdy neuznaly a jednaly s ním jako s běžným knězem. Druhý biskup přijal členství v asociaci, i když, jak uvádí agentura Asia News, v dobré víře. Vždy se snažil být věrný Kristovu příkazu evangelizovat a zasadil se o obnovu diecéze v Tchaj-jüanu.

Tato podřízenost vládě se odrazila také na pohřbech, kontrolovaných úřady, které se v obou případech radikálně lišily: zatímco první proběhl v rychlosti a s vyloučením veřejnosti, druhý proběhl s náležitou péčí. Rozdíl tak poukazuje na dvě odlišné míry, s nimiž čínské úřady jednají s věřícími. Pohřby přitom hrají v tradiční čínské kultuře důležitou roli.

Pouhé dvě hodiny po smrti Mons. Sie Tching-čea v Urumči na východě Číny vydal „pohřební výbor“ pod vlivem místních úřadů prohlášení, které obsahovalo přesná pravidla. Tělo biskupa nesmělo být vystaveno déle než do 15. srpna, následujícího rána mělo být zpopelněno. Pohřební mše nesměla trvat déle než půl hodiny, stejný časový úsek byl povolen pro uložení popela do země.

Pohřební výbor také stanovil, že mši směl sloužit pouze jeden kněz. Další dva se mohli obřadu účastnit, avšak nesměli koncelebrovat. Šestadvaceti kněžím, kteří byli duchovními syny zemřelého biskupa, nebylo umožněno se obřadů zúčastnit: museli zůstat doma kontrolováni policií. Během pohřbu bylo také zakázáno pořizovat fotografie a videa. Věřící se mše nesměli zúčastnit. Tisíce křesťanů, kteří přišli v uplynulých dnech zesnulého biskupa uctít, tak směřovaly na hřbitov namísto do katedrály.

Podle agentury Asia News během pohřbu chodili po hřbitově policisté v civilu a kontrolovali, zda věřící poslouchají příkazy. „Autority udělaly vše pro to, aby umenšily význam biskupa a jeho vliv na společnosti,“ řekl agentuře zdroj z Urumči.

Pohřeb druhého z biskupů, Li Ťien-tchanga, proběhl v Tchaj-jüanu na severozápadě Číny. Podle některých zdrojů uctilo duchovního denně 5-6 tisíc věřících. Každý den se zde konaly modlitby a obřady. Zádušní mše byla slavena ve čtvrtek v katedrále spolu s kněžími, o dva dny později se měl konat pohřeb v Liově rodné vesnici.

(Zdroj: Asia News)

Autor článku: Ondřej Mléčka