banner sekce
Sekce

Mládež

Celostátní setkání křesťanské mládeže přilákalo do Olomouce 6500 lidí

6. celostátní setkání mládeže vyvrcholilo v neděli 20. srpna závěrečnou slavnostní mší svatou, kterou v Korunní pevnůstce sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Šestidenní program se nesl v duchu přednášek, workshopů, výtvarných dílem i sportu. K mladým účastníkům promluvila také většina českých a moravských biskupů.
Publikováno: 21. 8. 2017 18:57

V sobotu přijely na setkání i rodiny a počet lidí se tak zvýšil o přibližně 2 tisíce lidí. Úplně poprvé bylo pro návštěvníky připraveno EXPO povolání. V sobotu odpoledne se na Horním a Dolním náměstí představilo více než 50 nejrůznějších hnutí, řeholí nebo církevních organizací. Bylo to také vůbec poprvé, kdy se něco takového v tak velkých rozměrech podařilo zorganizovat v rámci setkání mladých. Své brány otevřelo účastníkům CSM také sedm olomouckých klášterů, kde si řeholníci připravili nejrůznější programy a představili jim život ve svých komunitách.

Mezi účastníky bylo 60 % žen a 40 % mužů, průměrný věk mladých lidí se pohyboval okolo necelých 19 let, přes 2500 účastníků bylo také na Světovém dnu mládeže v Krakově. Nejvíce návštěvníků přijelo z olomoucké arcidiecéze – přes 1800, následovala brněnská diecéze s asi 1400 lidmi, z ostravsko-opavské a královehradecké diecéze přijelo přibližně 900 účastníků, téměř 500 mladých pochází z pražské arcidiecéze, českobudějovická diecéze měla na setkání přes 250 zástupců, litoměřická téměř 150, z plzeňské diecéze přijelo asi 60 mladých. (Čísla jsou včetně kněží, zasvěcených osob a přípravného týmu, nejsou v nich zahrnuti hosté ze zahraničí – hlavně Polska a Slovenska)

Mottem akce bylo heslo: „Nebojte se“ a jeho prostřednictvím akce vyzývala mladé, aby se především nebáli být sami sebou, ale také se nebáli budoucnosti a různých obtíží, které je mohou v životě potkat.

Nad setkáním převzali záštitu olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, primátor statutárního města Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., a rektor Univerzity Palackého prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D. Za podporu děkujeme městu Olomouci, Univerzitě Palackého, nadaci Renovabis, Ministerstvu kultury, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a Výstavišti Flora Olomouc. Za výbornou spolupráci děkujeme také Policii České republiky a dalším složkám Integrovaného záchranného systému.

Celostátní setkání mládeže probíhá v duchu Světových dnů mládeže a koná se v České republice přibližně jednou za pět let. Naposledy bylo v roce 2012 ve Žďáru nad Sázavou, předtím v roce 2007 v Táboře.

(Text: Anna Sýkorová, Foto: Jakub David)

Autor článku:
Sekce pro mládež

Další aktuality

Tajemství partnerských vztahů

pro zadané i nezadané. Věříme, že to může být přínosné a zajímavé i pro vás, je to stejně jako na podzim online formou, takže se může připojit kdokoliv odkudkoliv. Můžete se těšit na zajímavá témata, jako např. sebepojetí, vztah, dimenze lásky, chození a etapy chození, mužství a ženství, komunikace ve vztahu. Součástí je i možnost využít individuální konzultace s lektorkou. Začíná se v týdnu od 24.5.2021.
11.05.2021

Květnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

Sluníčko už nám konečně vykouklo zpoza mraků a my si můžeme jaro užívat plnými doušky. Věříme, že k dobré náladě vám přispěje i květnový IN!
04.05.2021

7D: Rada

Blíží se čas maturit, čas státnic a odevzdávání diplomových prací. S tím se pojí i spousta rozhodnutí, která budeš muset udělat. A jsou to důležitá a dospělá rozhodnutí. Pokračovat, nebo nepokračovat? Práce, nebo studium? A když studium, tak která z těch škol pro mě bude lepší? Co když mě ta práce nebude bavit? A nedám si radši rok pauzu? Rozhodnutí, ať už jsou jakákoliv, vyžadují spoustu rozmýšlení. Ale někdy je taky dobré se s někým poradit a vidět jiný pohled na věc. Kam se ale pro tuto radu obrátit, aby mi ještě víc nezamotala hlavu, ale pomohla mi? Pár myšlenek k tomuto tématu nabízí následující článek, který je dalším ze série textů o darech Ducha Svatého.
04.05.2021

Konference o mládeži 2021

Konference o mládeži proběhne online z důvodů nepříznivé situace pro setkávání a to 6.5.2021. Letošním tématem je Mladí v dnešním světě. Promluví zde odborníci z řad pracovníků s mládeži, specialistů na online prostor a psychologů.
08.04.2021

Akreditovaný kurz pro hlavní vedoucí dětských táborů

Sekce pro mládež ČBK a Asociace křesťanských spolků mládeže, z. s. (AKSM) organizují kurz pro hlavní vedoucí táborů či jiných prázdninových pobytů pro děti (s akreditací MŠMT).
31.03.2021