Mládež

Celostátní setkání křesťanské mládeže přilákalo do Olomouce 6500 lidí

21. 08. 2017
6. celostátní setkání mládeže vyvrcholilo v neděli 20. srpna závěrečnou slavnostní mší svatou, kterou v Korunní pevnůstce sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Šestidenní program se nesl v duchu přednášek, workshopů, výtvarných dílem i sportu. K mladým účastníkům promluvila také většina českých a moravských biskupů.

V sobotu přijely na setkání i rodiny a počet lidí se tak zvýšil o přibližně 2 tisíce lidí. Úplně poprvé bylo pro návštěvníky připraveno EXPO povolání. V sobotu odpoledne se na Horním a Dolním náměstí představilo více než 50 nejrůznějších hnutí, řeholí nebo církevních organizací. Bylo to také vůbec poprvé, kdy se něco takového v tak velkých rozměrech podařilo zorganizovat v rámci setkání mladých. Své brány otevřelo účastníkům CSM také sedm olomouckých klášterů, kde si řeholníci připravili nejrůznější programy a představili jim život ve svých komunitách.

Mezi účastníky bylo 60 % žen a 40 % mužů, průměrný věk mladých lidí se pohyboval okolo necelých 19 let, přes 2500 účastníků bylo také na Světovém dnu mládeže v Krakově. Nejvíce návštěvníků přijelo z olomoucké arcidiecéze – přes 1800, následovala brněnská diecéze s asi 1400 lidmi, z ostravsko-opavské a královehradecké diecéze přijelo přibližně 900 účastníků, téměř 500 mladých pochází z pražské arcidiecéze, českobudějovická diecéze měla na setkání přes 250 zástupců, litoměřická téměř 150, z plzeňské diecéze přijelo asi 60 mladých. (Čísla jsou včetně kněží, zasvěcených osob a přípravného týmu, nejsou v nich zahrnuti hosté ze zahraničí – hlavně Polska a Slovenska)

Mottem akce bylo heslo: „Nebojte se“ a jeho prostřednictvím akce vyzývala mladé, aby se především nebáli být sami sebou, ale také se nebáli budoucnosti a různých obtíží, které je mohou v životě potkat.

Nad setkáním převzali záštitu olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner, primátor statutárního města Olomouce doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., a rektor Univerzity Palackého prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D. Za podporu děkujeme městu Olomouci, Univerzitě Palackého, nadaci Renovabis, Ministerstvu kultury, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a Výstavišti Flora Olomouc. Za výbornou spolupráci děkujeme také Policii České republiky a dalším složkám Integrovaného záchranného systému.

Celostátní setkání mládeže probíhá v duchu Světových dnů mládeže a koná se v České republice přibližně jednou za pět let. Naposledy bylo v roce 2012 ve Žďáru nad Sázavou, předtím v roce 2007 v Táboře.

(Text: Anna Sýkorová, Foto: Jakub David)

Autor článku: Vojtěch Orlík