Jubileum Fatimy 1917 - 2017

V listopadu roku 1917 se v portugalské Fátimě staly události, které v několika ohledech předznamenaly průběh dvacátého století. Série připomínkových akcí u nás začíná již v září.
Publikováno: 23. 8. 2017 13:30

Slavení jubilea Fatimy v ČR začne v neděli 3. září, kdy bude v římskokatolických kostelech čten pastýřský list biskupů k této události.

12. a 13. září potom následuje národní pouť z ČR do Fatimy vedená kardinálem Dominikem Dukou OP a 15 dalšími biskupy z ČR s kněžími, řeholníky a 1.500 poutníky. Při hlavní bohoslužbě, připomínající 5. zjevení před 100 lety, bude předána kardinálu Dukovi pro cestu v ČR socha Panny Marie Fatimské z místa zjevení v Cova d´ Iria ve Fatimě.

Socha bude po ČR putovat ve dnech 15. září - 8. října 2017. Vše začne v den památky Panny Marie Bolestné od 17.00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Hradčanech. Potom bude následovat cesta Panny Marie Fatimské po katedrálách a hlavních poutních místech českých a moravských diecézí. 

Cesta bude ukončena v národním centru Světového apoštolátu Fatimy v ČR na poutním místě Českomoravská Fatima v Koclířově u Svitav, a to v sobotu na svátek Panny Marie Růžencové 7. října 2017. Toto slavnostní zakončení se uskuteční v podobě mše svaté celebrované kardinálem Dominikem Dukou OP a bude spojeno se svěřením ČR do Neposkvrněného Srdce Panny Marie ve 12.00 na hlavní tribuně areálu sv. Jana Pavla II. v Koclířově.

Součástí programu slavnostního zakončení je také teologicko-pastorální sympozium Fatimy, které proběhne ve dnech 4.-7. října 2017.

Podrobnější program hledejte na www.fatima2017.cz.

Ve vísce Aljustrel nedaleko portugalské Fátimy se 13. května 1917 třem pasáčkům poprvé zjevila postava Panny Marie, která jim posléze sdělila tři tajemství. Toto zasvěcení se dostalo tehdy desetileté Lucii dos Santosové, její sedmileté sestřenici Jacintě a devítiletému bratranci Francisku Martovi. Dvě mladší děti nedlouho po zjeveních podlehly pandemii španělské chřipky - Francisko v roce 1919 a Jacinta o necelý rok později

Fátima se stala jedním z nejvýznamějších poutních míst na světě. Jubileum 100. výročí zahajoval letos v květnu papež František i svatořečením dvou pasáčků, Franciska a Jacinty Martových.

(Zdroj: Českomoravská Fatima Koclířov, ČTK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

TOP - Týden otevřených kostelů v Hradci Králové

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. - 30. 5. 2021. Projekt má za cíl představit křesťanství a ukázat co nejširší rozsah jeho aktivit a tím pomoci odbourat zažité předsudky, rozšířit povědomí o historicko-kulturním dědictví křesťanství, které nabízejí sakrální stavby a praktické připomenutí toho, že jsou centrem společenského a kulturního života města i dnes.
16.04.2021

Blahořečení P. Dominika Zavřela můžete sledovat živě na TV Noe

V sobotu 17. dubna 2021 od 10.30 se ve Vatikánu bude konat mše svatá s blahořečením Simona Cadrona a druhů mezi které patřil i P. Dominik Zavřel pocházející z Chodova u Prahy. Bohoslužbu bude živě přenášet TV Noe.
16.04.2021

Papež František: Svatost není pro “specialisty na božské záležitosti"

Modlitba, skutky lásky a povolání ke svatosti – o těchto základních kamenech řeholního života mluvil papež František ve videoposelství k účastníkům kongresu uspořádaného k padesátému výročí prohlášení svaté Terezie od Ježíše za učitelku církve.
16.04.2021

Výzvy REACT pro oblast zdravotnictví

ŘO IROP vyhlásil 15. dubna 2021 výzvy IROP pro oblast zdravotnictví. Jedná se o 3 oblasti zvýšení připravenosti subjektů zapojených do řešení hrozeb, rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty a rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby.
16.04.2021

Vychází nová kniha arcibiskupa Jana Graubnera

V Karmelitánském nakladatelství vychází kniha Zbožnost je užitečná ke všemu, jejíž autorem je olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. V publikaci autor vzpomíná i na svůj boj s nemocí covid-19 v prosinci loňského roku.
15.04.2021