Jubileum Fatimy 1917 - 2017

V listopadu roku 1917 se v portugalské Fátimě staly události, které v několika ohledech předznamenaly průběh dvacátého století. Série připomínkových akcí u nás začíná již v září.
Publikováno: 23. 8. 2017 13:30

Slavení jubilea Fatimy v ČR začne v neděli 3. září, kdy bude v římskokatolických kostelech čten pastýřský list biskupů k této události.

12. a 13. září potom následuje národní pouť z ČR do Fatimy vedená kardinálem Dominikem Dukou OP a 15 dalšími biskupy z ČR s kněžími, řeholníky a 1.500 poutníky. Při hlavní bohoslužbě, připomínající 5. zjevení před 100 lety, bude předána kardinálu Dukovi pro cestu v ČR socha Panny Marie Fatimské z místa zjevení v Cova d´ Iria ve Fatimě.

Socha bude po ČR putovat ve dnech 15. září - 8. října 2017. Vše začne v den památky Panny Marie Bolestné od 17.00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Hradčanech. Potom bude následovat cesta Panny Marie Fatimské po katedrálách a hlavních poutních místech českých a moravských diecézí. 

Cesta bude ukončena v národním centru Světového apoštolátu Fatimy v ČR na poutním místě Českomoravská Fatima v Koclířově u Svitav, a to v sobotu na svátek Panny Marie Růžencové 7. října 2017. Toto slavnostní zakončení se uskuteční v podobě mše svaté celebrované kardinálem Dominikem Dukou OP a bude spojeno se svěřením ČR do Neposkvrněného Srdce Panny Marie ve 12.00 na hlavní tribuně areálu sv. Jana Pavla II. v Koclířově.

Součástí programu slavnostního zakončení je také teologicko-pastorální sympozium Fatimy, které proběhne ve dnech 4.-7. října 2017.

Podrobnější program hledejte na www.fatima2017.cz.

Ve vísce Aljustrel nedaleko portugalské Fátimy se 13. května 1917 třem pasáčkům poprvé zjevila postava Panny Marie, která jim posléze sdělila tři tajemství. Toto zasvěcení se dostalo tehdy desetileté Lucii dos Santosové, její sedmileté sestřenici Jacintě a devítiletému bratranci Francisku Martovi. Dvě mladší děti nedlouho po zjeveních podlehly pandemii španělské chřipky - Francisko v roce 1919 a Jacinta o necelý rok později

Fátima se stala jedním z nejvýznamějších poutních míst na světě. Jubileum 100. výročí zahajoval letos v květnu papež František i svatořečením dvou pasáčků, Franciska a Jacinty Martových.

(Zdroj: Českomoravská Fatima Koclířov, ČTK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022

Křížová cesta s oběťmi sexuálního zneužívání

Pomodleme se tuto křížovou cestu za oběti sexuálního zneužívání v církvi i mimo ni. Nesme je při této modlitbě všechny ve své mysli i srdci.
22.09.2022

Poselství Svatého otce Františka při příležitosti 50. výročí apoštolského listu sv. Pavla VI. Ministeria quaedam vydaného z vlastního rozhodnutí (motu proprio)

Přinášíme Poselství Svatého otce Františka biskupům, kněžím, jáhnům, zasvěceným osobám a věřícím laikům při příležitosti 50. výročí apoštolského listu sv. Pavla VI. Ministeria quaedam vydaného z vlastního rozhodnutí (motu proprio). Toto Františkovo poselství bylo zveřejněno 24. srpna 2022.
22.09.2022

Zpravodajství jen na webu zpravy.cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 nový zpravodajský web zpravy.cirkev.cz, který nabízí více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se přesunulo z webu cirkev.cz jen na tento web.
22.09.2022

Poselství Svatého otce Františka k 37. světovému dni mládeže 2022 a 2023

Přinášíme překlad poselství papeže Františka k XXXVII. Světovému dni mládeže, které se uskuteční v Lisabonu v roce 2023 poté, co byl odložen kvůli pandemii Covid-19. V poselství papež vyzývá mladé lidi, aby šli ve stopách Panny Marie, spěchali za druhými a zasvětili svůj život Ježíši.
21.09.2022