Jubileum Fatimy 1917 - 2017

Datum publikace23. 8. 2017, 13.30

V listopadu roku 1917 se v portugalské Fátimě staly události, které v několika ohledech předznamenaly průběh dvacátého století. Série připomínkových akcí u nás začíná již v září.

Slavení jubilea Fatimy v ČR začne v neděli 3. září, kdy bude v římskokatolických kostelech čten pastýřský list biskupů k této události.

12. a 13. září potom následuje národní pouť z ČR do Fatimy vedená kardinálem Dominikem Dukou OP a 15 dalšími biskupy z ČR s kněžími, řeholníky a 1.500 poutníky. Při hlavní bohoslužbě, připomínající 5. zjevení před 100 lety, bude předána kardinálu Dukovi pro cestu v ČR socha Panny Marie Fatimské z místa zjevení v Cova d´ Iria ve Fatimě.

Socha bude po ČR putovat ve dnech 15. září - 8. října 2017. Vše začne v den památky Panny Marie Bolestné od 17.00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Hradčanech. Potom bude následovat cesta Panny Marie Fatimské po katedrálách a hlavních poutních místech českých a moravských diecézí.

Cesta bude ukončena v národním centru Světového apoštolátu Fatimy v ČR na poutním místě Českomoravská Fatima v Koclířově u Svitav, a to v sobotu na svátek Panny Marie Růžencové 7. října 2017. Toto slavnostní zakončení se uskuteční v podobě mše svaté celebrované kardinálem Dominikem Dukou OP a bude spojeno se svěřením ČR do Neposkvrněného Srdce Panny Marie ve 12.00 na hlavní tribuně areálu sv. Jana Pavla II. v Koclířově.

Součástí programu slavnostního zakončení je také teologicko-pastorální sympozium Fatimy, které proběhne ve dnech 4.-7. října 2017.

Podrobnější program hledejte na www.fatima2017.cz.

Ve vísce Aljustrel nedaleko portugalské Fátimy se 13. května 1917 třem pasáčkům poprvé zjevila postava Panny Marie, která jim posléze sdělila tři tajemství. Toto zasvěcení se dostalo tehdy desetileté Lucii dos Santosové, její sedmileté sestřenici Jacintě a devítiletému bratranci Francisku Martovi. Dvě mladší děti nedlouho po zjeveních podlehly pandemii španělské chřipky - Francisko v roce 1919 a Jacinta o necelý rok později

Fátima se stala jedním z nejvýznamějších poutních míst na světě. Jubileum 100. výročí zahajoval letos v květnu papež František i svatořečením dvou pasáčků, Franciska a Jacinty Martových.

(Zdroj: Českomoravská Fatima Koclířov, ČTK)

Autor článku: František Jemelka