Katolický týdeník: Stát se moudrým mužem

Datum publikace22. 8. 2017, 14.33

Zachoval se jako opravdový muž. Je to skutečný chlap. Těmito a podobnými větami lidé odnepaměti oceňují hodnoty, které spojují s mužností a mužskou identitou.

Ilustrační foto: Jana Podhorská

Výčet takových hodnot by byl dlouhý. Zmiňme alespoň některé: statečnost – ne náhodou se jí dříve říkalo také mužnost; odpovědnost – a to nejen za sebe, ale i své blízké; spolehlivost – ještě dnes se říká, že slovo dělá muže, atd.

V posledních desetiletích jako by se ale mužská identita začala dostávat do krize. Jako by muži začali ztrácet jistotu v tom, kým jsou a kým by měli být.

Velmi často se také v oblasti duchovního života setkáváme s pojmem „mužská spiritualita“. Co je jeho obsahem?

Podle amerického františkána Richarda Rohra ukazuje neschopnost a odmítání synů dospět, otců vychovávat své děti a dědů předávat svou životní moudrost na hlubokou spirituální krizi současných mužů. On sám na tuto krizi zareagoval bohatou produkcí knih věnovaných problematice mužské spirituality. Jejich celosvětový úspěch svědčí o tom, že ťal do živého.

Od 90. let i u nás vznikají mužské skupiny, v nichž muži prostřednictvím modlitby a vzájemného dialogu usilují o „práci na sobě“, o společný růst v křesťansky vyzrálé mužské osobnosti.

Na celé dvoustraně KT čtenářům trochu poodhaluje svět mužské spirituality, svět, který Richard Rohr ve své knize Stát se moudrým mužem charakterizuje následovně: „Mužská spiritualita by měla být ta, která dodává mužům odvahu, aby se vydali ze svého vlastního jedinečného výchozího bodu na radikální biblickou cestu svým vlastním jedinečným způsobem se svými vlastními jedinečnými cíli. Muž, který jde touto cestou, má svůj život pro druhé a ví o tom. Nemá potřebu se někam tlačit, někoho zastrašovat nebo hrát mocenské hry, jaké hrají ostatní muži, protože si je v klidu a s tichou sebedůvěrou vědom své síly. Není tvrdohlavý ani arogantní, protože ví. Neprahne po symbolech postavení, protože svoji identitu odvozuje od Boha a zevnitř; jeho identita je bezpečně ustálená. Je pánem své duše a nevzdává se jí lehkomyslně ve prospěch firem, armád, států nebo veřejného mínění.“

Autor této části anonce: Jiří Prinz

(pokračování na stránkách KT)

Katolický týdeník je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Povzbuzení mládeže z Olomouce

Snad nikdy se ještě olomoucká Korunní pevnůstka neocitla v takovém obležení: o uplynulém víkendu toto hlavní dějiště Celostátního setkání mládeže obsadilo více než osm tisíc lidí.

Trapisté slaví založení kláštera

Trapistický klášter Matky Boží v Novém Dvoře nedaleko Toužimi vznikl před patnácti lety. KT přináší promluvu tamního opata Dom Samuela.

Náboženství a politika v USA

Během nepokojů v americkém Charlottesville o sobě znovu dalo vědět rasistické hnutí Ku-Klux-Klan, které se nerozpakuje hlásit se svou symbolikou ke křesťanství.

Doma: Jak děti ráno vypravit do školy?

Už se to opravdu blíží: tápání v koupelně, nervozita v kuchyni, spěch v předsíni. Boj, abychom odešli včas. Nezapomněli jsme na to nejdůležitější – ranní modlitbu?

(Autor anonce: Jiří Macháně)

Autor článku: František Jemelka