Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež ke Dni migrantů: přijímat, chránit, podporovat a integrovat

Datum publikace22. 8. 2017, 12.45
TiskTisk

Přijímat, chránit, podporovat a integrovat. Tyto čtyři výzvy obsahuje poselství papeže Františka ke Dni migrantů a uprchlíků, které v pondělí zveřejnil Vatikán. Mezinárodní den si církev připomene 14. ledna příštího roku.

Foto: Porte aperte

Poselství papeže uvozuje citát z biblické knihy Levitikus: „S cizincem, který bude s vámi přebývat, musíte jednat jako s jedním z vás. Budeš ho milovat jako sebe samého, neboť i vy jste byli cizinci v egyptské zemi: Já jsem Hospodin, váš Bůh.“ (Lv 19,34)

Podle Františka je smutná situace mnoha migrantů a uprchlíků „znamením časů“, na kterou má církev odpovědět. Každý cizinec, který „tluče na naše dveře“, je příležitostí setkat se s Kristem, „jenž se ztotožňuje s přijatým cizincem nebo uprchlíkem všech dob,“ píše papež s odvoláním na Matoušovo evangelium. Bůh svěřuje do mateřské ochrany církve každého, kdo byl nucen opustit domov a utíká před válkami, pronásledováním, přírodními katastrofami nebo chudobou. „Je to velká zodpovědnost, jež chce církev sdílet se všemi věřícími a muži i ženami dobré vůle,“ kteří mají odpovědět na migrační výzvy „s velkodušností, neúnavností, moudrostí a prozíravostí“.

Přijímat, chránit, podporovat a integrovat

František ve svém poselství předkládá čtyři okruhy postojů vůči migrantům a uprchlíkům: Přijímat, chránit, podporovat a integrovat.

Přijímat v současnosti znamená především nabídnout širší možnosti bezpečného a legálního vstupu do cílových zemí. František doporučuje zjednodušení procesu udělování humanitárních víz a scelování rodin. Pro nejzranitelnější lidi by mohly být otevřeny humanitární koridory. S odvoláním na princip ústředního postavení lidské osoby, o němž často hovořil Benedikt XVI., František uvádí, že osobní bezpečnost má přednost před bezpečností národní. Migrantům žádajícím o azyl a uprchlíkům je nutné zajistit osobní bezpečnosti a základní služby. Podle papeže je vhodné také preferovat jiná řešení než detenci pro ty, kdo překračují hranici bez povolení.

Chránit migranty a uprchlíky pak znamená bránit jejich práva a důstojnost, nezávisle na jejich statusu migrantů. To začíná již v jejich rodné zemi, kde je potřeba podávat pravdivé informace a chránit uprchlíky před ilegálními organizacemi. Ochrana má pokračovat v cílových zemích v zajištění vhodné konzulární péče, práva mít v držení dokumenty osobní totožnosti, rovného přístup ke spravedlnosti, možnosti otevřít si bankovní konto a obdržet alespoň minimální zajištění životních potřeb. Pozornost věnuje papež také nezletilým migrantům, když poznamenává, že „všeobecné právo na národní příslušnost je třeba uznat a náležitě přiznat všem dětem ve chvíli jejich narození.“

Třetím okruhem postojů vůči migrantům a uprchlíkům je podpora, která spočívá ve vytvoření takových podmínek seberealizace, aby se mohli rozvíjet ve všech lidských dimenzích podle vůle Stvořitele. Patří sem právo vyznávat náboženství a mít možnost pracovat, učit se jazyk a osvojovat si aktivní občanství. Jelikož rodina hraje zásadní roli, je nutné podporoval scelování rodin, včetně prarodičů, sourozenců a vnuků či vnuček.

Integrace, která je čtvrtým klíčovým slovem papežova poselství, neznamená, že by měl migrant či uprchlík zapomenout na vlastní kulturní identitu. „Kontakt s druhým člověkem vede spíše k objevení jeho ‚tajemství‘, otevření se jemu a přijetí jeho dobrých aspektů. Tak se přispěje k většímu vzájemnému poznání,“ píše František. Zdůrazňuje proto potřebu „podporovat všemi způsoby kulturu setkávání“ a vyměňovat si příklady dobré praxe integrace.

V závěru papež připomíná dva texty o migrantech a uprchlících, které by měly být sepsány a schváleny do roku 2018 (tzv. Global Compacts). František přitom vyzývá, aby lidé předali jeho aktuální poselství všem politikům a odborníkům, kteří mají tyto texty připravovat.

Překlad dokumentu připravujeme.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou