Kardinál Pietro Parolin navštívil Rusko

Datum publikace24. 8. 2017, 13.00

Vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin zakončil ve čtvrtek svou čtyřdenní návštěvu Ruska. V přístavním městě Soči se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem, v Moskvě s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, patriarchou pravoslavné církve Kirillem a metropolitou Hilarionem z oddělení zahraničních vztahů Moskevského patriarchátu. Mezi tématy setkání byl například mír ve světě, ekumenismus s ruskou pravoslavnou církví, ochrana pronásledovaných křesťanů nebo vztahy Ruska a Svatého stolce.

Ilustrační foto: Ernests Dinka, Saeimas Administrācija / CC BY-SA 2.0

Jsem zde v Moskvě, abych Sergeji Lavrovovi a Vladimiru Putinovi zprostředkoval starost papeže Františka o vzájemné vztahy a o mezinárodní problémy, zejména aby se vytvořila spravedlivá a trvalá řešení pro Blízký východ, Ukrajinu a další části světa.“ Těmito slovy shrnul vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin smysl politické části své čtyřdenní cesty do Ruska.

Ve středu se církevní představitel sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zhruba hodinové setkání, které se konalo v přístavním městě Soči u Černého moře, proběhlo podle vatikánské tiskové zprávy „v pozitivní a srdečné atmosféře, kdy účastníci respektovali jeden druhého, vzájemně si naslouchali a otevřeně hovořili o mezinárodních tématech i vzájemných vztazích“. Putin ocenil konstruktivní dialog s Vatikánem i rozvíjející se kontakty katolické a ruské pravoslavné církve. Během rozhovorů byla zdůrazněna vůle obou stran řešit současné světové konflikty vyjednáváním, nikoliv pouze silou.

Jednou z aktivit „kulturní diplomacie“ Ruska a Vatikánu, o níž oba aktéři hovořili, byla také výstava věnovaná uměleckému dědictví ruských ikon, která má být ve Vatikánu otevřena v roce 2018.

Ekumenismus svatosti

Pozdrav mého bratra Kirilla, patriarchu Moskvy a celé Rusi.“ S tímto vzkazem od papeže Františka navštívil kardinál Parolin v Danilově klášteře v Moskvě hlavu ruské pravoslavné církve. Kirill během jednání připomněl historicky vůbec první setkání ruského patriarchy a římského papeže, k němuž došlo v únoru 2016 na Kubě.

Jedním z plodů tohoto setkání bylo i dočasné přenesení ostatků sv. Mikuláše do Moskvy a Petrohradu, k němuž došlo letos v létě. Relikvii, která po 930 letech opustila italské město Bari, přišlo v Rusku uctít 2,3 milionu lidí.

Podle kardinála Parolina bylo vystavení ostatků výjimečným momentem pro obě církve. „Existuje i ekumenismus svatosti. Svatí nás spojují, protože jsou blíže Bohu a pomáhají nám tak překonat těžkosti ve vztazích z minulosti (…) a stále rychleji směřovat k bratrskému objetí a eucharistickému společenství,“ komentoval událost vatikánský státní sekretář.

Podle patriarchy Kirilla může obě církve spojovat i spolupráce při pomáhání obyvatelům Blízkého východu. V konfliktu na Ukrajině musí podle něj církve hrát mírotvornou roli.

Krize na Blízkém východě, Ukrajině i ve Venezuele

Zhruba hodinu a půl trvalo setkání kardinála Parolina s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Mezi probíraná témata patřila situace křesťanů na Blízkém východě či v Africe i konflikty na Ukrajině a ve Venezuele. Účastníci potvrdili podobnost pohledů na boj s terorismem, sociální spravedlnost a rodinu. Potvrzen byl také zájem o další spolupráci zejména v oblasti kultury a výměny pracovníků vědeckých a lékařských institucí. Oba státní představitelé v této souvislosti podepsali dohodu o zrušení vízové povinnosti pro majitele diplomatických pasů.

Jak uvedl Parolin, ve světových konfliktech nezaujímá Svatý stolec politická stanoviska, avšak požaduje, aby se respektovalo mezinárodní právo a vytvořila se atmosféra úcty mezi národy. „V těchto dramatických situacích se Svatý stolec snažil ulehčit situaci civilnímu obyvatelstvu, ale zasazuje se i o to, aby převládla spravedlnost, pravda faktů a aby nemohla být realita manipulovaná,“ řekl vatikánský kardinál a politik.

Svatý stolec je podle něj také „velmi znepokojen“ situací křesťanů v Severní Africe a na Blízkém východě, především v Sýrii, Iráku, Libyi a Jemenu, a žádá, aby zde byla uchována náboženská svoboda.

Jak dále Parolin uvedl, Rusko by mohlo hrát roli při řešení konfliktu ve Venezuele, jelikož má se zemí dlouhodobé vztahy. Podle Lavrova zde Rusko podporovalo od počátků zprostředkující roli papeže Františka. Šéf ruské diplomacie však současně varoval před tím, aby zahraniční státy podněcovaly venezuelskou opozici k tvrdému a násilnému střetu s vládou.

Jedním z témat projednávaných při cestě kardinála Parolina bylo i navrácení budov ruské katolické církvi. Na některých místech církev nemá vlastní kostely a věřící se tak musí scházet v bytech. Podle zástupce Vatikánu projevila ruská strana „vnímavost a velkou pozornost“ vůči tomuto problému, nyní se očekávají konkrétní důsledky jednání.

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku: Ondřej Mléčka