Zemřel teolog 2. vatikánského koncilu René Laurentin

Datum publikace12. 9. 2017, 13.15

Ve věku 99 let zemřel v neděli přední teolog 20. století René Laurentin, který byl odborníkem na teologii Panny Marie. Sestavil například monumentální dílo věnované mariánským zjevením v Lurdech, je mu také připisovaná klíčová role při psaní textu o Panně Marii na 2. vatikánském koncilu.

Foto: GianAngelo Pistoia, CC BY 3.0, výřez

René Laurentin bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších mariologů (teolog specializující se na Pannu Marii) 20. století. Je autorem nesčetných publikací, například monumentálních dějin zjevení v Lurdech, které čítají 6 svazků textu a 7 svazků dokumentů.

Narodil se 19. října 1917 ve francouzském městě Tours. V 17 letech vstoupil do semináře v Institut Catholique de Paris, avšak kvůli válce byl nucen studia přerušit. Roku 1940 byl v Belgii zajat německými vojáky a 5 let byl vězněn v zajateckém táboře v Oflagu. Na kněze byl proto vysvěcen až roku 1946. Následně získal doktorát z literatury na pařížské Sorbonně a doktorát z teologie na Institut Catholic de Paris.

V pouhých 38 letech byl jmenován členem Papežské mariánské akademie. Působil také jako teologický expert na 2. vatikánském koncilu a je mu připisovaná klíčová role při psaní stránek o Panně Marii v  dokumentu Lumen gentium. Během koncilu psal také církevní zpravodajství pro deník Le Figaro.

Právě v Lurdech, kterým teolog věnoval podstavnou část svého života, měla v říjnu proběhnout oslava jeho stých narozenin. „Drahý otče Laurentine, modlíme se k Bohu u lurdské jeskyně, abyste byl ponořen do světla lásky Srdce našeho Boha, jak nám jej ukázala Maria, Ježíšova Matka. Modlete se také, abychom zde sloužili pouze Bohu,“ napsal na stránkách lurdského poutního místa zdejší rektor André Cabes.

Pohřební mše svatá bude sloužena 15. září v katedrále v Evry.

(zdroj: Avvenire, Lourdes Sanctuaire, Acistampa, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka