Čeští věřící přijali sochu Panny Marie Fatimské

Čeští a moravští věřící přijali v portugalské Fatimě sochu Panny Marie, která bude v následujících týdnech putovat po České republice. Stalo se tak po mši svaté u příležitostí národní pouti k 100. výročí fatimských zjevení.
Publikováno: 13. 9. 2017 14:00

Ilustrační foto: Catholic Church in England and Wales, CC BY-NC-SA 2.0

Mezinárodní mši svatou pro tisíce poutníků z celého světa slavil kardinál Mauro Piacenza z Vatikánu. Českou republiku zde zastupovalo více než 1300 věřících, z toho stovka kněží a řada biskupů v čele s kardinálem Dominikem Dukou.

Právě český primas převzal od rektora zdejšího poutního místa Carlose Cabecinhase sochu Panny Marie Fatimské, která bude v následujících týdnech putovat po českých a moravských diecézích. Jako poděkování zanechal kardinál Duka ve Fatimě kopii Pražského Jezulátka.

„Prosím, aby vám Bůh udělil všechny milosti pro váš život,“ řekl českým poutníkům P. Cabecinhas. „Ať je vaše země naplněna hlasem evangelia. Panna Maria, která představuje své Neposkvrněné Srdce jako útočiště hříšníků, ať je místem, ve kterém se všichni scházíme a zakoušíme Boží milost a jeho světlo. Ať je pro vaši zemi a pro vaši diecézi tato socha a zvěst Panny Marie silným okamžikem a útočištěm pro vás a pro vaši církev.“

Jak uvedl pražský arcibiskup, současná pouť je již druhý děkovným národním putováním. „V první jsme děkovali za návrat svobody. Dnes děkujeme za to, že v této svobodě vyrostla nová generace,“ řekl. Připomněl také přítomnost sochy Panny Marie Fatimské v ČR v roce 1967, kdy ji českoameričtí poutníci předali kardinálu Františku Tomáškovi. Jen o několik měsíců později přišlo Pražské jaro (celý text pozdravu kardinála Duky je v příloze).

Socha bude v následujících týdnech putovat po českých a moravských diecézích. Cesta začne v den památky Panny Marie Bolestné, 15. září 2017, v pražské katedrále a skončí na poutním místě Českomoravská Fatima v Koclířově u Svitav na svátek Panny Marie Růžencové, 7. října 2017 (podrobnější program zde).

„Udělejte všechno, co vám řekne“

V homilii během poutní mše svaté komentoval kardinál Mauro Piacenza biblický příběh o svatbě v Káni Galilejské, kde Panna Maria řekla služebníkům: „Udělejte, co vám (Ježíš) řekne.“

V současné „staré a unavené Evropě“ podle kardinála být opravdově věřící a přijímat celé Boží zjevení znamená jít proti proudu. „Bděme, milovaní bratři a sestry, aby se dobré víno naší víry neztratilo. Aby dobré víno naší víry nebylo rozředěno neustálým zesvětšťováním díky ústupkům, pokušením světa a diktatuře jediného myšlení, které se šíří všemi různými prostředky a usiluje zničit Tajemství.“

Kardinál dále zdůraznil potřebu „snoubeneckého sjednocení každého věřícího s Kristem“.

Upozornil i na současný násilný útok proti rodině, který podle něj nemá z pohledu společnosti i práva v dějinách obdoby. Ďábel, který je autorem „antistvoření“, se nespokojí jen s tím, aby zničil člověka a „utopil jej v kultuře smrti“; chce také zničit místo, kde „pulzuje a předává se život“, rodinu. „Jednoho dne svět poděkuje církvi, že beze strachu a bez kompromisu bránila život a rodinu a v nich celou civilizaci,“ řekl Piacenza.

„Panna Maria, opakuj zde ve Fatimě církvi a celému světu:  Udělejte všechno, co vám řekne, aby nikdo nebyl obelstěn a nalezen nepřipraven v okamžiku, kdy Pán přijde,“ řekl také kardinál.

Fatimské zjevení proběhlo v roce 1917. Třem dětem se poblíž portugalské vesnice zjevovala Panna Maria, která naléhavě vyzvala k obrácení a pokání, každodenní modlitbě růžence, obětování se za obrácení hříšníků a k zasvěcení srdcí a světa Neposkvrněnému srdci Panny Marie.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Kolínský kardinál Woelki se dočasně stahuje, papež mu však vyslovil důvěru

Po prozkoumání výsledků apoštolské vizitace kolínské arcidiecéze kvůli řešení případů zneužívání papež František přijal žádost kardinála Woelkiho o přestávku. Zároveň zamítl odstoupení dvou pomocných biskupů Puffa a Schwaderlappa.
25.09.2021

Varšavská konference otevřela cesty spolupráce do budoucna

Ve Varšavě skončila mezinárodní konference o ochraně nezletilých. Podle jednoho z členů organizačního výboru P. Żaka SJ její průběh předčil všechna očekávání. Vyplynuly z ní reálné naděje na spolupráci mezi středoevropskými a východoevropskými církvemi v boji proti sexuálnímu zneužívání nezletilých duchovními. Konferenci uspořádala Papežská komise pro ochranu nezletilých ve spolupráci s polskou biskupskou konferencí a za podpory polské Nadace sv. Josefa.
24.09.2021

Poslední rozloučení s biskupem Esterkou

24. září 2021 v 9.30 hodin proběhlo poslední rozloučení s brněnským emeritním pomocným biskupem Mons. ThDr. Petrem Esterkou, který zemřel po dlouhé nemoci v Kalifornii 10. srpna 2021. Mši svaté v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla předsedal apoštolský nuncius v České republice Mons. Charles Daniel Balvo za účasti brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Za Českou biskupskou konferenci se bohoslužby účatnil P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK. Připojujeme také pozdrav biskupa americké diecéze Orange v Kalifornii, Kevina W. Vanna, J.C.D, ve kterém vzpomíná na zesnulého biskupa.
24.09.2021

Už vím - Proč Pán Ježíš chce, abychom si ubližovali?

Přinášíme další video v rámci pořadu P. Romana Vlka s názvem "UŽ VÍM", ve kterém odpovídá na otázky dětí.
24.09.2021

O prvním říjnovém víkendu Uherský Brod ožije Růžencovou poutí

Tradiční pouť k Panně Marii Růžencové se v Uherském Brodě uskuteční o víkendu 2. a 3. října 2021. Na programu je kromě řady mší svatých také modlitební bdění pro mládež nebo krojované procesí. Celebrantem hlavní mše svaté v neděli dopoledne bude provinciál dominikánů v ČR P. Lukáš Fošum OP a kazatelem P. Gerard Timoner OP generální představený dominikánského řádu.
24.09.2021