Zadržovaný a nezvěstný čínský biskup podstoupil v Pekingu operaci

Čínský biskup Peter Shao Zhumin, který byl několik měsíců nezvěstný, podstoupil 11. září operaci ucha v pekingské nemocnici. Podle agentury Ucan není zřejmé, zda stále zůstává pod kontrolou policie. Biskupovi bylo začátkem září znemožněno zúčastnit se pohřbu kněze své diecéze, který patřil do podzemní církve.
Publikováno: 14. 9. 2017 13:00

Biskup podzemní církve Peter Shao Zhumin byl 18. května zatčen policií. Po zhruba měsíci se znovu objevil na letišti ve městě Wen-čou, kde se k němu při výdeji zavazadel přiblížilo několik mužů. Ti jej odvezli na neznámé místo. Od té doby nebylo o biskupovi nic známo. Za jeho propuštění apeloval Vatikán i Česká biskupská konference.

V pondělí podstoupil Mons. Shao operaci ucha v Pekingu. Agentuře UCAN vzkázal, aby se za něj lidé modlili, avšak nenavštěvovali jej. „Mnohá díky za ty, kdo se za mě modlí, především za hladký průběh mé operace,“ napsal také.

Od svého jmenování za biskupa diecéze Wen-čou v září loňského roku byl Mons. Shao Zhumin již čtyřikrát zatčen. Vláda požaduje, aby se připojil k tzv. Vlasteneckému sdružení, skrze něž chce komunistický režim církve kontrolovat. V diecézi Wen-čou žije 50 tisíc křesťanů pod hlavičkou zmiňovaného sdružení a zhruba 80 tisíc z podzemní církve.

Jak také uvádí agentura UCAN, biskupu Shao Zhuminovi nebylo umožněno se zúčastnit pohřbu kněze své diecéze, P. Wanga Čung-fa, který zemřel 2. září. Duchovního mohl před úmrtím pouze navštívit v nemocnici pod dohledem státních úředníků pro náboženství. Kněz Čung-fa strávil během režimu Mao Ce-Tunga 12 let v pracovních táborech.

Počátkem září odvedla tajná policie také kancléře diecéze Wen-čou Paula Ťianga Su-niena, aby se nemohl pohřbu účastnit.

Mons. Zhumin strávil v roce 2012 čtyři týdny ve vazbě kvůli účasti na svěcení biskupa, kterého komunistická vláda neschválila. Na svobodě byl poté biskup přinucen „absolvovat kurs světonázorové převýchovy zaměřený na přerušení jednoty se Svatým stolcem“, uvedl Vatikánský rozhlas. Krátce před pohřbem svého sídelního biskupa, kterému pomáhal, byl zase v roce 2016 Mons. Zhumin odvezen policií mimo svou diecézi.

Křesťané v Číně žijí v nelehké situaci. Podle organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů ve světě, se Čína nachází v míře útlaku křesťanů na 39. místě na světě. Část věřících zde žije ve vlasteneckých organizacích, které jsou však státem kontrolovány podle principů komunistické strany. Druhá část věřících vytváří neoficiální, „podzemní“ církev, jež je utlačována.

(zdroj: UCAN, AsiaNews)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021