Zadržovaný a nezvěstný čínský biskup podstoupil v Pekingu operaci

Datum publikace14. 9. 2017, 13.00

Čínský biskup Peter Shao Zhumin, který byl několik měsíců nezvěstný, podstoupil 11. září operaci ucha v pekingské nemocnici. Podle agentury Ucan není zřejmé, zda stále zůstává pod kontrolou policie. Biskupovi bylo začátkem září znemožněno zúčastnit se pohřbu kněze své diecéze, který patřil do podzemní církve.

Biskup podzemní církve Peter Shao Zhumin byl 18. května zatčen policií. Po zhruba měsíci se znovu objevil na letišti ve městě Wen-čou, kde se k němu při výdeji zavazadel přiblížilo několik mužů. Ti jej odvezli na neznámé místo. Od té doby nebylo o biskupovi nic známo. Za jeho propuštění apeloval Vatikán i Česká biskupská konference.

V pondělí podstoupil Mons. Shao operaci ucha v Pekingu. Agentuře UCAN vzkázal, aby se za něj lidé modlili, avšak nenavštěvovali jej. „Mnohá díky za ty, kdo se za mě modlí, především za hladký průběh mé operace,“ napsal také.

Od svého jmenování za biskupa diecéze Wen-čou v září loňského roku byl Mons. Shao Zhumin již čtyřikrát zatčen. Vláda požaduje, aby se připojil k tzv. Vlasteneckému sdružení, skrze něž chce komunistický režim církve kontrolovat. V diecézi Wen-čou žije 50 tisíc křesťanů pod hlavičkou zmiňovaného sdružení a zhruba 80 tisíc z podzemní církve.

Jak také uvádí agentura UCAN, biskupu Shao Zhuminovi nebylo umožněno se zúčastnit pohřbu kněze své diecéze, P. Wanga Čung-fa, který zemřel 2. září. Duchovního mohl před úmrtím pouze navštívit v nemocnici pod dohledem státních úředníků pro náboženství. Kněz Čung-fa strávil během režimu Mao Ce-Tunga 12 let v pracovních táborech.

Počátkem září odvedla tajná policie také kancléře diecéze Wen-čou Paula Ťianga Su-niena, aby se nemohl pohřbu účastnit.

Mons. Zhumin strávil v roce 2012 čtyři týdny ve vazbě kvůli účasti na svěcení biskupa, kterého komunistická vláda neschválila. Na svobodě byl poté biskup přinucen „absolvovat kurs světonázorové převýchovy zaměřený na přerušení jednoty se Svatým stolcem“, uvedl Vatikánský rozhlas. Krátce před pohřbem svého sídelního biskupa, kterému pomáhal, byl zase v roce 2016 Mons. Zhumin odvezen policií mimo svou diecézi.

Křesťané v Číně žijí v nelehké situaci. Podle organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů ve světě, se Čína nachází v míře útlaku křesťanů na 39. místě na světě. Část věřících zde žije ve vlasteneckých organizacích, které jsou však státem kontrolovány podle principů komunistické strany. Druhá část věřících vytváří neoficiální, „podzemní“ církev, jež je utlačována.

(zdroj: UCAN, AsiaNews)

Autor článku: Ondřej Mléčka