Pákistánský křesťan byl odsouzen k trestu smrti kvůli urážce islámu

19. 09. 2017 téma: Pronásledování křesťanů Rubrika: Zahraniční
Soud ve východním Pákistánu odsoudil tamějšího křesťana k trestu smrti kvůli urážce islámu. Pětatřicetiletý James Nadeem z Lahore byl obviněn v červenci loňského roku poté, co údajně poslal svému muslimskému příteli prostřednictvím aplikace WhatsApp báseň urážející islám.

Ilustrační foto: Abbas Attar/CC BY-NC-ND 2.0

Soud ve východním Pákistánu odsoudil tamějšího křesťana k trestu smrti kvůli urážce islámu. Pětatřicetiletý James Nadeem z Lahore byl obviněn v červenci loňského roku poté, co údajně poslal svému muslimskému příteli prostřednictvím aplikace WhatsApp báseň urážející islám.

Právník obviněného oznámil, že soud rozhodl o trestu smrti minulý čtvrtek a že se jeho klient proti rozsudku odvolal. Samotný soudní proces proběhl z bezpečnostních důvodů ve vězeňském komplexu, neboť obviněnému a jeho rodině bylo vyhrožováno.

Urážka islámského proroka Mohameda se v Pákistánu trestá smrtí, urážka Koránu pak doživotním vězením. Zákon proti rouhání patří v Pákistánu, jehož populaci tvoří z 97% muslimové a je druhou nejlidnatější muslimskou zemí, mezi vysoce citlivá témata a je terčem kritiky dokonce i v rámci země samotné.

Podle lidskoprávních organizací je tento zákon často zneužíván pro vyřizování osobních účtů. Často dochází k tomu, že rozzuřený dav lynčuje obviněného, aniž by čekal na rozhodnutí soudu, takže od roku 1990 bylo kvůli údajnému rouhání zabito nejméně 69 osob.

Mezi nejznámější kauzy rouhání patří např. případ křesťanské ženy Asiany Bibiové, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti kvůli urážce Mohameda, přičemž ona sama toto obvinění popírá. Rozsudek zatím nebyl vykonán, v roce 2015 ho nejvyšší soud pozastavil až do konce odvolacího procesu.

Případu byla věnována velká mezinárodní pozornost a propuštění Bibiové požadovala řada osobností, včetně papeže Benedikta XVI. Katolický ministr pro křesťanské minority Šahbáz Bhattí a paňdžábský guvernér Salmán Tásír byli zavražděni poté, co se Bibiové veřejně zastali a požadovali zrušení zákona proti rouhání. Rodina Bibiové se začala skrývat poté, co jim bylo vyhrožováno smrtí.

(Zdroj: Radio Vaticana, Wikipedie)

 

Autor článku: Tomáš Tetiva

Související příspěvky