Pákistánský křesťan byl odsouzen k trestu smrti kvůli urážce islámu

Soud ve východním Pákistánu odsoudil tamějšího křesťana k trestu smrti kvůli urážce islámu. Pětatřicetiletý James Nadeem z Lahore byl obviněn v červenci loňského roku poté, co údajně poslal svému muslimskému příteli prostřednictvím aplikace WhatsApp báseň urážející islám.
Publikováno: 19. 9. 2017 14:00

Ilustrační foto: Abbas Attar/CC BY-NC-ND 2.0

Soud ve východním Pákistánu odsoudil tamějšího křesťana k trestu smrti kvůli urážce islámu. Pětatřicetiletý James Nadeem z Lahore byl obviněn v červenci loňského roku poté, co údajně poslal svému muslimskému příteli prostřednictvím aplikace WhatsApp báseň urážející islám.

Právník obviněného oznámil, že soud rozhodl o trestu smrti minulý čtvrtek a že se jeho klient proti rozsudku odvolal. Samotný soudní proces proběhl z bezpečnostních důvodů ve vězeňském komplexu, neboť obviněnému a jeho rodině bylo vyhrožováno.

Urážka islámského proroka Mohameda se v Pákistánu trestá smrtí, urážka Koránu pak doživotním vězením. Zákon proti rouhání patří v Pákistánu, jehož populaci tvoří z 97% muslimové a je druhou nejlidnatější muslimskou zemí, mezi vysoce citlivá témata a je terčem kritiky dokonce i v rámci země samotné.

Podle lidskoprávních organizací je tento zákon často zneužíván pro vyřizování osobních účtů. Často dochází k tomu, že rozzuřený dav lynčuje obviněného, aniž by čekal na rozhodnutí soudu, takže od roku 1990 bylo kvůli údajnému rouhání zabito nejméně 69 osob.

Mezi nejznámější kauzy rouhání patří např. případ křesťanské ženy Asiany Bibiové, která byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti kvůli urážce Mohameda, přičemž ona sama toto obvinění popírá. Rozsudek zatím nebyl vykonán, v roce 2015 ho nejvyšší soud pozastavil až do konce odvolacího procesu.

Případu byla věnována velká mezinárodní pozornost a propuštění Bibiové požadovala řada osobností, včetně papeže Benedikta XVI. Katolický ministr pro křesťanské minority Šahbáz Bhattí a paňdžábský guvernér Salmán Tásír byli zavražděni poté, co se Bibiové veřejně zastali a požadovali zrušení zákona proti rouhání. Rodina Bibiové se začala skrývat poté, co jim bylo vyhrožováno smrtí.

(Zdroj: Radio Vaticana, Wikipedie)

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019