Katolický týdeník: Včelaření a duchovní život

Datum publikace20. 9. 2017, 9.35

Následující řádky přinášejí malou včelařovu meditaci (chtělo by se napsat med-itaci). Pisatelovo osobní vyznání včelaře a teologa v jedné osobě vychází z jeho práce u včel. V neobvyklé poloze spojuje vzdělání a poznání zákonitostí života přírody s křesťanskou spiritualitou.

Foto: archiv KT

Jednou mě čekalo náročné pracovní jednání. Napětí v místnosti před začátkem bylo znát. Všichni jsme byli zaražení a uzamčení ve svých emocích. Přinesl jsem proto na setkání med a ihned ho nabídl k ochutnání. Snad to lze pojmenovat jako zázrak, ale jako by spadla tíže atmosféry ve vztazích. Přítomní s úsměvem na tváři začali ochutnávat, mluvit radostně o včelách a medu, takže vyvstala spontánně dobrá a optimistická nálada. Nikdo již nemyslel na minulé negativní emoce.

Včely jako znamení času

Včelařství má stále mezi lidmi kladný ohlas, protože zviditelňuje touhu člověka po znovunastolení harmonie mezi ním a přírodou. Mnoho současných zájemců o tento obor chce skrze včely více poznat přírodu a svým způsobem také sebe sama. Bohužel záhy takový včelař pozná, jak moc jsou i včely postiženy neblahým působením člověka, jak na sobě nesou špatné zásahy do ekosystémů (především v nadužívání pesticidů a jiných syntetických látek) a také sobeckou snahu člověka být spíše „medařem“ než včelařem.

Již nemálo včelařů oproti tomu hledá, jak lépe včelařit, šetrněji a více v souladu s přírodou. Po celém světě se objevil trend malovčelaření ve městě, a to jako protipól ke komerčním velkochovům, kde jediným cílem je zisk. Dokumentované kolapsy včelstev označované zkratkou CCD (angl. Colony Collapse Disorder, česky syndrom zhroucení včelstev; jev, kdy včelstvo zmizí z úlu bez zjevného důvodu, pozn. red.) jenom dosvědčují, že se s naším společným domovem něco děje. V tom jsou včely „znamením času“ o stavu lidské společnosti a naší planety Země.

Úžas nad tajemstvím

Pro člověka měly včely vždy rovněž význam kulturní, filozofický a náboženský. Pomáhaly mu více porozumět smyslu života a inspirovaly ho v poznávání jeho duchovního rozměru. Duchovní život má polohu kontemplativní (theória) a životní zkušenosti (praxis). Činným životem se člověk ponořuje do kontemplace hlubšího smyslu bytí. Také poznání života včel a včelaření nabízí osvojení si kontemplativního stylu života, který nám v přetechnizované době všudypřítomného internetu, mobilních a sociálních sítí tolik schází.

Od neolitu člověk sám sebe znázorňoval, jak včelám v dutinách stromů odebírá med. Včelaře s prvními úly v podobě ležatých hliněných nádob najdeme na výjevech ze starého Egypta. A již zde včely souvisely s obřady intronizace a titulaturami faraónů. Staří Řekové používali peníze s vyobrazením včel. Rovněž antičtí bohové jako babylonský Mithra či bohyně Artemis měli za atributy včely. U bohyně Artemis byly včely uznávány pro jejich panenskou oddanost a vyjevení božského řádu uvnitř jejich společenství. Zvuk slova, kterým se včely místně pojmenovávaly, byl podobný jako pro vyjádření „slova“, myšleno božského Slova, proto také staří Židé vnímali včely v souvislosti s očekáváním Mesiáše. Poznávání života včel přivádělo člověka k úžasu nad tajemstvím, které ho obklopuje. Včely tak byly symbolickým prostředníkem v poznávání světa viditelného a neviditelného, pozemského a nebeského, časného a věčného.

(Autor této části anonce: Karel Sládek)

Pokračování v Katolickém týdeníku.

Katolický týdeník je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Fatimské poselství putuje Českem

Na tři týdny se k nám po padesáti letech vrací socha Panny Marie Fatimské, kterou biskupové dovezli z národní pouti do Fatimy. Poutě do Portugalska se na sté výročí zjevení Panny Marie účastnilo více než 1300 českých poutníků.

Téma: Akademické farnosti

Za pár dnů se opět zaplní posluchárny vysokých škol. Po prázdninách znovu ožijí i akademické farnosti.

Zahajujeme předvolební seriál

Rozhovorem s Markem Bendou (ODS) otevírá KT předvolební seriál rozhovorů se zástupci pěti demokratických politických stran, které mají podle průzkumů šanci uspět ve volbách. Oslovený zástupce politické strany má být praktikujícím křesťanem, nikoliv však lídrem strany.

Do jídelny díky dárcům i státu

Školní obědy stojí pár desetikorun. Pro některé rodiny však i tato částka může znamenat neřešitelný problém ...

(Autor anonce: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: František Jemelka