Papež František: Církev nebude tolerovat zneužívání nezletilých

Datum publikace22. 9. 2017, 12.00

Papež František potvrdil, že církev bude na všech úrovních tvrdě postihovat jakoukoliv formu sexuálního zneužívání nezletilých. Řekl to členům Papežské komise na ochranu nezletilých, kteří se ve Vatikánu sešli na svém plenárním zasedání.

Foto: Alessio di Cintio/CNA

Svatý otec prohlásil, že církev přijme ve vztahu k viníkům co nejpřísnější opatření. „Znovu potvrzuji, že církev na všech úrovních přijme co nejpřísnější opatření vůči těm, kteří se zpronevěřili svému povolání a zneužívali Boží děti,“ řekl papež František.

Papež zdůraznil, že disciplinární opatření se budou týkat všech, kteří pracují v církevních institucích, zejména však biskupů, kněžích a řeholníků, kteří mají primární zodpovědnost. Týká se to tedy především těch, kteří byli povoláni Pánem nabídnout svůj život službě v církvi, což zahrnuje „neúnavnou ochranu všech zranitelných skupin dětí, mladých lidí a dospělých“, řekl papež.

Podle Svatého otce jsou skandály týkající se sexuálního zneužívání naprostým zlem pro celé lidstvo, přičemž je to velmi bolestivá zkušenost i pro samotnou církev. „Jsme zdrceni případy zneužíváními spáchané duchovními, kteří by měli patřit mezi nejdůvěryhodnější osoby. Řekněme zcela jasně, že sexuální zneužívání je strašlivý hřích, který je naprosto neslučitelný s tím, co nás učí Kristus a církev,“ prohlásil papež.

Připomněl také Motu proprio vydané z podnětu Papežské komise na ochranu nezletilých, postihující ty biskupy a vyšší řeholní představené, kteří nedostáli svým povinnostem v oblasti ochrany nezletilých. Papež poděkoval komisi také za úsilí o to, aby všechny místní církve přijaly nezbytná opatření, a vyjádřil potěšení nad tím, že v mnoha zemích byl ustanoven zvláštní den modliteb a dialogu s oběťmi zneužívání.

Pro nás všechny je katolická církev polní nemocnicí, která nás doprovází na naší duchovní cestě. Jsem plně přesvědčen, že tato Komise bude i nadále místem, kde můžeme s porozuměním naslouchat hlasu obětí, protože se od nich a z jejich osobních příběhů máme hodně co učit,“ uzavřel papež.

(Zdroj: ČTK, Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva