CCEE: Vzdělání je cesta ke kultuře setkávání

Datum publikace25. 9. 2017, 15.00

Zhruba 50 zástupců Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), kteří mají na starost pastorační péči migrantů, se sešlo v Římě na dvoudenním jednání. Pravidelné výroční setkání uspořádala sekce pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.

Foto: Daniel Ibáñez/CNA

Zástupci milánské univerzity na něm prezentovali výsledky průzkumu, který se prováděl v rámci jednotlivých evropských biskupských konferencí s cílem zjistit, jak veřejnost vnímá situaci migrantů.

Národní ředitelé migračních sekcí pak debatovali o různých problémech týkající se lidské mobility a jejího dopadu na Evropu a křesťanské společenství. Z debaty vyplynulo, že všude v Evropě existuje pozornost k tomuto tématu a přívětivý postoj vůči současnému fenoménu migrace, ze kterého se stala bezprecedentní, komplexní a mnohostranná záležitost – skutečný exodus těch nejzoufalejších, kteří bojují o svoji vlastní budoucnost.

Podle národních ředitelů migračních sekcí současné společenské klima reprezentují dva protichůdné pocity – solidarita a strach. Ačkoliv existuje mnoho evidencí a svědectví, které ukazují velkou solidaritu lidí v Evropě vůči migrantům, tak zároveň je široce rozšířený strach a určitá zmatenost mezi lidmi, které jsou založené na předsudcích a falešných stereotypech

Papež František vyjádřil své obavy ohledně negativních projevů ve společnosti v souvilosti s migrační krizí. „Drazí bratři a sestry, neukrývám své obavy z projevů netolerance, diskriminace a xenofobie, s nimiž se setkáváme v různých oblastech Evropy. Motivovány jsou často nedůvěřivostí a obavou z jiného, odlišného a cizího. Ještě více mne znepokojuje smutné konstatování, že naše katolické komunity v Evropě nejsou prosty těchto obranných a odmítavých reakcí, které jsou ospravedlňovány blíže nespecifikovanou „morální povinností“ zachovat původní kulturní a náboženskou identitu,“ uvedl papež František.

Církev musí obnovit svojí sebedůvěru a odhodlání a pokračovat s ještě větším nasazením ve své pastorační práci, pokud se chce vyrovnat se současnou situací. Jak ve své zdravici uvedl prezident CCEE kardinál Angelo Bagnasco: „Nevzdávejme se. Jestliže je Ježíš s námi, tak my budeme se všemi.“

(Zdroj: Tisková zpráva CCEE, Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva