CCEE: Vzdělání je cesta ke kultuře setkávání

Zhruba 50 zástupců Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), kteří mají na starost pastorační péči migrantů, se sešlo v Římě na dvoudenním jednání. Pravidelné výroční setkání uspořádala sekce pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
Publikováno: 25. 9. 2017 15:00

Foto: Daniel Ibáñez/CNA

Zástupci milánské univerzity na něm prezentovali výsledky průzkumu, který se prováděl v rámci jednotlivých evropských biskupských konferencí s cílem zjistit, jak veřejnost vnímá situaci migrantů.

Národní ředitelé migračních sekcí pak debatovali o různých problémech týkající se lidské mobility a jejího dopadu na Evropu a křesťanské společenství. Z debaty vyplynulo, že všude v Evropě existuje pozornost k tomuto tématu a přívětivý postoj vůči současnému fenoménu migrace, ze kterého se stala bezprecedentní, komplexní a mnohostranná záležitost – skutečný exodus těch nejzoufalejších, kteří bojují o svoji vlastní budoucnost.

Podle národních ředitelů migračních sekcí současné společenské klima reprezentují dva protichůdné pocity – solidarita a strach. Ačkoliv existuje mnoho evidencí a svědectví, které ukazují velkou solidaritu lidí v Evropě vůči migrantům, tak zároveň je široce rozšířený strach a určitá zmatenost mezi lidmi, které jsou založené na předsudcích a falešných stereotypech

Papež František vyjádřil své obavy ohledně negativních projevů ve společnosti v souvilosti s migrační krizí. „Drazí bratři a sestry, neukrývám své obavy z projevů netolerance, diskriminace a xenofobie, s nimiž se setkáváme v různých oblastech Evropy. Motivovány jsou často nedůvěřivostí a obavou z jiného, odlišného a cizího. Ještě více mne znepokojuje smutné konstatování, že naše katolické komunity v Evropě nejsou prosty těchto obranných a odmítavých reakcí, které jsou ospravedlňovány blíže nespecifikovanou „morální povinností“ zachovat původní kulturní a náboženskou identitu,“ uvedl papež František.

Církev musí obnovit svojí sebedůvěru a odhodlání a pokračovat s ještě větším nasazením ve své pastorační práci, pokud se chce vyrovnat se současnou situací. Jak ve své zdravici uvedl prezident CCEE kardinál Angelo Bagnasco: „Nevzdávejme se. Jestliže je Ježíš s námi, tak my budeme se všemi.“


(Zdroj: Tisková zpráva CCEE, Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Nedělní videokázání (nejen) pro děti - 6. neděle velikonoční

07.05.2021

Svatý stolec zveřejnil poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků

»Ke stále širšímu “my”«, takový název nese poselství ke 107. Světovému dni migrantů a uprchlíků, připadajícímu v katolické církvi na poslední neděli v září, letos tedy 26. září. Poselství včera zveřejnil Svatý stolec a přiblížil brífink v tiskovém středisku, na němž vystoupili zástupci sekce pro migranty vatikánského Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
07.05.2021

Biskup Vokál slaví 10. výročí svého biskupského svěcení

Dnes je to 10 let ode dne, kdy byl Mons. Jan Vokál vysvěcen kardinálem Tarcisiem Bertonem SDB v římské bazilice sv. Petra na biskupa. Spolusvětiteli se stali kardinál Dominik Duka OP a arcibiskup Erwin Josef Ender. Úřadu se ujal jako 25. biskup královéhradecký. Jako biskupské motto si zvolil text: „Pod tvou ochranou.“
07.05.2021

Kam se v této době vydat na misijní a mariánskou pouť?

V období nejistot a společenských omezení, kdy není moc možností zúčastnit se hromadných poutí, vám Papežská misijní díla prostřednictvím programu „Misijní putování k Panně Marii“ nabízejí návod, jak takové duchovní putování provést v individuálních podmínkách.
06.05.2021

„Skoky do Božího dobrodružství“ - rozhovor s biskupem Kročilem v Katolickém týdeníku

V souvislosti s 60. narozeninami biskupa Vlastimila Kročila, které oslaví 10. května, přinášíme rozhovor, který vyšel v Katolickém týdeníku č. 19.
06.05.2021