Prosme zvláště v tomto týdnu: svatý Václave, oroduj za nás!

Datum publikace25. 9. 2017, 11.30

(AKTUALIZOVÁNO 27. 9.) Následující dny se můžeme utíkat zvláště ke svatému Václavovi, ochránci české země. Zejména pak ve Staré Boleslavi, Praze, Olomouci, Budči u Zákolan či v Římě a obecně v chrámech, kde se bude slavit patrocinium.

Foto: Roman Albrecht, Člověk a víra

Program připomínek odkazu svatého Václava začne již ve středu 27. září odpoledním Svatováclavským putováním s Palladiem a duchovním zastavením na Václavském náměstí v Praze. V Římě pak můžete zajít na film a další den na mši svatou.

Několikadenní události vyvrcholí poutní mší svatou na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi. Hlavním celebrantem zde bude ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz Opraem, kazatelem kardinál Dominik Duka OP. 28. září 2017 je významné datum mj. i pro olomouckou arcidiecézi, která slaví nejen patrocinium své katedrály a je dějištěm pouti veřejných činitelů, ale věřící si letos připomenou i 240 let od povýšení olomouckého biskupství na arcibiskupství a 25 let ode dne, kdy byl Jan Graubner jmenován arcibiskupem. Tedy ve čtvrtek tu proběhnou rovnou čtyři oslavy v jeden den.

Podrobněji k programu:

Středa 27. září
14.00 Svatováclavské putování Prahou s Palladiem Země české (začátek v kostele Všech svatých a ve svatovítské katedrále na Pražském hradě; na konci se lidé připojí ke Svatováclavskému duch. zastavení)

17.00  Svatováclavské duchovní zastavení na Václavském náměstí v Praze

18:30 Projekce ukázek z prvního československého historického velkofilmu 'Svatý Václav' (1929) v Casa del Cinema v římském parku Villa Borghese.

19.00  Přivítání relikvie sv. Václava v Brandýse nad Labem pod zámkem – průvod do Staré Boleslavi

20.00  Svatováclavský koncert a nešpory v bazilice sv. Václava ve Staré Boleslavi

Čtvrtek 28. září
7.00  Mše svatá na hrobě sv. Václava ve Svatovítské katedrále v Praze

8.30 Mše svatá v kryptě sv. Kosmy a Damiána v bazilice sv. Václava ve Staré Boleslavi

10.00  Poutní mše svatá na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi. Hlavní celebrant: František Lobkowicz OPraem, kazatel: kardinál Dominik Duka OP.

10.00 Poutní mše svatá v katedrále sv. Václava v Olomouci. Hlavní celebrant: Jan Graubner; patrocinium kostela, pouť veřejných činitelů, 240 let povýšení biskupství, 25 let J. Graubnera v arcibiskupském úřadě).

14.00  Modlitba za národ u Palladia země české v bazilice svatého Václava ve Staré Boleslavi

17.00 Svatováclavská mše v bazilice sv. Petra u oltáře u katedry. Celebrujr biskup Jan Vokál. Mše bude hudebně doprovázena sborem studentů z českobudějovického gymnázia J. V. Jirsíka.

18.00  Mše svatá ve Svatovítské katedrále v Praze

Svatováclavské slavnosti – celodenní program pro rodiny s dětmi na Budči u Zákolan

Sobota 30. září
10.30  Poutní slavnost ke cti sv. Václava na Budči u Zákolan

Od pondělí 25. září do soboty 30. října

Kočárovna v Brandýse nad Labem: výstava Kníže Václav – křesťan, rytíř a státník / Karlova legenda o sv. Václavu.

Více na www.apha.cz, http://www.hnutiduchovnitradice.cz/, www.dnyceskestatnosti.czhttp://www.ado.cz, http://www.mzv.cz.

Autor článku: František Jemelka