Příští Světový den sdělovacích prostředků bude věnován falešným zprávám

Datum publikace3. 10. 2017, 13.30

Příští Světový den sdělovacích prostředků, který si církev připomene 13. května 2018, bude věnován pravdě a tzv. fake news neboli falešným zprávám. Papež František vydá k této příležitosti koncem ledna své poselství.

„Pravda vás osvobodí. (Jan 8,32) Falešné zprávy a žurnalistika míru.“ Takové je téma 52. Světového dne sdělovacích prostředků, který si katolická církev připomene 13. května 2018. Informaci přineslo vatikánské tiskové středisko.

„Téma, které zvolil papež František (…) se týká takzvaných falešných zpráv neboli fake news. Jedná se o nepodložené informace, které přispívají k vytváření a živení polarizování názorů. Často jde o účelné překroucení informací, které může mít vliv na chování jednotlivců i společnosti,“ píše k tématu Sekretariát pro komunikaci. Církev chce podle něj uvažovat nad příčinami, logice a následcích dezinformací v médiích a podpořit žurnalistiku, která vždy hledá pravdu, a přispívá tak k míru.

Fake news je zpráva podobná pravdě, ale neověřená, a právě proto je nebezpečná, protože hned nevypadá jako pravdě vzdálená,“ vysvětlil dále šéf vatikánských médií Dario Viganò. „Ve světě digitálních médií se tento prvek stále více šíří a šíří se také ze strategických hledisek. Týká se témat, které mají silný emoční dopad nebo které se zveřejní těsně před nějakou událostí, například volbami,“ dodal. Jenom díky pravdě však může být člověk svobodný.

Den sdělovacích prostředků byl jako jediný světový den ustanovený 2. vatikánským koncilem (dokument Inter Mirifica, 1963). V mnoha zemích se připomíná v neděli před Letnicemi. Poselství papeže k tomuto dni bývá publikováno v den památky patrona novinářů sv. Františka Saleského, 24. ledna.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka