Příští Světový den sdělovacích prostředků bude věnován falešným zprávám

Příští Světový den sdělovacích prostředků, který si církev připomene 13. května 2018, bude věnován pravdě a tzv. fake news neboli falešným zprávám. Papež František vydá k této příležitosti koncem ledna své poselství.
Publikováno: 3. 10. 2017 15:30

„Pravda vás osvobodí. (Jan 8,32) Falešné zprávy a žurnalistika míru.“ Takové je téma 52. Světového dne sdělovacích prostředků, který si katolická církev připomene 13. května 2018. Informaci přineslo vatikánské tiskové středisko.

„Téma, které zvolil papež František (…) se týká takzvaných falešných zpráv neboli fake news. Jedná se o nepodložené informace, které přispívají k vytváření a živení polarizování názorů. Často jde o účelné překroucení informací, které může mít vliv na chování jednotlivců i společnosti,“ píše k tématu Sekretariát pro komunikaci. Církev chce podle něj uvažovat nad příčinami, logice a následcích dezinformací v médiích a podpořit žurnalistiku, která vždy hledá pravdu, a přispívá tak k míru.

Fake news je zpráva podobná pravdě, ale neověřená, a právě proto je nebezpečná, protože hned nevypadá jako pravdě vzdálená,“ vysvětlil dále šéf vatikánských médií Dario Viganò. „Ve světě digitálních médií se tento prvek stále více šíří a šíří se také ze strategických hledisek. Týká se témat, které mají silný emoční dopad nebo které se zveřejní těsně před nějakou událostí, například volbami,“ dodal. Jenom díky pravdě však může být člověk svobodný.  

Den sdělovacích prostředků byl jako jediný světový den ustanovený 2. vatikánským koncilem (dokument Inter Mirifica, 1963). V mnoha zemích se připomíná v neděli před Letnicemi. Poselství papeže k tomuto dni bývá publikováno v den památky patrona novinářů sv. Františka Saleského, 24. ledna.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Brněnské biskupství zve k zapojení do projektu Náš společný domov

Svatý František z Assisi řekl: „Příroda je krásná kniha, v níž k nám promlouvá Bůh a sděluje nám něco ze své krásy a dobroty.“ Aby i další generace „měly co číst“, zve Biskupství brněnské prostřednictvím svého Diecézního katechetického centra k zapojení do projektu Náš společný domov. Začíná 24. října 2020 a končí s rokem Laudato si´ 24. května. 2021.
20.10.2020

Otec Maccalli: My misionáři jsme nebezpeční…

"Misionáři přerušují spirálu násilí skrze odpuštění. Také já jsem nabídl odpuštění těm, kdo mne věznili,“ říká otec Maccalli, misionář unesený v Nigeru v 17. září roku 2018 a před deseti dny propuštěný v Mali na svobodu.
20.10.2020

Nový film o Likvidaci lepry

Lepra je nemoc, která zdaleka nepatří minulosti. Ještě dnes sužuje život mnoha lidem v chudých zemích. Nový dokumentární film o organizaci Likvidace lepry, která se bojem s touto obávanou nemocí zabývá, mohou zájemci zhlédnout na platformě Youtube.
20.10.2020

Bylo zveřejněno logo Světových dnů mládeže 2023 v Lisabonu

V pátek 16. října, který je také dnem výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem, se konala virtuální prezentace nového loga nejbližších Světových dní mládeže v Lisabonu. Původně se SDM měly konat v roce 2022, ale v důsledku pandemie byly přesunuty na srpen 2023.
19.10.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.10.2020