Příští Světový den sdělovacích prostředků bude věnován falešným zprávám

Příští Světový den sdělovacích prostředků, který si církev připomene 13. května 2018, bude věnován pravdě a tzv. fake news neboli falešným zprávám. Papež František vydá k této příležitosti koncem ledna své poselství.
Publikováno: 3. 10. 2017 13:30

„Pravda vás osvobodí. (Jan 8,32) Falešné zprávy a žurnalistika míru.“ Takové je téma 52. Světového dne sdělovacích prostředků, který si katolická církev připomene 13. května 2018. Informaci přineslo vatikánské tiskové středisko.

„Téma, které zvolil papež František (…) se týká takzvaných falešných zpráv neboli fake news. Jedná se o nepodložené informace, které přispívají k vytváření a živení polarizování názorů. Často jde o účelné překroucení informací, které může mít vliv na chování jednotlivců i společnosti,“ píše k tématu Sekretariát pro komunikaci. Církev chce podle něj uvažovat nad příčinami, logice a následcích dezinformací v médiích a podpořit žurnalistiku, která vždy hledá pravdu, a přispívá tak k míru.

Fake news je zpráva podobná pravdě, ale neověřená, a právě proto je nebezpečná, protože hned nevypadá jako pravdě vzdálená,“ vysvětlil dále šéf vatikánských médií Dario Viganò. „Ve světě digitálních médií se tento prvek stále více šíří a šíří se také ze strategických hledisek. Týká se témat, které mají silný emoční dopad nebo které se zveřejní těsně před nějakou událostí, například volbami,“ dodal. Jenom díky pravdě však může být člověk svobodný.  

Den sdělovacích prostředků byl jako jediný světový den ustanovený 2. vatikánským koncilem (dokument Inter Mirifica, 1963). V mnoha zemích se připomíná v neděli před Letnicemi. Poselství papeže k tomuto dni bývá publikováno v den památky patrona novinářů sv. Františka Saleského, 24. ledna.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k 2. neděli adventní

Přinášíme vám druhý pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera, předsedy ČBK, o mši svaté.
04.12.2022

Biskup Martin: „Svěřuji Bohu velkou bolest pozůstalých z Bašky“

Vražda mladého muže v Bašce na Frýdeckomístecku zasáhla nejen farnost, ale celou diecézi. Biskup Martin David ujišťuje pozůstalé o svých modlitbách a blízkosti. Dnes ráno se zaměstnanci Biskupství ostravsko-opavského za zemřelého modlili na svém adventním duchovním setkání. Biskup Martin David vzpomněl, že mladého muže před nedávnem biřmoval.
02.12.2022

Pozvání k návštěvě INSPIRACE na vánočních trzích v Praze

Upřímně Vás zveme k návštěvě prodejního stánku školní chráněné dílny Inspirace při Dívčí katolické střední škole. Na horní části Václavského náměstí v rámci tradičních adventních trhů zde ve dnech 25. 11. - 22. 12. naleznete originální výrobky handicapovaných absolventek Dívčí školy, které po studiu v Dívčí škole, respektive její chráněné dílně, nalezly i zaměstnání…. Děkujeme!
01.12.2022

Vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitele/ky Střední zdravotnické školy Evangelické akademie, Šimáčkova 1, 628 00 Brno – Líšeň

Synodní rada Českobratrské církve evangelické vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele/ky škol Evangelické akademie v Brně. Přihlášky k výběrovému řízení obsahující profesní životopis, motivační dopis a výpis z Rejstříku trestů zájemci doručí nejpozději do: 30. ledna 2023. Předpokládaný nástup do funkce je 1. srpna 2023.
01.12.2022

Úmysl Apoštolátu modlitby na měsíc prosinec 2022

Modleme se, aby rozvojové a dobrovolnické organizace nacházely osoby ochotné zapojit se do společného dobra a neustále hledat nové způsoby spolupráce na mezinárodní úrovni.
01.12.2022