Studijní výjezd pracovní skupiny pro sociální otázky se zaměřil na téma migrace

Nejnovější výjezd pracovní skupiny pro sociální otázky při České biskupské konferenci (SO ČBK) se v Českém Krumlově zaměřil na problematiku migrace.
Publikováno: 4. 10. 2017 17:50

Ilustrační foto

Akce proběhla od pátečního (22. září) podvečera v nově zrekonstruovaném studijním centru českokrumlovského zámku, kdy studijní soustředění zahájil malou rekolekcí a bohoslužbou P. Karol Lovaš.

Sobotní program byl tematicky vystavěn tak, aby se k migraci vyjádřili teoretici z různých oborů, ale i praktici z různých oblastí.

Po úvodní přednášce Pavla Hoška z pražské evangelické fakulty na téma islámu chápaného jako výzvy pro křesťany promluvil generální sekretář Charity ČR Jakub Líčka o činnosti Charity ve vztahu k migraci. Po něm se Jakub Múčka coby student s půlroční novinářskou zkušeností z Ukrajiny zamýšlel nad úlohou vzdělání a osobní zkušenosti v procesech dialogu a vzájemného soužití příslušníků různých civilizačních okruhů. Dopolední blok zakončila Laura Haug, členka českobudějovické Amnesty International, která se podělila o svou zkušenost s tím, jaké to je být dobrovolníkem v několika uprchlických táborech.

Na odpoledním bloku vystoupil Pavel Nováček z Katedry rozvojových a environmentálních studií Univerzity Palackého v Olomouci s tématem environmentálních souvislostí migrace a po něm Petr Štica z pražské teologické fakulty s problematikou evropské uprchlické a imigrační politiky z hlediska sociálně etického.

Večerní veřejná panelová debata přednášejících byla završením diskuzí, které v průběhu dne již částečně proběhly v rámci jednotlivých bloků.

V neděli po ranní bohoslužbě proběhla prezentace dizertačních prací studentů doktorandského studijního programu oboru křesťanská sociální etika.

Více na webu Sociální skupiny.

(Zdroj: Lucie Kolářová, SO ČBK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. září do 4. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
29.09.2020

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Jako každý rok na slavnost sv. Václava oslavila národního patrona také česká komunita žijící v Římě. Bohoslužbu zorganizovali členové České papežské koleje Nepomucenum v čele rektorem, otcem Romanem Czudkem. Svého křestního patrona uctil také velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Václav Kolaja, spolu s ostatními členy naší římské ambasády. Mši svatou sloužil kardinál Michael Czerny SI, kterého, jak známo, pojí s naší vlastí rodové kořeny.
28.09.2020

Ve Staré Boleslavi se konala Národní svatováclavská pouť

I přes přísná koronavirová opatření se dnes ve Staré Boleslavi konala Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.
28.09.2020

Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

V neděli před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik set lidí, aby si v dešti vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
27.09.2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
25.09.2020