Studijní výjezd pracovní skupiny pro sociální otázky se zaměřil na téma migrace

Nejnovější výjezd pracovní skupiny pro sociální otázky při České biskupské konferenci (SO ČBK) se v Českém Krumlově zaměřil na problematiku migrace.
Publikováno: 4. 10. 2017 15:50

Ilustrační foto

Akce proběhla od pátečního (22. září) podvečera v nově zrekonstruovaném studijním centru českokrumlovského zámku, kdy studijní soustředění zahájil malou rekolekcí a bohoslužbou P. Karol Lovaš.

Sobotní program byl tematicky vystavěn tak, aby se k migraci vyjádřili teoretici z různých oborů, ale i praktici z různých oblastí.

Po úvodní přednášce Pavla Hoška z pražské evangelické fakulty na téma islámu chápaného jako výzvy pro křesťany promluvil generální sekretář Charity ČR Jakub Líčka o činnosti Charity ve vztahu k migraci. Po něm se Jakub Múčka coby student s půlroční novinářskou zkušeností z Ukrajiny zamýšlel nad úlohou vzdělání a osobní zkušenosti v procesech dialogu a vzájemného soužití příslušníků různých civilizačních okruhů. Dopolední blok zakončila Laura Haug, členka českobudějovické Amnesty International, která se podělila o svou zkušenost s tím, jaké to je být dobrovolníkem v několika uprchlických táborech.

Na odpoledním bloku vystoupil Pavel Nováček z Katedry rozvojových a environmentálních studií Univerzity Palackého v Olomouci s tématem environmentálních souvislostí migrace a po něm Petr Štica z pražské teologické fakulty s problematikou evropské uprchlické a imigrační politiky z hlediska sociálně etického.

Večerní veřejná panelová debata přednášejících byla završením diskuzí, které v průběhu dne již částečně proběhly v rámci jednotlivých bloků.

V neděli po ranní bohoslužbě proběhla prezentace dizertačních prací studentů doktorandského studijního programu oboru křesťanská sociální etika.

Více na webu Sociální skupiny.

(Zdroj: Lucie Kolářová, SO ČBK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021