Studijní výjezd pracovní skupiny pro sociální otázky se zaměřil na téma migrace

Nejnovější výjezd pracovní skupiny pro sociální otázky při České biskupské konferenci (SO ČBK) se v Českém Krumlově zaměřil na problematiku migrace.
Publikováno: 4. 10. 2017 17:50

Ilustrační foto

Akce proběhla od pátečního (22. září) podvečera v nově zrekonstruovaném studijním centru českokrumlovského zámku, kdy studijní soustředění zahájil malou rekolekcí a bohoslužbou P. Karol Lovaš.

Sobotní program byl tematicky vystavěn tak, aby se k migraci vyjádřili teoretici z různých oborů, ale i praktici z různých oblastí.

Po úvodní přednášce Pavla Hoška z pražské evangelické fakulty na téma islámu chápaného jako výzvy pro křesťany promluvil generální sekretář Charity ČR Jakub Líčka o činnosti Charity ve vztahu k migraci. Po něm se Jakub Múčka coby student s půlroční novinářskou zkušeností z Ukrajiny zamýšlel nad úlohou vzdělání a osobní zkušenosti v procesech dialogu a vzájemného soužití příslušníků různých civilizačních okruhů. Dopolední blok zakončila Laura Haug, členka českobudějovické Amnesty International, která se podělila o svou zkušenost s tím, jaké to je být dobrovolníkem v několika uprchlických táborech.

Na odpoledním bloku vystoupil Pavel Nováček z Katedry rozvojových a environmentálních studií Univerzity Palackého v Olomouci s tématem environmentálních souvislostí migrace a po něm Petr Štica z pražské teologické fakulty s problematikou evropské uprchlické a imigrační politiky z hlediska sociálně etického.

Večerní veřejná panelová debata přednášejících byla završením diskuzí, které v průběhu dne již částečně proběhly v rámci jednotlivých bloků.

V neděli po ranní bohoslužbě proběhla prezentace dizertačních prací studentů doktorandského studijního programu oboru křesťanská sociální etika.

Více na webu Sociální skupiny.

(Zdroj: Lucie Kolářová, SO ČBK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Biskupové zaslali papeži Františkovi blahopřání k výročí svěcení a narozeninám

Papež František si dnes připomíná 50. výročí od přijetí svého kněžského svěcení a o pár dní později, v úterý 17. prosince, oslaví i své 83. narozeniny. Při příležitosti těchto výročí poslal Svatému otci jménem celé České biskupské konference blahopřání její předseda kardinál Dominik Duka OP.
13.12.2019

Programové tipy Radia Proglas na 51. týden 2019

V týdnu od 16. prosince se můžete těšit na rozhovory s Ivem Šmoldasem nebo s cukrářkou Ivetou Fabešovou.
13.12.2019

Svatý otec vydal poselství k 53. světovému dni míru

„Mír jako cesta naděje: dialog, usmíření a ekologická přeměna“ je tématem papežova poselství u příležitosti 53. světového dne míru, který se bude slavit 1. ledna 2020.
13.12.2019

Hradec Králové bude hostit Celostátní setkání mládeže

Biskupové na svém plenárním zasedání rozhodli o konání Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové v létě 2021.
13.12.2019

V prosinci byl zahájen Lorentánský jubilejní rok

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu 8. prosince byl v italském Loretu zahájen Loretánský jubilejní rok. Svatá brána se na tomto poutním místě otevřela sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem. Jubilejní rok, jehož téma zní „Povoláni letět vysoko“, bude ukončen 10. prosince 2020.
13.12.2019