Ve filipínské katedrále se slavila první mše po osvobození od teroristů

04. 10. 2017 téma: Pronásledování křesťanů Rubrika: Zahraniční
V katedrále Panny Marie ve filipínském městě Marawi se v neděli slavila první mše po osvobození města, které čtyři měsíce okupovala teroristická skupina Maute napojená na tzv. Islámský stát (IS). Vládní síly dobyly město zhruba před měsícem, před dvěma týdny pak armáda osvobodila i katolického kněze Teresita ‘Chita’ Suganoba, který byl s dalšími lidmi po celou dobu v zajetí.

Foto: Wayne S. Grazio/CC BY-NC-ND 2.0

V průběhu nedělní mše, která byla slavená v den svátku sv. Terezy z Lisieux, patronky filipínské armády, byla slyšet na pozadí modliteb a zpěvu střelba a exploze. Sluneční svit proudil do katedrály dírami po kulkách v rozstřílených stěnách a plechové střeše. Mši pro zhruba 300 vládních vojáků celebroval vojenský kaplan.

Ozbrojenci z teroristické skupiny Maute zaútočili na katedrálu Panny Marie Pomocnice křesťanů v Marawi na ostrově Mindanao v květnu tohoto roku. Konflikt s vládními silami nakonec zdevastoval celé město s převážně muslimskou populací.

Během bojů bylo zabito zhruba 750 teroristů, na vládní straně padlo 155 vojáků. Při útoku na katedrálu byl v květnu zajat katolický kněz Teresito ‘Chito’ Suganob a další zaměstnanci tamější prelatury. Většina byla zachráněna při osvobozovací akci v polovině září, avšak podle armády je ještě více než 40 rukojmích v rukách teroristů.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva