Ve filipínské katedrále se slavila první mše po osvobození od teroristů

V katedrále Panny Marie ve filipínském městě Marawi se v neděli slavila první mše po osvobození města, které čtyři měsíce okupovala teroristická skupina Maute napojená na tzv. Islámský stát (IS). Vládní síly dobyly město zhruba před měsícem, před dvěma týdny pak armáda osvobodila i katolického kněze Teresita ‘Chita’ Suganoba, který byl s dalšími lidmi po celou dobu v zajetí.
Publikováno: 4. 10. 2017 17:45

Foto: Wayne S. Grazio/CC BY-NC-ND 2.0

V průběhu nedělní mše, která byla slavená v den svátku sv. Terezy z Lisieux, patronky filipínské armády, byla slyšet na pozadí modliteb a zpěvu střelba a exploze. Sluneční svit proudil do katedrály dírami po kulkách v rozstřílených stěnách a plechové střeše. Mši pro zhruba 300 vládních vojáků celebroval vojenský kaplan.

Ozbrojenci z teroristické skupiny Maute zaútočili na katedrálu Panny Marie Pomocnice křesťanů v Marawi na ostrově Mindanao v květnu tohoto roku. Konflikt s vládními silami nakonec zdevastoval celé město s převážně muslimskou populací.

Během bojů bylo zabito zhruba 750 teroristů, na vládní straně padlo 155 vojáků. Při útoku na katedrálu byl v květnu zajat katolický kněz Teresito ‘Chito’ Suganob a další zaměstnanci tamější prelatury. Většina byla zachráněna při osvobozovací akci v polovině září, avšak podle armády je ještě více než 40 rukojmích v rukách teroristů.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020