Ve filipínské katedrále se slavila první mše po osvobození od teroristů

V katedrále Panny Marie ve filipínském městě Marawi se v neděli slavila první mše po osvobození města, které čtyři měsíce okupovala teroristická skupina Maute napojená na tzv. Islámský stát (IS). Vládní síly dobyly město zhruba před měsícem, před dvěma týdny pak armáda osvobodila i katolického kněze Teresita ‘Chita’ Suganoba, který byl s dalšími lidmi po celou dobu v zajetí.
Publikováno: 4. 10. 2017 17:45

Foto: Wayne S. Grazio/CC BY-NC-ND 2.0

V průběhu nedělní mše, která byla slavená v den svátku sv. Terezy z Lisieux, patronky filipínské armády, byla slyšet na pozadí modliteb a zpěvu střelba a exploze. Sluneční svit proudil do katedrály dírami po kulkách v rozstřílených stěnách a plechové střeše. Mši pro zhruba 300 vládních vojáků celebroval vojenský kaplan.

Ozbrojenci z teroristické skupiny Maute zaútočili na katedrálu Panny Marie Pomocnice křesťanů v Marawi na ostrově Mindanao v květnu tohoto roku. Konflikt s vládními silami nakonec zdevastoval celé město s převážně muslimskou populací.

Během bojů bylo zabito zhruba 750 teroristů, na vládní straně padlo 155 vojáků. Při útoku na katedrálu byl v květnu zajat katolický kněz Teresito ‘Chito’ Suganob a další zaměstnanci tamější prelatury. Většina byla zachráněna při osvobozovací akci v polovině září, avšak podle armády je ještě více než 40 rukojmích v rukách teroristů.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019