Církve ve Vietnamu a Japonsku se budou společně starat o migranty

Datum publikace12. 10. 2017, 12.00

Představitelé katolické církve ve Vietnamu a Japonsku ustanovili společnou pracovní skupinu, která bude usilovat o zajištění co nejlepší pastorační péče a sociálních služeb pro stále stoupající počet migrantů ve svých zemích.

Foto: 3dom /CC BY-NC 2.0

Výkonný sekretář biskupské komise pro pastorační péči migrantů ve Vietnamu Joseph Dao Nguyen Vu uvedl, že se zástupci obou zemí dohodli na založení společné pracovní skupiny, jejímiž členy budou kněží a řeholníci. Dále řekl, že obě strany budou nyní připravovat otevření dvou pastoračních center pro vietnamské dělníky v Tokiu a Osace.

Otec Vu řekl, že navzdory nedostatku personálu bude církev v Japonsku nabízet vietnamským migrantům náboženské vzdělávání, pastorační péči a právní poradenství. Japonská církev bude také pomáhat při integraci do místních komunit a bude usilovat o jejich ochranu před zneužíváním.

Během setkání biskup Hung požádal představitele japonské církve, aby i nadále podporovali vietnamské komunity v duchovním růstu a sociálních dovednostech. Prohlásil, že pracovní skupina plánuje založení kanceláře v Japonsku, kde budou moci kněží, řeholníci, sociální pracovníci a právníci oficiálně pomáhat vietnamským dělníkům.

Podle statistických údajů žije v Japonsku zhruba 200 tisíc vietnamských migrantů, zatímco ve Vietnamu pobývá zhruba 100 tisíc Japonců. Papež František výrazně usiluje o péči o migranty a také založil Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji. Jeho cílem je péče církve o migranty, přemístěné osoby, uprchlíky a oběti obchodu s lidmi.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva