Církve ve Vietnamu a Japonsku se budou společně starat o migranty

Představitelé katolické církve ve Vietnamu a Japonsku ustanovili společnou pracovní skupinu, která bude usilovat o zajištění co nejlepší pastorační péče a sociálních služeb pro stále stoupající počet migrantů ve svých zemích.
Publikováno: 12. 10. 2017 14:00

Foto: 3dom /CC BY-NC 2.0

Výkonný sekretář biskupské komise pro pastorační péči migrantů ve Vietnamu Joseph Dao Nguyen Vu uvedl, že se zástupci obou zemí dohodli na založení společné pracovní skupiny, jejímiž členy budou kněží a řeholníci. Dále řekl, že obě strany budou nyní připravovat otevření dvou pastoračních center pro vietnamské dělníky v Tokiu a Osace.

Otec Vu řekl, že navzdory nedostatku personálu bude církev v Japonsku nabízet vietnamským migrantům náboženské vzdělávání, pastorační péči a právní poradenství. Japonská církev bude také pomáhat při integraci do místních komunit a bude usilovat o jejich ochranu před zneužíváním.

Během setkání biskup Hung požádal představitele japonské církve, aby i nadále podporovali vietnamské komunity v duchovním růstu a sociálních dovednostech. Prohlásil, že pracovní skupina plánuje založení kanceláře v Japonsku, kde budou moci kněží, řeholníci, sociální pracovníci a právníci oficiálně pomáhat vietnamským dělníkům.

Podle statistických údajů žije v Japonsku zhruba 200 tisíc vietnamských migrantů, zatímco ve Vietnamu pobývá zhruba 100 tisíc Japonců. Papež František výrazně usiluje o péči o migranty a také založil Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji. Jeho cílem je péče církve o migranty, přemístěné osoby, uprchlíky a oběti obchodu s lidmi.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020

Zrušeno plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí

Plenární zasedání předsedů Rady evropských biskupských konferencí plánované od 25.-27. září 2020 v Praze se v důsledku pandemie covid-19 ruší. Jednání bude probíhat online.
17.09.2020