Zemřel sochař Jan Koblasa

Počátkem října zemřel jeden z velkých tvůrců současného umění, sochař Jan Koblasa (5. 10. 1932 Tábor – 3. 10. 2017). Jeho úctyhodné dílo nebylo však známo jen u nás, ale skutečně po celém světě a nebylo omezeno jen na sochařské umění.
Publikováno: 12. 10. 2017 9:00

Foto plastiky Jana Koblasy "Vzkříšení" ve svatovítské katedrále: archiv AP

Jan Koblasa začínal jako zpěvák, díky rodinné tradici, maloval, psal libreta, tvořil sochy… Pro katolickou veřejnost v naší zemi stačí připomenout unikátní dílo do kostela v Jedovnicích. Spolu s Mikulášem Medkem a dalšími umělci tvořil skutečně moderní umění, které však oslovuje každého, i prostého návštěvníka těchto kostelů svou opravdovostí, vírou. Život Jana Koblasy byl naplněn prací v řadě oborů, výraznou stopu zanechal v naší kultuře i díky svým osobním kontaktům s Václavem Havlem či Jiřím Paukertem - Kuběnou a dalšími významnými osobnostmi. Po roce 1968 zůstal v zahraničí, kde úspěšně tvořil dále, ale do své vlasti se po roce 1989 vracel. Nejen osobně, ale i svými díly. 

Podílel se na Křížové cestě v Kuksu a ve svatovítské katedrále je umístěna jeho plastika Vzkříšení, o které uvedl: „Na počátku osmdesátých let jsem redukoval tvarosloví svých soch do elementárních forem – všechno přebytečné jsem se snažil eliminovat, tak najít prvoformy, znaky toho, co bylo nutné vyslovit, sochou vyjevit. … Jednu z těch původně ve dřevě modelovaných soch jsem nechal odlít do bronzu, vybrousil její formu a nakonec završil její vypjatou křivku pozlacením. Tak vzniklo Vzkříšení. Jsem šťasten, že se téhle soše dostává cti hovořit ze svatého zdiva téhle nádherné katedrály a vést tak okolojdoucí k zastavení, zamyšlení a k modlitbě.“

"... chci vyzdvihnout jeho osobnost, nezlomnost, pracovitost a především víru. Není náhodou, že jako jeden z mála současných umělců měl možnost vytvořit dílo Vzkříšení, umístěné ve svatovítské katedrále v Praze," připomněl pak v kondolenčním dopise pozůstalé rodině kardinál Dominik Duka OP.

(Zdroj: Stanislav Zeman, tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského; www.dominikduka.cz)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

6. neděle velikonoční - neděle modliteb za pronásledované křesťany

Blíží se 6. neděle velikonoční (9.5.), která bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany.
23.04.2021

Papež ke Dni země: Příroda nás potřebuje

Pandemie a klimatické problémy ukazují, že nemáme času na zbyt, přišel čas jednat, říká papež František ve videoposelství u příležitosti Dne země, který se tradičně slaví měsíc a dva dny po jarní rovnodennosti.
23.04.2021

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021