Zemřel sochař Jan Koblasa

Počátkem října zemřel jeden z velkých tvůrců současného umění, sochař Jan Koblasa (5. 10. 1932 Tábor – 3. 10. 2017). Jeho úctyhodné dílo nebylo však známo jen u nás, ale skutečně po celém světě a nebylo omezeno jen na sochařské umění.
Publikováno: 12. 10. 2017 11:00

Foto plastiky Jana Koblasy "Vzkříšení" ve svatovítské katedrále: archiv AP

Jan Koblasa začínal jako zpěvák, díky rodinné tradici, maloval, psal libreta, tvořil sochy… Pro katolickou veřejnost v naší zemi stačí připomenout unikátní dílo do kostela v Jedovnicích. Spolu s Mikulášem Medkem a dalšími umělci tvořil skutečně moderní umění, které však oslovuje každého, i prostého návštěvníka těchto kostelů svou opravdovostí, vírou. Život Jana Koblasy byl naplněn prací v řadě oborů, výraznou stopu zanechal v naší kultuře i díky svým osobním kontaktům s Václavem Havlem či Jiřím Paukertem - Kuběnou a dalšími významnými osobnostmi. Po roce 1968 zůstal v zahraničí, kde úspěšně tvořil dále, ale do své vlasti se po roce 1989 vracel. Nejen osobně, ale i svými díly. 

Podílel se na Křížové cestě v Kuksu a ve svatovítské katedrále je umístěna jeho plastika Vzkříšení, o které uvedl: „Na počátku osmdesátých let jsem redukoval tvarosloví svých soch do elementárních forem – všechno přebytečné jsem se snažil eliminovat, tak najít prvoformy, znaky toho, co bylo nutné vyslovit, sochou vyjevit. … Jednu z těch původně ve dřevě modelovaných soch jsem nechal odlít do bronzu, vybrousil její formu a nakonec završil její vypjatou křivku pozlacením. Tak vzniklo Vzkříšení. Jsem šťasten, že se téhle soše dostává cti hovořit ze svatého zdiva téhle nádherné katedrály a vést tak okolojdoucí k zastavení, zamyšlení a k modlitbě.“

"... chci vyzdvihnout jeho osobnost, nezlomnost, pracovitost a především víru. Není náhodou, že jako jeden z mála současných umělců měl možnost vytvořit dílo Vzkříšení, umístěné ve svatovítské katedrále v Praze," připomněl pak v kondolenčním dopise pozůstalé rodině kardinál Dominik Duka OP.

(Zdroj: Stanislav Zeman, tiskový mluvčí Arcibiskupství pražského; www.dominikduka.cz)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019