Biskup Tomáš Holub reaguje na předvolební články časopisu RC Monitor

Plzeňský biskup Tomáš Holub zareagoval otevřeným dopisem vedení časopisu RC Monitor na dva texty zaměřené na letošní parlamentní volby. Články z čísla 17. a 18. jsou formulovány jako doporučení pro volební rozhodování křesťanů. Text dopisu zveřejňujeme v plném znění.
Publikováno: 16. 10. 2017 11:00

Otevřený dopis paní šéfredaktorce, redakční radě a teologickému poradci

časopisu Monitor, ISSN 1214-8458

V Plzni dne 13. října 2017

Vážená paní šéfredaktorko, vážená redakční rado a teologický poradce,

s velkým zděšením a zároveň smutkem jsem četl v posledních dvou vydáních Vašeho časopisu Monitor (č. 17. a 18.) slova, která se týkají domněle křesťanských postojů k politické situaci.

Jestliže v čísle 18 se můžeme v článku Jiřího Fuchse dočíst, že lépe nežli volit tradiční strany má smysl naslouchat populistické a na šíření strachu založené kampani SPD Tomia Okamury, pak jsem skutečně zaskočen. A jestliže při nalistování dalších stran Vašeho časopisu zaznívá ve stati pana Dr. Tomana povzdech, že křesťanská strana má na své kandidátce muže židovské národnosti, pak jsem přesvědčen, že je již hrubě překročena hranice, která jasně dělí křesťanství od štvavé a nenávistné ideologie.

O co smutnější je, jestliže sám teologický poradce v čísle předcházejícím jasně říká, že podpora Evropské unie v programu politické strany znamená signál takovou stranu z rádoby „křesťanských“ důvodů nevolit.

Tímto svým dopisem chci proto jednoznačně a veřejně vyjádřit, že s takovýmito postoji zásadně nesouhlasím a jsem hluboce přesvědčen, že jsou proti duchu evangelia našeho Pána Ježíše Krista. Vše se mi zdá o to závažnější, že Vaše noviny se ve své tiráži definují jako „prevence náboženské nesnášenlivosti a xenofobie“.

Věřím však, že dialog je jediná cesta vpřed, a proto Vás zvu k setkání zde u mne v Plzni, aby bylo možné hledat cestu, jak Vaše v mnoha jiných věcech smysluplné aktivity podpořit.

Za dané situace se od nich však bohužel musím distancovat.

Mons. Tomáš Holub

biskup plzeňský

Redakční pozn.:

1) V textu dopisu redakci došlo k formální záměně židovské národnosti za víru; dle biskupa Holuba to ale nic nemění na podstatě sdělení. Informoval o tom na svém twitterovém účtu.

2) Reakce RC Monitoru na otevřený dopis biskupa Holuba je dostupná na webových stránkách časopisu.

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019