Biskup Tomáš Holub reaguje na předvolební články časopisu RC Monitor

16. 10. 2017 Rubrika: Domácí
Plzeňský biskup Tomáš Holub zareagoval otevřeným dopisem vedení časopisu RC Monitor na dva texty zaměřené na letošní parlamentní volby. Články z čísla 17. a 18. jsou formulovány jako doporučení pro volební rozhodování křesťanů. Text dopisu zveřejňujeme v plném znění.

Otevřený dopis paní šéfredaktorce, redakční radě a teologickému poradci

časopisu Monitor, ISSN 1214-8458

V Plzni dne 13. října 2017

Vážená paní šéfredaktorko, vážená redakční rado a teologický poradce,

s velkým zděšením a zároveň smutkem jsem četl v posledních dvou vydáních Vašeho časopisu Monitor (č. 17. a 18.) slova, která se týkají domněle křesťanských postojů k politické situaci.

Jestliže v čísle 18 se můžeme v článku Jiřího Fuchse dočíst, že lépe nežli volit tradiční strany má smysl naslouchat populistické a na šíření strachu založené kampani SPD Tomia Okamury, pak jsem skutečně zaskočen. A jestliže při nalistování dalších stran Vašeho časopisu zaznívá ve stati pana Dr. Tomana povzdech, že křesťanská strana má na své kandidátce muže židovské národnosti, pak jsem přesvědčen, že je již hrubě překročena hranice, která jasně dělí křesťanství od štvavé a nenávistné ideologie.

O co smutnější je, jestliže sám teologický poradce v čísle předcházejícím jasně říká, že podpora Evropské unie v programu politické strany znamená signál takovou stranu z rádoby „křesťanských“ důvodů nevolit.

Tímto svým dopisem chci proto jednoznačně a veřejně vyjádřit, že s takovýmito postoji zásadně nesouhlasím a jsem hluboce přesvědčen, že jsou proti duchu evangelia našeho Pána Ježíše Krista. Vše se mi zdá o to závažnější, že Vaše noviny se ve své tiráži definují jako „prevence náboženské nesnášenlivosti a xenofobie“.

Věřím však, že dialog je jediná cesta vpřed, a proto Vás zvu k setkání zde u mne v Plzni, aby bylo možné hledat cestu, jak Vaše v mnoha jiných věcech smysluplné aktivity podpořit.

Za dané situace se od nich však bohužel musím distancovat.

Mons. Tomáš Holub

biskup plzeňský

Redakční pozn.:

1) V textu dopisu redakci došlo k formální záměně židovské národnosti za víru; dle biskupa Holuba to ale nic nemění na podstatě sdělení. Informoval o tom na svém twitterovém účtu.

2) Reakce RC Monitoru na otevřený dopis biskupa Holuba je dostupná na webových stránkách časopisu.

Soubory ke stažení

otevřený dopis Mons. Holuba Monitoru.pdf velikost: 543,5 KB Stáhnout
Autor článku: František Jemelka