Papež František se setkal s členy mezinárodní Modlitební ligy císaře Karla za mír mezi národy

Datum publikace18. 10. 2017, 11.00

Papež František přijal 14. října na audienci ve Vatikánu členy Modlitební ligy blahoslaveného císaře Karla za mír mezi národy. Stalo se tak při výročním shromáždění tzv. Gebetsligy, která má pobočky v 11 evropských zemích, dále v USA a Kanadě. Delegaci z ČR vedl Milan Novák.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Letos v srpnu uplynulo 100 let od vydání mírové iniciativy za ukončení První světové války papežem Benediktem XV. Z tehdejších politicky odpovědných činitelů ji podpořil právě pouze císař Karel.

Gebetsligu založili Karlovi nejbližší v jeho útlém mládí roku 1895. Tato liga byla uznaná církví v roce 1925, tři roky po smrti císaře Karla a v roce 1938 čítala 25 tisíc členů. Nového rozmachu dosáhlo toto sdružení v souvislosti s beatifikačním procesem, který vyvrcholil blahořečením Karla Habsburského 3. řijna 2004 papežem Janem Pavlem II.

Papež František připomenul tři cíle Modlitební ligy, a to hledat a následovat Boží vůli, zasazovat se o mír a spravedlnost a prosit Boha o odpouštění za všechna bezpráví v dějinách. Podotkl, že tyto cíle byly vlastní blahoslavenému Karlovi jakožto státníkovi, manželovi a otci rodiny. Členy vyzval k plnění svých slibů a svěřil je do mateřské ochrany Nejsvětější Panny Marie a přímluvě blahoslaveného císaře Karla.

(Zdroj: Radio Vaticana, web http://cisarkarel.cz)

Autor článku: Tomáš Tetiva