Úmysly Apoštolátu modlitby na rok 2018

Datum publikace1. 11. 2017, 11.00

Zveřejňujeme úmysly Celosvětové sítě modlitby s papežem, známé jako Apoštolát modlitby, na rok 2018. Na každý měsíc jsou předem zveřejněny dva úmysly, třetí reaguje na aktuální události, a bude proto vyhlašován až na začátku daného měsíce.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Každý, kdo se chce modlit spolu s papežem Františkem na konkrétní úmysly, se může zapojit do apoštolátu modlitby. Měsíčně se nabízí tři úmysly k modlitbě: všeobecný nebo evangelizační, dále urgentní, který je vypracován z podnětu papeže a reaguje na aktuální události, a národní, jejž navrhují místní biskupové. Více naleznete na stránkách www.jesuit.cz/am.

Leden

Náboženské menšiny v Asii

– aby křesťané i ostatní náboženské menšiny v asijských zemích mohli svoji víru žít v plné svobodě.

Národní úmysl

– za odpovědný přístup občanů k prezidentským volbám v naší zemi.

Únor

„Ne“ korupci

– aby se nenechali korupcí ovládnout ti, kdo mají materiální, politickou nebo duchovní moc.

Národní úmysl

– abychom dobro nevnímali jen jako povinnost, ale také jako něco velkého, co smíme konat (srv. Žl 1).

Březen

Formace k duchovnímu rozlišování

– aby si celá církev uvědomovala naléhavost formace k duchovnímu rozlišování, na osobní i komunitní rovině.

Národní úmysl

– za dar rozlišování trvalého od pomíjivého, cenného od prázdného, pravého od falešného (srv. Žl 90/89/).

Duben

Všeobecný úmysl

Za ty, kdo nesou odpovědnost za hospodářství a ekonomii

– aby ti, kdo nesou odpovědnost za teorii a řízení hospodářství, měli odvahu odmítat ekonomii vyřazování a nerovnosti a uměli otevírat nové cesty.

Národní úmysl

– za rodinná a farní společenství, aby napomáhala kladným odpovědím na Boží volání.

Květen

Za poslání laiků

– aby laici mohli své jedinečné poslání naplňovat skrze tvořivou odpověď vůči výzvám, kterým svět dnes čelí.

Národní úmysl

– za milost zakusit láskyplný pohled, kterým nás Bůh trvale provází a proměňuje (srv. Žl 139/138/).

Červen

Sociální sítě

– aby sociální sítě přispívaly k solidaritě a ohleduplnosti vůči druhým i v jejich odlišnosti.

Národní úmysl

– abychom v různých nesnázích mohli zakoušet dobrotu neselhávajícího Boha
(srv. Žl 91/90/).

Červenec

Kněží v pastoraci

– aby kněží, kteří ve svém pastoračním úsilí zakoušejí únavu a osamění, nalézali pomoc a útěchu v důvěrném vztahu s Pánem i v přátelství se spolubratry.

Národní úmysl

– aby člověk naplňoval své jedinečné poslání, které spočívá v tom, že smí Boha chválit (srv. Žl 148).

Srpen

Rodiny jako bohatství

– aby rozhodnutí, která mají dalekosáhlý ekonomický a politický dopad, chránila rodiny jako největší bohatství lidstva.

Národní úmysl

– za vnímání přírody a okolního světa jako daru, v kterém se Bůh zjevuje

(srv. Žl 29/28/).

Září

Mladí lidé v Africe

– aby mladí lidé afrického světadílu měli přístup ke vzdělání a práci ve vlastní zemi.

Národní úmysl

– za odvahu ke každodennímu následování Pána i přes opakující se poklesky a nedokonalosti (srv. Žl 137/136/).

Poslání zasvěcených osob

– aby u mužů a žen zasvěcených Bohu vzplálo misijní nadšení a byli nablízku chudým, vyhnancům a těm, kdo jsou umlčeni a nemají slovo.

Národní úmysl

– za takové poznání Pána Ježíše, které nám umožní plně se na něj spoléhat (srv. Žl 23/22/).

Ve službě míru a pokoje

– aby jazyk srdce a dialogu vždy převážil nad jazykem zbraní.

Národní úmysl

– aby naše představa o Bohu vycházela ze zjevení obsaženého v Písmu a utvářela nás v radostné a svobodné Boží děti (srv. Žl 115/113B/).

Ve službě předávání víry

– aby všichni, kdo slouží při předávání víry aktivně, v dialogu se světem kultury nacházeli jazyk vhodný pro naši dobu.

Národní úmysl

– aby křesťané pěstovali ve svém srdci hlubokou touhu po živém Bohu (srv. Žl 63/62/).

Vatikán, 13. února 2017

František