Barma: Kardinál Bo vyzývá ke smíření a obnově země

Významný představitel katolické církve v Barmě arcibiskup Rangúnu kardinál Charles Bo vyzval barmské občany ke smíření a obnově země. Podle něj je třeba bojovat s chronickou chudobou, která má závažné dopady na životy obyvatel, obzvláště mladých lidí. V prohlášení vyzval mezinárodní společenství k porozumění situaci v zemi, před kterou jsou mnohé výzvy na dlouhé cestě směrem k míru a spravedlnosti po šesti dekádách drsné vojenské vlády.
Publikováno: 10. 11. 2017 16:00

Naše vláda slíbila, že bude spolupracovat na návratu uprchlíků. Dialog mezi Barmou a Bangladéšem ohledně repatriačního procesu se prohlubuje. Vláda potřebuje naše ocenění a podporu v tomto velmi náročném procesu. Demokratické síly potřebují podporu a porozumění,“ uvedl v prohlášení kardinál Bo.

Podle něj národ nyní musí zaměřit pozornost na některé ze současných velkých problémů jako je chudoba většiny obyvatel Barmy, v jejímž důsledku trpí miliony zejména mladých lidí. Dále to jsou nevyřešené konflikty v některých částech země a také obchod s drogami i jejich užívání v pohraničních částech Barmy.

Vyzývám průmyslníky, akademiky, politiky a ostatní profesionály, aby se podíleli na tvorbě naší společné budoucnosti, která mladé generaci přinese mír a prosperitu. Trpěli jsme šedesát let. Už toho bylo dost. Nenávist musí ustoupit našim snům. Nenávistné projevy děsí turisty, investory a dokonce i naše přátele, kteří nás podporovali během všech těch let. A my je potřebujeme na naší cestě,“ prohlásil kardinál Bo.

Vidím velký morální závazek týkající se náboženských představitelů. Žádné náboženství nesmí propagovat nenávistné projevy. Všichni náboženští představitelé v této zemi musí být extrémně opatrní, protože jako lidé sdílíme společný úděl. Naše slzy jsou stejné, naše krev je stejná. Všichni se musíme vyvarovat nenávistných projevů. Buddha řekl, že každý člověk musí cítit jedinečnost veškerého života, protože pro soucitná srdce neexistuje ´ten druhý. Všichni jsou součástí mne a já jsem součástí všech. Nemůžeme tolerovat jakýmkoliv způsobem smrt lidského života. Nenávistné projevy otravují mysl a pomáhají pouze obchodníkům se smrtí. Nechť si tento národ vybere život,“ zdůraznil kardinál Bo.

V závěru prohlášení pak uvedl, že je začít třeba mluvit o usmíření a obnově země, protože válka a konflikty budou jenom nadále prodlužovat chronickou chudobu a utrpení všech obyvatel. Součástí dialogu podle něj musí být jazyk lásky ke všem živým bytostem, pak je možné se vydat na pouť směrem k uzdravení národa.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červen 2020

Naléhavý úmysl papeže Františka na tento měsíc se věnuje modlitbě za světlo a sílu Ducha Svatého pro církev, aby svoji vnitřní obnovou pomáhala horlivěji celé lidské rodině vyjít z krize způsobené pandemií a vydala se vstříc nové epoše příchodu Božího království.
04.06.2020

Charita pokračuje v pomoci indickým rodinám

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezi deset zemí, které nejvíce zasáhla pandemie nového koronaviru, patří také Indie. Počet nakažených aktuálně překročil 200 tisíc obyvatel a přes 100 milionů Indů přišlo kvůli koronakrizi o svoji obživu. Do pomoci potřebným v Indii se zapojili také dárci z České republiky. Diecézní charita Hradec Králové tak mohla podpořit hladovějící indické rodiny již částkou 715 657 korun. Další příspěvky je stále možné zasílat na sbírkové konto 1387434288/2700 (VS 53000).
04.06.2020

Dokážeme pomoci chráněné dílně?

Chráněná dílna Inspirace pro handicapované absolventky Dívčí katolické střední školy během nouzového stavu pomáhala - ušila a zdarma rozdala roušky více než tisícovce potřebným – seniorům, pečovatelkám a jejich klientům, zaměstnancům lékáren…Protože ale byly zrušeny všechny tradiční prodejní akce, nevydělala prodejem výrobků letos zatím ani korunu. Dokážeme nyní naopak my pomoci chráněné dílně….? Proklik na bližší informace pod obrázkem.
03.06.2020

ŠKOLA PŘIPRAVUJE NA PRÁCI, KTERÁ MÁ SMYSL

I krizový stav kvůli koronaviru mohl být“ příležitostí ke svědectví“. O ně se pokusila i Dívčí katolická škola - viz přiložený rozhovor. Handicapované klientky její chráněné dílny, většinou absolventky školy, ušily a zdarma jiným potřebným rozdaly přes tisíc roušek….
03.06.2020

Výstava o arcibiskupovi Otčenáškovi otevřena

Na Terasách Karla Otčenáška, na jižní straně Velkého náměstí v Hradci Králové, byla v úterý 2.6. slavnostně instalována expozice o životě 23. hradeckého biskupa.
03.06.2020