Barma: Kardinál Bo vyzývá ke smíření a obnově země

Významný představitel katolické církve v Barmě arcibiskup Rangúnu kardinál Charles Bo vyzval barmské občany ke smíření a obnově země. Podle něj je třeba bojovat s chronickou chudobou, která má závažné dopady na životy obyvatel, obzvláště mladých lidí. V prohlášení vyzval mezinárodní společenství k porozumění situaci v zemi, před kterou jsou mnohé výzvy na dlouhé cestě směrem k míru a spravedlnosti po šesti dekádách drsné vojenské vlády.
Publikováno: 10. 11. 2017 16:00

Naše vláda slíbila, že bude spolupracovat na návratu uprchlíků. Dialog mezi Barmou a Bangladéšem ohledně repatriačního procesu se prohlubuje. Vláda potřebuje naše ocenění a podporu v tomto velmi náročném procesu. Demokratické síly potřebují podporu a porozumění,“ uvedl v prohlášení kardinál Bo.

Podle něj národ nyní musí zaměřit pozornost na některé ze současných velkých problémů jako je chudoba většiny obyvatel Barmy, v jejímž důsledku trpí miliony zejména mladých lidí. Dále to jsou nevyřešené konflikty v některých částech země a také obchod s drogami i jejich užívání v pohraničních částech Barmy.

Vyzývám průmyslníky, akademiky, politiky a ostatní profesionály, aby se podíleli na tvorbě naší společné budoucnosti, která mladé generaci přinese mír a prosperitu. Trpěli jsme šedesát let. Už toho bylo dost. Nenávist musí ustoupit našim snům. Nenávistné projevy děsí turisty, investory a dokonce i naše přátele, kteří nás podporovali během všech těch let. A my je potřebujeme na naší cestě,“ prohlásil kardinál Bo.

Vidím velký morální závazek týkající se náboženských představitelů. Žádné náboženství nesmí propagovat nenávistné projevy. Všichni náboženští představitelé v této zemi musí být extrémně opatrní, protože jako lidé sdílíme společný úděl. Naše slzy jsou stejné, naše krev je stejná. Všichni se musíme vyvarovat nenávistných projevů. Buddha řekl, že každý člověk musí cítit jedinečnost veškerého života, protože pro soucitná srdce neexistuje ´ten druhý. Všichni jsou součástí mne a já jsem součástí všech. Nemůžeme tolerovat jakýmkoliv způsobem smrt lidského života. Nenávistné projevy otravují mysl a pomáhají pouze obchodníkům se smrtí. Nechť si tento národ vybere život,“ zdůraznil kardinál Bo.

V závěru prohlášení pak uvedl, že je začít třeba mluvit o usmíření a obnově země, protože válka a konflikty budou jenom nadále prodlužovat chronickou chudobu a utrpení všech obyvatel. Součástí dialogu podle něj musí být jazyk lásky ke všem živým bytostem, pak je možné se vydat na pouť směrem k uzdravení národa.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019