Barma: Kardinál Bo vyzývá ke smíření a obnově země

Datum publikace10. 11. 2017, 15.00

Významný představitel katolické církve v Barmě arcibiskup Rangúnu kardinál Charles Bo vyzval barmské občany ke smíření a obnově země. Podle něj je třeba bojovat s chronickou chudobou, která má závažné dopady na životy obyvatel, obzvláště mladých lidí. V prohlášení vyzval mezinárodní společenství k porozumění situaci v zemi, před kterou jsou mnohé výzvy na dlouhé cestě směrem k míru a spravedlnosti po šesti dekádách drsné vojenské vlády.

Naše vláda slíbila, že bude spolupracovat na návratu uprchlíků. Dialog mezi Barmou a Bangladéšem ohledně repatriačního procesu se prohlubuje. Vláda potřebuje naše ocenění a podporu v tomto velmi náročném procesu. Demokratické síly potřebují podporu a porozumění,“ uvedl v prohlášení kardinál Bo.

Podle něj národ nyní musí zaměřit pozornost na některé ze současných velkých problémů jako je chudoba většiny obyvatel Barmy, v jejímž důsledku trpí miliony zejména mladých lidí. Dále to jsou nevyřešené konflikty v některých částech země a také obchod s drogami i jejich užívání v pohraničních částech Barmy.

Vyzývám průmyslníky, akademiky, politiky a ostatní profesionály, aby se podíleli na tvorbě naší společné budoucnosti, která mladé generaci přinese mír a prosperitu. Trpěli jsme šedesát let. Už toho bylo dost. Nenávist musí ustoupit našim snům. Nenávistné projevy děsí turisty, investory a dokonce i naše přátele, kteří nás podporovali během všech těch let. A my je potřebujeme na naší cestě,“ prohlásil kardinál Bo.

Vidím velký morální závazek týkající se náboženských představitelů. Žádné náboženství nesmí propagovat nenávistné projevy. Všichni náboženští představitelé v této zemi musí být extrémně opatrní, protože jako lidé sdílíme společný úděl. Naše slzy jsou stejné, naše krev je stejná. Všichni se musíme vyvarovat nenávistných projevů. Buddha řekl, že každý člověk musí cítit jedinečnost veškerého života, protože pro soucitná srdce neexistuje ´ten druhý. Všichni jsou součástí mne a já jsem součástí všech. Nemůžeme tolerovat jakýmkoliv způsobem smrt lidského života. Nenávistné projevy otravují mysl a pomáhají pouze obchodníkům se smrtí. Nechť si tento národ vybere život,“ zdůraznil kardinál Bo.

V závěru prohlášení pak uvedl, že je začít třeba mluvit o usmíření a obnově země, protože válka a konflikty budou jenom nadále prodlužovat chronickou chudobu a utrpení všech obyvatel. Součástí dialogu podle něj musí být jazyk lásky ke všem živým bytostem, pak je možné se vydat na pouť směrem k uzdravení národa.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva