Barma: Kardinál Bo vyzývá ke smíření a obnově země

Významný představitel katolické církve v Barmě arcibiskup Rangúnu kardinál Charles Bo vyzval barmské občany ke smíření a obnově země. Podle něj je třeba bojovat s chronickou chudobou, která má závažné dopady na životy obyvatel, obzvláště mladých lidí. V prohlášení vyzval mezinárodní společenství k porozumění situaci v zemi, před kterou jsou mnohé výzvy na dlouhé cestě směrem k míru a spravedlnosti po šesti dekádách drsné vojenské vlády.
Publikováno: 10. 11. 2017 15:00

Naše vláda slíbila, že bude spolupracovat na návratu uprchlíků. Dialog mezi Barmou a Bangladéšem ohledně repatriačního procesu se prohlubuje. Vláda potřebuje naše ocenění a podporu v tomto velmi náročném procesu. Demokratické síly potřebují podporu a porozumění,“ uvedl v prohlášení kardinál Bo.

Podle něj národ nyní musí zaměřit pozornost na některé ze současných velkých problémů jako je chudoba většiny obyvatel Barmy, v jejímž důsledku trpí miliony zejména mladých lidí. Dále to jsou nevyřešené konflikty v některých částech země a také obchod s drogami i jejich užívání v pohraničních částech Barmy.

Vyzývám průmyslníky, akademiky, politiky a ostatní profesionály, aby se podíleli na tvorbě naší společné budoucnosti, která mladé generaci přinese mír a prosperitu. Trpěli jsme šedesát let. Už toho bylo dost. Nenávist musí ustoupit našim snům. Nenávistné projevy děsí turisty, investory a dokonce i naše přátele, kteří nás podporovali během všech těch let. A my je potřebujeme na naší cestě,“ prohlásil kardinál Bo.

Vidím velký morální závazek týkající se náboženských představitelů. Žádné náboženství nesmí propagovat nenávistné projevy. Všichni náboženští představitelé v této zemi musí být extrémně opatrní, protože jako lidé sdílíme společný úděl. Naše slzy jsou stejné, naše krev je stejná. Všichni se musíme vyvarovat nenávistných projevů. Buddha řekl, že každý člověk musí cítit jedinečnost veškerého života, protože pro soucitná srdce neexistuje ´ten druhý. Všichni jsou součástí mne a já jsem součástí všech. Nemůžeme tolerovat jakýmkoliv způsobem smrt lidského života. Nenávistné projevy otravují mysl a pomáhají pouze obchodníkům se smrtí. Nechť si tento národ vybere život,“ zdůraznil kardinál Bo.

V závěru prohlášení pak uvedl, že je začít třeba mluvit o usmíření a obnově země, protože válka a konflikty budou jenom nadále prodlužovat chronickou chudobu a utrpení všech obyvatel. Součástí dialogu podle něj musí být jazyk lásky ke všem živým bytostem, pak je možné se vydat na pouť směrem k uzdravení národa.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František: Na kříži se Ježíš modlil za každého z nás

Papež František dnes dopoledne na nádvoří sv. Damase v Apoštolském paláci ve Vatikánu pronesl poslední z cyklu katechezí o modlitbě, kterou věnoval Ježíšově velikonoční modlitbě za nás.
16.06.2021

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán a skupina věřících

V Mexiku byl zastřelen 33letý františkán, P. Juan Antonio Orozco OFM a s ním i skupina věřících, kteří se nešťastnou náhodou ocitl v přestřelce mezi dvěma drogovými kartely.
16.06.2021

400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621

Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference vydala u příležitosti připomínky 400 let od popravy představitelů českého povstání na Staroměstském náměstí v roce 1621 Pracovní list č. 4 Ekumenické komise pro české církevní dějiny pro 17. století.
16.06.2021

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021