Již podesáté se lidé spojí ke vzpomínce na oběti dopravních nehod

Datum publikace15. 11. 2017, 15.30

Světový den obětí dopravních nehod padá na třetí listopadovou neděli. V neděli 19. listopadu se v České republice uskuteční veřejná shromáždění ke vzpomínce na zemřelé.

Foto: Člověk a víra

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice již podesáté společně připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 19. listopadu.

Symbolický řetězec zahájí v 11 hodin pietní akt u  Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Mol pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova). Organizují ho členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.

V západních Čechách se pak lidé mohou zúčastnit již desáté ekumenické bohoslužby, která se bude konat v 15 hodin v jediné dálniční kapli, která je na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu).

O týden později, v neděli 26. listopadu od 14.30 hodin, řetězec zakončí ekumenická bohoslužba v evangelickém kostele v Moravské Chrastové.

Vrátit čas nedokážeme. Vrátit životy neumíme. Ale můžeme při sobě stát, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Ani v těch nejhorších chvílích, kdy bolí i dýchat. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ říká spoluzakladatelka sdružení Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama před osmi roky přišla při autonehodě o manžela.

Autor článku: Nela Fabiánová