Vatikán zveřejnil papežovo poselství k Světovému dni míru 2018

Poselství Svatého otce k Světovému dni míru, který si budeme připomínat 1. ledna 2018, bylo zveřejněno dnes na tiskové konferenci ve Vatikánu. Dokument nazvaný „Migranti a uprchlíci: Muži a ženy hledající mír“ je rozdělený do šesti sekcí a vyzývá všechny lidi dobré vůle k ochotě přijmout uprchlíky před válkou, hladem a pronásledováním.
Publikováno: 24. 11. 2017 13:00

Foto: michael_swan/CC BY-ND 2.0
Poselství také otvírá otázku, proč je tolik migrantů a uprchlíků? Podle papeže Františka je to tím, že mnoho válečných konfliktů nutí lidi opouštět svoje domovy a že důvodem je také touha po lepším životě.

Svatý otec říká, že někteří lidé považují nárůst migrace za hrozbu. „Sám za sebe bych vás rád požádal, abyste na migraci nahlíželi s důvěrou jako na příležitost k budování míru,“ uvedl papež František.

Ve čtvrté sekci poselství v rámci tématu „čtyři akční milníky“ Svatý otec zdůrazňuje, co je třeba učinit k tomu, aby migranti a uprchlíci nalezli mír, který hledají. Podle něj správná strategie musí kombinovat čtyři hlavní aktivity: přijetí, ochranu, podporu a integraci.

Papež František také v souvislosti s mezinárodním kontextem vyjádřil naději, že duch přijetí a integrace „bude doprovázet proces, který v roce 2018 vyústí v sepsání a schválení dvou zásadních dokumentů OSN, jeden týkající se bezpečnosti migrantů a druhý pro uprchlíky“.

V závěru poselství se Svatý otec odvolává na inspiraci sv. Janem Pavlem II.: „Kdyby ´sen´ mírumilovného světa sdíleli všichni lidé, kdyby přínos ´uprchlíků a migrantů´ byl řádně doceněn, potom by se lidstvo mohlo stát více univerzální rodinou a naše planeta opravdovým, ´společným domovem´,“ napsal papež František.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021