Vatikán zveřejnil papežovo poselství k Světovému dni míru 2018

Poselství Svatého otce k Světovému dni míru, který si budeme připomínat 1. ledna 2018, bylo zveřejněno dnes na tiskové konferenci ve Vatikánu. Dokument nazvaný „Migranti a uprchlíci: Muži a ženy hledající mír“ je rozdělený do šesti sekcí a vyzývá všechny lidi dobré vůle k ochotě přijmout uprchlíky před válkou, hladem a pronásledováním.
Publikováno: 24. 11. 2017 14:00

Foto: michael_swan/CC BY-ND 2.0
Poselství také otvírá otázku, proč je tolik migrantů a uprchlíků? Podle papeže Františka je to tím, že mnoho válečných konfliktů nutí lidi opouštět svoje domovy a že důvodem je také touha po lepším životě.

Svatý otec říká, že někteří lidé považují nárůst migrace za hrozbu. „Sám za sebe bych vás rád požádal, abyste na migraci nahlíželi s důvěrou jako na příležitost k budování míru,“ uvedl papež František.

Ve čtvrté sekci poselství v rámci tématu „čtyři akční milníky“ Svatý otec zdůrazňuje, co je třeba učinit k tomu, aby migranti a uprchlíci nalezli mír, který hledají. Podle něj správná strategie musí kombinovat čtyři hlavní aktivity: přijetí, ochranu, podporu a integraci.

Papež František také v souvislosti s mezinárodním kontextem vyjádřil naději, že duch přijetí a integrace „bude doprovázet proces, který v roce 2018 vyústí v sepsání a schválení dvou zásadních dokumentů OSN, jeden týkající se bezpečnosti migrantů a druhý pro uprchlíky“.

V závěru poselství se Svatý otec odvolává na inspiraci sv. Janem Pavlem II.: „Kdyby ´sen´ mírumilovného světa sdíleli všichni lidé, kdyby přínos ´uprchlíků a migrantů´ byl řádně doceněn, potom by se lidstvo mohlo stát více univerzální rodinou a naše planeta opravdovým, ´společným domovem´,“ napsal papež František.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019

Ministerstvo zahraničních věcí se připojí k Červené středě

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V letošním roce se do této iniciativy zapojí i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).
15.11.2019

Papež František: Chceme ze zemského povrchu vykázat jakékoli násilí na nezletilých

Až 800 milionů dětí ve světě užívá internet, čímž tvoří více než čtvrtinu z celkového počtu tří miliard jeho uživatelů. Web je však také místem, kde se nejvíce rozbujela pedopornografie. Microsoft odhaduje, že denně se na webových stránkách objeví 270 tisíc nových videonahrávek či snímků zachycujících sexuální zneužívání nezletilých.
14.11.2019

Papež František: Půdu pro růst víry připravili laici

Pravidelná středeční audience se konala paralelně v aule Pavla VI., kde před začátkem papež pozdravil asi 250 nemocných, a na náměstí sv. Petra, kde se shromáždilo asi 14.000 poutníků. Ve své katechezi se Svatý otec věnoval 18. kapitole Skutků apoštolů a nazval ji „Priscilla a Akvila ho vzali k sobě. (Sk 18,26) Manželský pár ve službě evangelia.“
14.11.2019

Rok 2020 bude Rokem Bible

Na neděli 17. listopadu, tj. týden před Slavností Ježíše Krista Krále, připadá tradiční Den Bible, jehož cílem je podpořit šíření Bible v našich zemích. Příští rok vyhlásila Katolická biblická federace Rokem Bible, který se začne slavit o první neděli adventní 1. prosince 2019 a potrvá až do památky svatého Jeronýma 30. září 2020.
14.11.2019