Vatikán zveřejnil papežovo poselství k Světovému dni míru 2018

Poselství Svatého otce k Světovému dni míru, který si budeme připomínat 1. ledna 2018, bylo zveřejněno dnes na tiskové konferenci ve Vatikánu. Dokument nazvaný „Migranti a uprchlíci: Muži a ženy hledající mír“ je rozdělený do šesti sekcí a vyzývá všechny lidi dobré vůle k ochotě přijmout uprchlíky před válkou, hladem a pronásledováním.
Publikováno: 24. 11. 2017 14:00

Foto: michael_swan/CC BY-ND 2.0
Poselství také otvírá otázku, proč je tolik migrantů a uprchlíků? Podle papeže Františka je to tím, že mnoho válečných konfliktů nutí lidi opouštět svoje domovy a že důvodem je také touha po lepším životě.

Svatý otec říká, že někteří lidé považují nárůst migrace za hrozbu. „Sám za sebe bych vás rád požádal, abyste na migraci nahlíželi s důvěrou jako na příležitost k budování míru,“ uvedl papež František.

Ve čtvrté sekci poselství v rámci tématu „čtyři akční milníky“ Svatý otec zdůrazňuje, co je třeba učinit k tomu, aby migranti a uprchlíci nalezli mír, který hledají. Podle něj správná strategie musí kombinovat čtyři hlavní aktivity: přijetí, ochranu, podporu a integraci.

Papež František také v souvislosti s mezinárodním kontextem vyjádřil naději, že duch přijetí a integrace „bude doprovázet proces, který v roce 2018 vyústí v sepsání a schválení dvou zásadních dokumentů OSN, jeden týkající se bezpečnosti migrantů a druhý pro uprchlíky“.

V závěru poselství se Svatý otec odvolává na inspiraci sv. Janem Pavlem II.: „Kdyby ´sen´ mírumilovného světa sdíleli všichni lidé, kdyby přínos ´uprchlíků a migrantů´ byl řádně doceněn, potom by se lidstvo mohlo stát více univerzální rodinou a naše planeta opravdovým, ´společným domovem´,“ napsal papež František.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020

Zrušeno plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí

Plenární zasedání předsedů Rady evropských biskupských konferencí plánované od 25.-27. září 2020 v Praze se v důsledku pandemie covid-19 ruší. Jednání bude probíhat online.
17.09.2020