Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Barmští katolíci přivítali v Rangúnu papeže Františka

Datum publikace27. 11. 2017, 15.30
TiskTisk

V neděli večer se papež František vydal na svoji jednadvacátou apoštolskou cestu, při které navštíví Barmu a Bangladéš. Dnes dopoledne se po příletu do barmského Rangúnu setkal s tamějšími politickými a náboženskými představiteli a také pozdravil tisíce lidí, kteří lemovali cestu z letiště do arcibiskupské rezidence. František je prvním papežem, který Barmu navštívil. V Bangladéši byl zatím jen papež Jan Pavel II.

Foto: Daniel Ibáñez/CNA

Papež předloží při setkáních s místními náboženskými představiteli to, co vždy říká v zemích, kde jsou přítomna různá náboženství a náboženské skupiny, a sice mezináboženský dialog jako formu setkání mezi těmito náboženstvími a spolupráci na obecném dobru pro celou společnost. V jeho základu stojí přesvědčení, že jednotlivá náboženství mohou přispět k míru a smíření a že pokojné soužití mezi národy a v rámci různých zemí je možné, pokud se všichni na tomto cíli spolupracují,“ uvedl pro Radio Vaticana státní sekretář Pietro Paolin.

Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v Barmě, která má 52 milionů obyvatel, asi 659 tisíc katolíků. Tisíce z nich dorazily do Rangúnu z celé země, obzvláště pak ze severních států, kde žije většina křesťanské populace v odlehlých venkovských nebo horských vesnicích, aby mohli Svatého otce přivítat.

Na rangúnském letišti také čekali na papeže Františka zástupci barmských etnických menšin v tradičních oděvech a děti mu po výstupu z letadla předaly květiny. V Rangúnu bylo v souvislosti s papežovou návštěvou rozmístěno velké množství členů pořádkové policie, žádné známky protestů se ale neobjevily, napsala agentura Reuters.

Další skupina nadšených věřících pak čekala na Svatého otce v zahradě arcibiskupské rezidence, kde ho přivítali tradičními tanci a zpěvem lidových písní. Přivítat papeže také dorazila skupina řádových sester.

V úterý má papež v metropoli Neipyijtu na programu setkání s prezidentem Tchin Ťjoem a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která čelí mezinárodní kritice za to, že se nezastává etnické menšiny Rohingů. Ve středu bude papež František sloužit v Rangúnu mši pro místní katolickou komunitu a sejde se s buddhistickými vůdci. Ve čtvrtek bude pokračovat v cestě do Bangladéše.

Papež zamířil do regionu, který se potýká s uprchlickou krizí, během níž od konce srpna uprchlo před násilím z barmského Arakanského státu do sousedního Bangladéše 620 tisíc příslušníků muslimského etnika Rohingů. Důležitou misí papežovy cesty bude tedy hlásání usmíření.

(Zdroj: Vatican Radio, Radio Vaticana, ČTK)

 

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou