Texty pro Týden modliteb za jednotu křesťanů 2018

Datum publikace28. 11. 2017, 12.30

Ve dnech 18. – 25. ledna 2018 se budou křesťané z různých církví společně modlit za jednotu. Mottem týdne budou slova, která zpívali Izraelité po vysvobození z otroctví: Tvá pravice, Hospodine, velkolepá v síle (Ex 15,6). Texty je možné použít při ekumenických bohoslužbách, vlastní liturgii, studiu Bible nebo v soukromé modlitbě.

Foto: Jana Havlová / Člověk a Víra

Letošní texty pro Týden modliteb za jednotu křesťanů připravili věřící z Karibiku. Právě oni zakusili zrušení otroctví a vnímali je jako čin, jimž Bůh přinesl svobodu. I v současnosti podle autorů hrozí, že „problémy dnešní doby znovu zotročí lidské bytosti, stvořené k Božímu obrazu a podle Boží podoby, a znovu ohrozí jejich důstojnost. Lidská důstojnost je sice nezcizitelná, často ji ale zatemňuje jak osobní hřích, tak zlo obsažené v hříšných společenských strukturách.“

Texty obsahují návrh ekumenické bohoslužby a pasáže z Bible, modlitby a úvahy pro 8 dní. Jednotlivé části je možné také včlenit do vlastních bohoslužeb církví, využít při studiu Bible nebo v soukromé modlitbě.

„Týden modliteb za jednotu křesťanů nabízí několik příležitostí. Jednak – společně se modlit. Co může být silnějším výrazem víry a naděje, než společná modlitba těch, jejichž víra je společná, přestože se někdy ubírá různými cestami?“ píší v předmluvě předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý a delegát České biskupské konference pro ekumenismus František Radkovský. „Smíme také vydávat svědectví pro lidi mimo církev, že toho jsme schopni a že tak činíme rádi. Že nejsme do sebe zahledění, naopak, že v úctě a respektu přijímáme jedni druhé.“

Texty naleznete v příloze.

Autor článku: Ondřej Mléčka