Stojanovo gymnázium Velehrad dobývá Řím

Datum publikace7. 12. 2017, 3.15

Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad reprezentující obec Velehrad, Zlínský kraj a církevní školství České republiky se 5. prosince 2017 vrátil z XXVIII. ročníku prestižního mezinárodního festivalu Chorus Inside Advent, který se na začátku prosince konal v Římě.

Foto: archiv Stojanova gymnázia Velehrad

Sborové těleso z východní Moravy pod vedením sbormistra Filipa Macka zde zažilo nebývalý úspěch. Ve velké konkurenci sborů z Itálie, Ruska, Chorvatska a Indonésie vybojoval ve své kategorii zlaté pásmo, kde získal 25 z možných 30 bodů. Jako lepší ze všech pěveckých sborů celého festivalu (který získal 28,5 bodu) byl ohodnocen jen sbor z Ukrajiny, který však soutěžil v kategorii folkloru a jednalo se o vysokoškolské studenty připravující se na dráhu profesionálních sbormistrů.

Dalším nečekaným úspěchem bylo pro našeho dirigenta Filipa Macka získání hlavní ceny „Diploma Best Conductor“ napříč všemi kategoriemi za jeho dirigentský výkon. Jednotlivé výkony hodnotila odborná porota složená z předních italských odborníků na sborový zpěv.

Pobyt v Římě však nebyl jen ve znamení soutěžního klání. Studentky a studenti v doprovodu festivalového průvodce stihli navštívit také řadu významných památek, jako např. Svatopetrskou baziliku ve Vatikánu i další hlavní římské baziliky, aj. Nezapomněli navštívit hrob sv. Cyrila v bazilice sv. Klimenta, kde si připomněli své křesťanské kořeny. Na studenty školy však největší dojem udělal Pantheon, kde proběhl zahajovací koncert festivalu. Díky dobré poloze hotelu, který se nachází v sousedství baziliky Santa Maria Maggiore, se studenti mohli účastnit i zdejších ranních bohoslužeb, které obohatili liturgickým zpěvem.

(Zdroj: Barbora Hegrová, Stojanovo gymnázium Velehrad)

Autor článku: Jiří Gračka