Betlém a vánoční strom jsou symbolem Božího soucitu, řekl papež

Svatý otec poděkoval všem dárcům, kteří se podíleli na vytvoření vánoční atmosféry na svatopetrském náměstí v Římě. Dárci z celého světa přispěli k vybudování letošní scény Narození Páně a k postavení 28 metrů vysokého vánočního stromu.
Publikováno: 8. 12. 2017 12:00

Foto: Christina/CC BY 2.0

Betlémská scéna představuje místo, kde můžeme rozjímat o Ježíšovi, který se nad námi smiloval a vyzývá nás, abychom udělali to samé prostřednictvím našeho milosrdenství,“ řekl papež František.

Dále řekl, že si přeje, aby se událost narození Páně stala příležitostí k zacílení pozornosti k potřebám chudých a všech těch, kteří stejně jako Ježíš nenašli nikoho, kdo by je přivítal.

Svatý otec se setkal se zhruba 4000 lidí z různých delegací ve vatikánské audienční aule. Byli mezi nimi zástupci jihoitalského benediktinského opatství Montevergine, kteří darovali betlémskou scénu, zástupci polských diecézí, kteří přispěli vánočním stromem a děti s onkologickým onemocněním, které vyrobily různé dekorace.

V souvislosti s vánočním stromem papež František řekl, že je znamením víry polského národa a vyjadřuje jejich věrnost Petrovu stolci. Dále poděkoval dětem a řekl jim, že Ježíšovi sdělily své sny a touhy prostřednictvím dekorací, které budou obdivovat poutníci z celého světa.

Svatý otec prohlásil, že betlémská scéna a vánoční strom se každoročně stávají symbolem soucitu našeho nebeského Otce a jeho účasti a blízkosti s lidmi, aby pocítili, že nejsou opuštění, ale že jim je nablízku navzdory všem potížím kolem nás.

Dále řekl, že strom směřující vzhůru nás vyzývá, abychom se natáhli "směrem k nejvyšším darům" a vystoupali až nad mraky. Tam pocítíme, jak je krásné a radostné se ponořit do světla Kristova. Prostá betlémská scéna je pro nás místem, kde můžeme rozjímat o Boží něze, která se mám vyjevuje v malém Jezulátku.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020