Betlém a vánoční strom jsou symbolem Božího soucitu, řekl papež

Svatý otec poděkoval všem dárcům, kteří se podíleli na vytvoření vánoční atmosféry na svatopetrském náměstí v Římě. Dárci z celého světa přispěli k vybudování letošní scény Narození Páně a k postavení 28 metrů vysokého vánočního stromu.
Publikováno: 8. 12. 2017 12:00

Foto: Christina/CC BY 2.0

Betlémská scéna představuje místo, kde můžeme rozjímat o Ježíšovi, který se nad námi smiloval a vyzývá nás, abychom udělali to samé prostřednictvím našeho milosrdenství,“ řekl papež František.

Dále řekl, že si přeje, aby se událost narození Páně stala příležitostí k zacílení pozornosti k potřebám chudých a všech těch, kteří stejně jako Ježíš nenašli nikoho, kdo by je přivítal.

Svatý otec se setkal se zhruba 4000 lidí z různých delegací ve vatikánské audienční aule. Byli mezi nimi zástupci jihoitalského benediktinského opatství Montevergine, kteří darovali betlémskou scénu, zástupci polských diecézí, kteří přispěli vánočním stromem a děti s onkologickým onemocněním, které vyrobily různé dekorace.

V souvislosti s vánočním stromem papež František řekl, že je znamením víry polského národa a vyjadřuje jejich věrnost Petrovu stolci. Dále poděkoval dětem a řekl jim, že Ježíšovi sdělily své sny a touhy prostřednictvím dekorací, které budou obdivovat poutníci z celého světa.

Svatý otec prohlásil, že betlémská scéna a vánoční strom se každoročně stávají symbolem soucitu našeho nebeského Otce a jeho účasti a blízkosti s lidmi, aby pocítili, že nejsou opuštění, ale že jim je nablízku navzdory všem potížím kolem nás.

Dále řekl, že strom směřující vzhůru nás vyzývá, abychom se natáhli "směrem k nejvyšším darům" a vystoupali až nad mraky. Tam pocítíme, jak je krásné a radostné se ponořit do světla Kristova. Prostá betlémská scéna je pro nás místem, kde můžeme rozjímat o Boží něze, která se mám vyjevuje v malém Jezulátku.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Čeští biskupové popřáli kardinálu Schönbornovi k jeho dnešním 75. narozeninám

Rakouský kardinál Christoph Schönborn dnes oslavil 75 let.
22.01.2020

Skončilo 121. plenární zasedání ČBK

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali na 121. plenárním zasedání, které se tentokrát konalo na Arcibiskupství pražském. Jednání se účastnili i předsedové konferencí vyšších řeholních představených, sestra Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.
22.01.2020

Prohlášení České biskupské konference k úsilí o legalizaci eutanazie a asistované sebevraždy

Čeští a moravští biskupové vydali v rámci 121. zasedání ČBK následující prohlášení na téma eutanazie a asistovaná sebevražda.
22.01.2020

Výběrové řízení Biskupství brněnského na místa ředitelů církevních škol

Biskupství brněnské jako zřizovatel vyhlašuje výběrové řízení na obsazení míst ředitelů školských právnických osob: • Biskupské gymnázium Brno • Křesťanská pedagogicko-psychologická poradna Brno • Církevní domov mládeže Petrinum v Brně • Katolické gymnázium Třebíč • Křesťanská základní škola Jihlava • Střední odborná škola sociální u Matky Boží Jihlava Nástup k 1. 7. 2020. Termín uzávěrky přihlášek je 28. 2. 2020.
22.01.2020

Papež František připomněl motto Týdne modliteb za jednotu křesťanů

Při středeční audienci v zaplněné aule Pavla VI. připomněl papež František téma letošního Týdne modliteb za jednotu křesťanů - pohostinnost, které bylo inspirované úryvkem ze Skutků apoštolů „Zachovali se k nám neobyčejně laskavě“. Celý text dnešní katecheze naleznete v článku.
22.01.2020