Lékařem pro život věčný: Michel Aupetit pařížským arcibiskupem

Ve čtvrtek 7. prosince jmenoval papež František nového pařížského arcibiskupa; stal se jím šedesátišestiletý Mons. Michel Aupetit, dosavadní biskup v Nanterre poblíž Paříže. Uvedení nového arcibiskupa proběhne v sobotu 6. ledna 2018 v 18.30 v katedrále Notre Dame v Paříži. Rezignaci dosavadního pařížského arcibiskupa, kardinála André Vingt-Trois, přijal papež František jen několik týdnů po dovršení 75 let věku a to zejména kvůli jeho dlouhodobým zdravotním problémům.
Publikováno: 8. 12. 2017 14:15

Foto: https://www.paris.catholique.fr/

Mons. Michel Aupetit, rodák z Versailles, působil 11 let jako praktický lékař. Ve svých 39 letech se rozhodl pro kněžství a o 5 let později byl vysvěcen na kněze. Působil v několika farnostech a vyučoval bioetiku v univerzitní nemocnici Henri Mondor v Créteil. V letech 2006 – 2014 byl generálním vikářem pařížské arcidiecéze a v roce 2013 byl jmenován pomocným pařížským biskupem. Od roku 2014 slouží v Nanterre. V rámci Francouzské biskupské konference je předsedou Rady pro rodinu a společnost.

Když byl jmenován biskupem, Mons. Michel Aupetit řekl: "Kdysi jsem byl lékařem, abych bojoval za život, dnes jsem ve službě života věčného".

V blahopřejném tweetu lyonský kardinál Barbarin napsal: "Modleme se za nového pařížského arcibiskupa. Dobrý lékař, služebník Toho, který přišel uzdravovat a zachránit. Děkuji, kardinále Vingt-Trois za krásné svědectví, které jste dal během svého téměř třicetiletého episkopátu. Pokoj, jasnost, síla, víra. Děkuji!"

Děkovná bohoslužba za 12 let působení kardinála Vingt-Trois ve funkci pařížského arcibiskupa bude sloužena v sobotu 16. prosince v katedrále Notre Dame v Paříži.

(Autorka: Irena Karlová, ČBK; zdroj: https://www.paris.catholique.fr/)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Papež v prosinci navštíví Řecko a Kypr, příští rok pojede do Oceánie

Papež František na začátku prosince navštíví Řecko a Kypr. Příští rok pojede do Oceánie, informovala agentura AFP. Do které země v Oceánii vyrazí, ale hlava katolické církve neupřesnila. Papež letos navštívil Irák, v září byl v Maďarsku a na Slovensku.
23.10.2021

Ceny Celestýna Opitze za roky 2020 a 2021

V pátek 22. října 2021 byly v kostele sv. Šimona a Judy v Praze řádem milosrdných bratří uděleny Ceny Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné, a to za roky 2020 a 2021, oceněno tak bylo 6 laureátů.
23.10.2021

Roste počet laických misionářů

V souvislosti s misijní nedělí, která připadá na 24. října, předložilo Tiskové středisko Svatého stolce některé statistiky o působení církve ve světě.
22.10.2021

Setkali jsme se s Ježíšem, a proto hlásáme - 95. světový den misií

Tuto neděli církev oslaví 95. světový misijní den. Letos se bude konat pod heslem: "Potkali jsme Ježíše, a tedy hlásáme". Pojí se tentokrát s mnoha výročími spojenými s misijním působením církve, zejména s 200. výročím založení Papežských misijních děl.
22.10.2021

Povinnost nošení respirátorů na církevních akcích nadále platí

Od pondělí 25. října 2021 vstupují v platnost opatření, která se týkají ochrany dýchacích cest při hromadných akcích. Opět bude platit povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorech staveb, kde jsou přítomny alespoň 2 osoby vzdálené méně než 1,5 metru, pokud se nejedná o členy domácnosti a osoby při provádění autorského díla, tj. celebranta, kazatele, osoby přednášející biblická čtení, přímluvy, modlitby a podobně. Žalmisté a zpěváci doprovázející modlitbu či mši svatou nemusí mít respirátor po dobu zpěvu.
21.10.2021