Lékařem pro život věčný: Michel Aupetit pařížským arcibiskupem

Datum publikace8. 12. 2017, 14.15

Ve čtvrtek 7. prosince jmenoval papež František nového pařížského arcibiskupa; stal se jím šedesátišestiletý Mons. Michel Aupetit, dosavadní biskup v Nanterre poblíž Paříže. Uvedení nového arcibiskupa proběhne v sobotu 6. ledna 2018 v 18.30 v katedrále Notre Dame v Paříži. Rezignaci dosavadního pařížského arcibiskupa, kardinála André Vingt-Trois, přijal papež František jen několik týdnů po dovršení 75 let věku a to zejména kvůli jeho dlouhodobým zdravotním problémům.

Foto: https://www.paris.catholique.fr/

Mons. Michel Aupetit, rodák z Versailles, působil 11 let jako praktický lékař. Ve svých 39 letech se rozhodl pro kněžství a o 5 let později byl vysvěcen na kněze. Působil v několika farnostech a vyučoval bioetiku v univerzitní nemocnici Henri Mondor v Créteil. V letech 2006 – 2014 byl generálním vikářem pařížské arcidiecéze a v roce 2013 byl jmenován pomocným pařížským biskupem. Od roku 2014 slouží v Nanterre. V rámci Francouzské biskupské konference je předsedou Rady pro rodinu a společnost.

Když byl jmenován biskupem, Mons. Michel Aupetit řekl: 'Kdysi jsem byl lékařem, abych bojoval za život, dnes jsem ve službě života věčného'.

V blahopřejném tweetu lyonský kardinál Barbarin napsal: 'Modleme se za nového pařížského arcibiskupa. Dobrý lékař, služebník Toho, který přišel uzdravovat a zachránit. Děkuji, kardinále Vingt-Trois za krásné svědectví, které jste dal během svého téměř třicetiletého episkopátu. Pokoj, jasnost, síla, víra. Děkuji!'

Děkovná bohoslužba za 12 let působení kardinála Vingt-Trois ve funkci pařížského arcibiskupa bude sloužena v sobotu 16. prosince v katedrále Notre Dame v Paříži.

(Autorka: Irena Karlová, ČBK; zdroj: https://www.paris.catholique.fr/)

Autor článku: František Jemelka