Lékařem pro život věčný: Michel Aupetit pařížským arcibiskupem

Ve čtvrtek 7. prosince jmenoval papež František nového pařížského arcibiskupa; stal se jím šedesátišestiletý Mons. Michel Aupetit, dosavadní biskup v Nanterre poblíž Paříže. Uvedení nového arcibiskupa proběhne v sobotu 6. ledna 2018 v 18.30 v katedrále Notre Dame v Paříži. Rezignaci dosavadního pařížského arcibiskupa, kardinála André Vingt-Trois, přijal papež František jen několik týdnů po dovršení 75 let věku a to zejména kvůli jeho dlouhodobým zdravotním problémům.
Publikováno: 8. 12. 2017 14:15

Foto: https://www.paris.catholique.fr/

Mons. Michel Aupetit, rodák z Versailles, působil 11 let jako praktický lékař. Ve svých 39 letech se rozhodl pro kněžství a o 5 let později byl vysvěcen na kněze. Působil v několika farnostech a vyučoval bioetiku v univerzitní nemocnici Henri Mondor v Créteil. V letech 2006 – 2014 byl generálním vikářem pařížské arcidiecéze a v roce 2013 byl jmenován pomocným pařížským biskupem. Od roku 2014 slouží v Nanterre. V rámci Francouzské biskupské konference je předsedou Rady pro rodinu a společnost.

Když byl jmenován biskupem, Mons. Michel Aupetit řekl: "Kdysi jsem byl lékařem, abych bojoval za život, dnes jsem ve službě života věčného".

V blahopřejném tweetu lyonský kardinál Barbarin napsal: "Modleme se za nového pařížského arcibiskupa. Dobrý lékař, služebník Toho, který přišel uzdravovat a zachránit. Děkuji, kardinále Vingt-Trois za krásné svědectví, které jste dal během svého téměř třicetiletého episkopátu. Pokoj, jasnost, síla, víra. Děkuji!"

Děkovná bohoslužba za 12 let působení kardinála Vingt-Trois ve funkci pařížského arcibiskupa bude sloužena v sobotu 16. prosince v katedrále Notre Dame v Paříži.

(Autorka: Irena Karlová, ČBK; zdroj: https://www.paris.catholique.fr/)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Evropští biskupové budou slavit společnou mši za Evropu

Bohoslužbu pořádá Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE). V Bruselu se při ní u jednoho oltáře sejdou biskupští zástupci všech členských zemí.
22.09.2022

Křížová cesta s oběťmi sexuálního zneužívání

Pomodleme se tuto křížovou cestu za oběti sexuálního zneužívání v církvi i mimo ni. Nesme je při této modlitbě všechny ve své mysli i srdci.
22.09.2022

Poselství Svatého otce Františka při příležitosti 50. výročí apoštolského listu sv. Pavla VI. Ministeria quaedam vydaného z vlastního rozhodnutí (motu proprio)

Přinášíme Poselství Svatého otce Františka biskupům, kněžím, jáhnům, zasvěceným osobám a věřícím laikům při příležitosti 50. výročí apoštolského listu sv. Pavla VI. Ministeria quaedam vydaného z vlastního rozhodnutí (motu proprio). Toto Františkovo poselství bylo zveřejněno 24. srpna 2022.
22.09.2022

Zpravodajství jen na webu zpravy.cirkev.cz

ČBK spustila 21. ledna 2022 nový zpravodajský web zpravy.cirkev.cz, který nabízí více zpráv a článků z církevního prostředí, a to nejen z oficiálních zdrojů ČBK a diecézí, ale i z dalších církevních médií doma a ve světě. Zpravodajství o dění v církvi se přesunulo z webu cirkev.cz jen na tento web.
22.09.2022

Poselství Svatého otce Františka k 37. světovému dni mládeže 2022 a 2023

Přinášíme překlad poselství papeže Františka k XXXVII. Světovému dni mládeže, které se uskuteční v Lisabonu v roce 2023 poté, co byl odložen kvůli pandemii Covid-19. V poselství papež vyzývá mladé lidi, aby šli ve stopách Panny Marie, spěchali za druhými a zasvětili svůj život Ježíši.
21.09.2022