Salesián Tom Uzhunnalil obdržel cenu Matky Terezy

13. 12. 2017 Rubrika: Papež František
Indický salesiánský kněz Tom Uzhunnalil obdržel cenu Matky Terezy za sociální spravedlnost, kterou každoročně uděluje Nadace Harmonie z Bombaje. Otec Tom Uzhunnalil byl nedávno osvobozen po 18 měsících zajetí v Jemenu, kde ho drželi neznámí ozbrojenci pravděpodobně napojení na Islámský stát (IS).

Foto: Daniel Ibáñez/CNA

Ačkoliv měl otec Tom po svém osvobození možnost odejít ze země, rozhodl se, že bude nadále pokračovat ve své práci v domě Misionářek Lásky v Jemenu. Nadace Harmonie ho ocenila za jeho soucitnou lidskost, obětavost a odvahu pokračovat v práci ve velmi nebezpečném regionu.

Zakladatel Nadace Harmonie Abraham Mathai uvedl, že otec Tom Uzhunnalil zosobňuje téma letošního roku, kterým je motto: „Soucit nezná hranice – odpověď na uprchlickou krizi“.

Oceňujeme otce Toma za jeho obětavost a oddanost vůči svému poslání při práci na velmi nebezpečném místě, kde byli chladnokrevně zavražděni jeho spolupracovníci,“ uvedli zástupci Nadace Harmonie.

Při příležitosti předání ceny poděkoval Bohu za to, že mohl sloužit na misi v Jemenu a také poděkoval všem, kteří se modlili za jeho propuštění.

Na otázku, zda by srovnal svoji zkušenost s osudem sv. Maxmiliána Kolbeho, františkánského kněze, který v Osvětimi nabídl svůj život výměnou za záchranu života muže s rodinou, otec Tom jednoduše odpověděl: „To mne nikdy nenapadlo.“

Navzdory utrpení a strádání, které prožil v zajetí, si otec Tom zachoval rozvahu a klid. „Děkuji Pánu za všechno,“ řekl otec Tom.

Otec Uzhunnalil byl unesen jednotkou ozbrojených mužů 4. března 2016 během útoku na dům Misionářek Lásky v jemenském Adenu, při kterém zemřelo 16 lidí, z toho 4 řeholnice. Otec Uzhunnalil se narodil ve městě Ramapuram v hluboce věřící rodině. Jeho strýc Matthew, který zemřel v roce 2015, byl zakladatel mise v Jemenu.

Nadace Harmonie byla založena v roce 2005, aby šířila myšlenky míru, dialogu a komunitní pomoci bez ohledu na náboženskou a etnickou příslušnost, kastovní systém, víru nebo pohlaví. Cenu zasvěcenou památce Matky Terezy získali v předchozích letech např. dalajláma, organizace Lékaři bez hranic nebo nositelka Nobelovy ceny míru Malala Yousafzai.

(Zdroj: Vatican Radio, AsiaNews)

Autor článku: Tomáš Tetiva