Biskupové odsoudili útok na věřící v pákistánském kostele

Datum publikace19. 12. 2017, 14.00

Předseda Pákistánské biskupské konference arcibiskup Joseph Arshad odsoudil útok na věřící v metodistickém kostele, ke kterému došlo při nedělní bohoslužbě ve městě Quetta v provincii Balúčistán. Islámští extremisté při sebevražedném útoku zabili 13 lidí a dalších 60 zranili.

Foto: DVIDSHUB

Arcibiskup Joseph Arshad prohlásil, že se jednalo o 'zbabělý a nehumánní' útok a vyzval úřady, aby „přivedly odpovědné osoby před soud a aby řešily základní příčiny této nesnášenlivosti“. Zdůraznil, že je naléhavě třeba „posílit opatření na ochranu všech občanů, zejména během vánočních svátků“.

Arcibiskup Arshad ocenil rychlou reakci policie a bezpečnostních sil, které podle něj „dokázaly ochránit život téměř 400 věřících přítomných v kostele“.

Prohlášení arcibiskupa Arshada společně podepsali přední členové komise Spravedlnost a mír. V něm se dále uvádí: 'Masakry nevinných životů jsou v Pákistánu stále častější. Modleme se k našemu Pánu Ježíši Kristu, aby nám dal sílu, moudrost, toleranci a pokoj. Nechť Bůh dá rodinám obětí sílu vydržet ztrátu svých blízkých a ať se zranění rychle zotaví.

Nejvyšší soud v roce 2014 vydal rozhodnutí, ve kterém vyzval vládu, aby přijala řadu konkrétních opatření na ochranu náboženských menšin. Dále zdůraznil národní akční plán proti terorismu jako „maximální prioritu pro odstranění extremismu v zemi“.

Masakr v Quettě měli na svědomí dva sebevražední atentátníci, kteří v kostele spustili střelbu z útočných pušek. Jeden útočník byl zabit policií, zatímco druhý zahájil palbu na věřící a odpálil výbušnou vestu. K útoku se přihlásili teroristé z Islámského státu.

Autor článku: Tomáš Tetiva