Biskupové odsoudili útok na věřící v pákistánském kostele

Předseda Pákistánské biskupské konference arcibiskup Joseph Arshad odsoudil útok na věřící v metodistickém kostele, ke kterému došlo při nedělní bohoslužbě ve městě Quetta v provincii Balúčistán. Islámští extremisté při sebevražedném útoku zabili 13 lidí a dalších 60 zranili.
Publikováno: 19. 12. 2017 14:00

Foto: DVIDSHUB 

Arcibiskup Joseph Arshad prohlásil, že se jednalo o "zbabělý a nehumánní" útok a vyzval úřady, aby „přivedly odpovědné osoby před soud a aby řešily základní příčiny této nesnášenlivosti“. Zdůraznil, že je naléhavě třeba „posílit opatření na ochranu všech občanů, zejména během vánočních svátků“.

Arcibiskup Arshad ocenil rychlou reakci policie a bezpečnostních sil, které podle něj „dokázaly ochránit život téměř 400 věřících přítomných v kostele“.

Prohlášení arcibiskupa Arshada společně podepsali přední členové komise Spravedlnost a mír. V něm se dále uvádí: "Masakry nevinných životů jsou v Pákistánu stále častější. Modleme se k našemu Pánu Ježíši Kristu, aby nám dal sílu, moudrost, toleranci a pokoj. Nechť Bůh dá rodinám obětí sílu vydržet ztrátu svých blízkých a ať se zranění rychle zotaví.

Nejvyšší soud v roce 2014 vydal rozhodnutí, ve kterém vyzval vládu, aby přijala řadu konkrétních opatření na ochranu náboženských menšin. Dále zdůraznil národní akční plán proti terorismu jako „maximální prioritu pro odstranění extremismu v zemi“.

Masakr v Quettě měli na svědomí dva sebevražední atentátníci, kteří v kostele spustili střelbu z útočných pušek. Jeden útočník byl zabit policií, zatímco druhý zahájil palbu na věřící a odpálil výbušnou vestu. K útoku se přihlásili teroristé z Islámského státu.

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021