Vrcholí Tříkrálová sbírka, výsledky slibují rekord

Letošní Tříkrálová sbírka v ČR vrcholí, naposledy potkáte koledníky v neděli. Výsledek sbírky pravděpodobně překoná loňský rekord. Výtěžek je určený zejména na pomoc seniorům, lidem bez domova, matkám s dětmi v tísni nebo rodinám v tíživé situaci. Po celý rok je možné zasílat dary na účet této sbírky či DMS.
Publikováno: 11. 1. 2018 16:00

Foto koledování v Kutné Hoře: Jakub Žák

Na mnoha místech v těchto dnech probíhá rozpečeťování kolednických pokladniček. Výnosy z nich jsou aktuálně sečteny zhruba z jedné třetiny a činí přes 40 milionů korun. Aktuální stav i počet započítaných pokladniček lze sledovat na www.trikralovasbirka.cz/vysledky. Celková částka bude známá před koncem ledna. Dosavadní výsledky ale naznačují, že by letošní sbírka mohla dopadnout ještě lépe než loňská. V roce 2017 se do 22 043 pokladniček vybralo celkem 99 219 598 Kč. Celkem však se prostřednictvím DMS a přímých převodů na sbírkový účet vybralo 104 425 895 Kč.

Také výsledky letošního Tříkrálového koncertu jsou lepší než vloni a to rovnou o třetinu. Zatímco v roce 2017 se během nedělního televizního přenosu na programu ČT 1 sešlo 1,2 milionů korun z diváckých DMS, letos to bylo 1,8 milionů. Koncert je hlavní doprovodnou akcí sbírky a koná se ve spolupráci s Českou televizí. Záznam koncertu, který byl v přímém přenosu vysílán 7. ledna z Městského divadla Brno, je možné zhlédnout v archivu České televize.

Výnos sbírky pomůže stovkám projektů po celé České republice. Například má podpořt provoz Dobrovolnického centra Oblastní charity Břeclav, vybavení Stacionáře sv. Františka (odlehčovací služby pro seniory a denní stacionář pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením) v Rychnově nad Kněžnou, umožní nákup rehabilitačních pomůcek pro osmnáctiletého Jirku z Ústí nad Labem, který je na půl těla ochrnutý, zajistí asistenční služby pro seniory a lidi s postižením ve Dvoře Králové nad Labem, pomůže pořídit tréninkový byt pro klienty Domova Daliborka v Prostějově, zlepší péči o seniory a handicapované osoby v Odrách, a nebo pomůže azylovému domu pro maminky s dětmi v tísni v Brandýse nad Labem. 

Klíč k rozdělení vybraných peněz je pevně daný: 65 % využije Charita přímo v dotyčné obci nebo jejím  okolí, 15 % výnosu poputuje na charitní projekty na diecézní úrovni a 5 % na celostátní projekty. Desetina výnosu pomůže v zahraničí a zbylých 5 % pokryje režii sbírky. Plány na využití najdete na www.trikralovasbirka.cz/vyuziti-sbirky-2018.

Kromě příspěvků do pokladniček je možné také celoročně zaslat dar na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800, vedený u České spořitelny, VS 777, nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA 90 na číslo 87 777. V takovém případě přijde Charitě Česká republika 89 korun, 1 koruna zůstává provozovateli služby. Stejně je tomu i u variant DMS KOLEDA 30 a DMS KOLEDA 60.  

Více na: www.trikralovasbirka.cz

www.facebook.com/trikralovasbirka

(Zdroj: Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity ČR)

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Rozhovor s velvyslancem Václavem Kolajou v italském tisku

Tento týden publikovala italská tisková agentura ACI Stampa v souvislosti s blížícím se výročím sametové revoluce a českou národní poutí do Říma obsáhlý rozhovor s českým velvyslancem ve Vatikánu Václavem Kolajou. Jakým způsobem fungovaly vztahy mezi Svatým stolcem a Československem v období komunismu? A proč si v době železné opony Československo vysloužilo titul jednoho z nejvíce protikatolicky zaměřených států? To jsou některé z otázek, na které český velvyslanec odpovídal.
16.08.2019

Tři novici Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele složili dočasné sliby

Během včerejší slavnosti Nanebevzetí Panny Marie složili v bazilice na Svaté Hoře u Příbrami novici br. Pavel Hodousek, P. Jan Kuník a br. Lukáš Michalovič do rukou provinciála Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele P. Václava Hypiusa dočasné sliby čistoty, chudoby a poslušnosti.
16.08.2019

Programové tipy Radia Proglas na 34. týden 2019

V týdnu od 19. srpna se můžete například těšit na reportáž o kurzu přežití, který absolvovali výherci soutěže Hrdina Barvínku, nebo na rozhovor s Mons. Václavem Malým k připomínce 21. srpna 1968.
15.08.2019

Nanebevzetí Panny Marie slavíme již více než 16 století

Na dnešní den 15. srpna připadá Slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Odkdy a proč si vlastně tento svátek připomínáme? Jak se na tuto skutečnost dívají jiné církve?
15.08.2019

Biskup Vlastimil Kročil: Novému proboštu vyprošuji od Boha milost a sílu

Ve středu 14. 8. 2019 uvedl diecézní biskup Vlastimil Kročil vikáře Ivo Prokopa do úřadu jindřichohradeckého probošta. V úřadu chce nový probošt navázat na službu předchůdců.
15.08.2019