Vrcholí Tříkrálová sbírka, výsledky slibují rekord

11. 01. 2018 téma: Charita Rubrika: Domácí
Letošní Tříkrálová sbírka v ČR vrcholí, naposledy potkáte koledníky v neděli. Výsledek sbírky pravděpodobně překoná loňský rekord. Výtěžek je určený zejména na pomoc seniorům, lidem bez domova, matkám s dětmi v tísni nebo rodinám v tíživé situaci. Po celý rok je možné zasílat dary na účet této sbírky či DMS.

Foto koledování v Kutné Hoře: Jakub Žák

Na mnoha místech v těchto dnech probíhá rozpečeťování kolednických pokladniček. Výnosy z nich jsou aktuálně sečteny zhruba z jedné třetiny a činí přes 40 milionů korun. Aktuální stav i počet započítaných pokladniček lze sledovat na www.trikralovasbirka.cz/vysledky. Celková částka bude známá před koncem ledna. Dosavadní výsledky ale naznačují, že by letošní sbírka mohla dopadnout ještě lépe než loňská. V roce 2017 se do 22 043 pokladniček vybralo celkem 99 219 598 Kč. Celkem však se prostřednictvím DMS a přímých převodů na sbírkový účet vybralo 104 425 895 Kč.

Také výsledky letošního Tříkrálového koncertu jsou lepší než vloni a to rovnou o třetinu. Zatímco v roce 2017 se během nedělního televizního přenosu na programu ČT 1 sešlo 1,2 milionů korun z diváckých DMS, letos to bylo 1,8 milionů. Koncert je hlavní doprovodnou akcí sbírky a koná se ve spolupráci s Českou televizí. Záznam koncertu, který byl v přímém přenosu vysílán 7. ledna z Městského divadla Brno, je možné zhlédnout v archivu České televize.

Výnos sbírky pomůže stovkám projektů po celé České republice. Například má podpořt provoz Dobrovolnického centra Oblastní charity Břeclav, vybavení Stacionáře sv. Františka (odlehčovací služby pro seniory a denní stacionář pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením) v Rychnově nad Kněžnou, umožní nákup rehabilitačních pomůcek pro osmnáctiletého Jirku z Ústí nad Labem, který je na půl těla ochrnutý, zajistí asistenční služby pro seniory a lidi s postižením ve Dvoře Králové nad Labem, pomůže pořídit tréninkový byt pro klienty Domova Daliborka v Prostějově, zlepší péči o seniory a handicapované osoby v Odrách, a nebo pomůže azylovému domu pro maminky s dětmi v tísni v Brandýse nad Labem. 

Klíč k rozdělení vybraných peněz je pevně daný: 65 % využije Charita přímo v dotyčné obci nebo jejím  okolí, 15 % výnosu poputuje na charitní projekty na diecézní úrovni a 5 % na celostátní projekty. Desetina výnosu pomůže v zahraničí a zbylých 5 % pokryje režii sbírky. Plány na využití najdete na www.trikralovasbirka.cz/vyuziti-sbirky-2018.

Kromě příspěvků do pokladniček je možné také celoročně zaslat dar na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800, vedený u České spořitelny, VS 777, nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA 90 na číslo 87 777. V takovém případě přijde Charitě Česká republika 89 korun, 1 koruna zůstává provozovateli služby. Stejně je tomu i u variant DMS KOLEDA 30 a DMS KOLEDA 60.  

Více na: www.trikralovasbirka.cz

www.facebook.com/trikralovasbirka

(Zdroj: Jan Oulík, tiskový mluvčí Charity ČR)

Autor článku: Nela Fabiánová