Břevnovský klášter je místem několikanásobné radosti

Datum publikace15. 1. 2018, 10.25

Uplynulý víkend byl ve znamení dvou důležitých událostí spjatých s benediktinským klášterem na pražském Břevnově. Po sobotě 13. ledna se tento první mužský klášter nachází ve 1026. roce své existence. V neděli byl potom do opatského úřadu uveden Prokop Siostrzonek.

Ilustrační foto: Markéta Jírů / ČBK

14. ledna 993 založil dle legendy Vojtěch Slavníkovec (sv. Vojtěch) spolu s českým knížetem Boleslavem II. na Břevnově první klášter. Přivedl sem z Říma benediktinské mnichy, kteří dostali za úkol podílet se na christianizaci vznikajícího státního útvaru. Od té doby se začíná psát historie Benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty, jednoho z nejvýznamnějších duchovních center na území dnešní Prahy.

S bohatou historiií i současností tohoto místa se můžete seznámit na webu kláštera, nebo doporučujeme modlitbu či návštěvu přímo na místě; je toho zde mnoho k vidění, slyšení, ochutnání, ...

2. opat v době svobody

14. lednem 2018 začíná v historii kláštera období působení nástupce Anastáze Opaska ve funkci břevnovského opata; při nedělní benedikci vedené kardinálem Dominikem Dukou OP se úřadu ujal současný představitel zdejší řádové komunity Petr Prokop Siostrzonek.

Ustanovení do úřadu předcházela samotná listopadová volba arciopata.

Prokop Siostrzonek se narodil 9. srpna 1957 v Českém Těšíně. Na přelomu 70. a 80. let studoval teologii v Litoměřicích. Pro rozhodnutí jít cestou benediktinské řehole bylo důležitým impulzem setkání s P. Alešem Gwuzdem. K řeholnímu společenství benediktinů ovšem tehdy oficiálně nemohl. Období mezi lety 1979 až 1981 prožil na vojně, kde byl mířičem raketometu. Po skončení studií byl vysvěcen na kněze, působil v několika farnostech na Olomoucku. Když přišel o státní souhlas, pracoval v Tesle v Rožnově pod Radhoštěm. Jako kněz přestal pracoval poté, co byl zadržen jeho dopis Opaskovi a odmítnul spolupráci s StB.

Břevnov je arciopatstvím od roku 1993, kdy mu titul udělil papež Jan Pavel II. u příležitosti tisíciletého výročí založení kláštera.

(S využitím www.brevnov.cz a ČTK)

Autor článku: František Jemelka