Za uplynulý rok bylo zabito 3 066 křesťanů, uvedla nevládní organizace Open Doors

Datum publikace15. 1. 2018, 15.30

Nevládní křesťanská organizace Open Doors v minulém týdnu uveřejnila každoroční seznam 50 zemí, kde jsou nejvíce utlačováni křesťané. Celkový počet lidí zemřelých pro svoji víru v období od listopadu 2016 do října 2017 byl 3 066. S vysokou mírou útlaku se však potýká až 215 milionů křesťanů.

Foto: Jiří Šťástka / Člověk a víra

Organizace Open Doors vyhodnotila nejhorší podmínky a nesvobodu v praktikování křesťanství již po šestnácté v Severní Korei, kde žije údajně 300 000 věřících. Nižší počet křesťanských komunit žije v Afghánistánu a Somálsku; tyto země se tak umístily na dalších příčkách.

Súdán, Pákistán a Eritrea jsou dalšími zeměmi na seznamu, kde ale křesťanská menšina čítá miliony lidí. Velmi špatné podmínky mají také věřící v Libyi, Iráku, Jemenu a Iránu. V Indii je téměř 64 milionu křesťanů perzekuováno, radikální hinduistické skupiny se zde totiž snaží očistit národ od islámu i křesťanství.

Nejvíce perzekucí křesťané zažívají od skupin radikálního islámu. Sílící utlačování věřících nyní pozoruje organizace Open Doors ve Střední Asii, kde nastává jakési obrození islámu. Týká se to zejména Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kazachstánu nebo Ázerbájdžánu, který se na seznamu monitorovaných zemí objevil poprvé, a to na 45. pozici.

Celkově se podle organizace dotýká útlak až 215 milionu křesťanů, z nichž 1 252 se stalo ve sledovaném období oběťmi únosu a 1 020 oběťmi sexuálního násilí. Terčem útoku se stalo 793 kostelů, v předchozím roce byl počet vyšší, a to 1 329.

Více informací zde.

(Zdroj: ČTK, open-doors.org)