Za uplynulý rok bylo zabito 3 066 křesťanů, uvedla nevládní organizace Open Doors

Nevládní křesťanská organizace Open Doors v minulém týdnu uveřejnila každoroční seznam 50 zemí, kde jsou nejvíce utlačováni křesťané. Celkový počet lidí zemřelých pro svoji víru v období od listopadu 2016 do října 2017 byl 3 066. S vysokou mírou útlaku se však potýká až 215 milionů křesťanů.
Publikováno: 15. 1. 2018 16:30

Foto: Jiří Šťástka / Člověk a víra

Organizace Open Doors vyhodnotila nejhorší podmínky a nesvobodu v praktikování křesťanství již po šestnácté v Severní Korei, kde žije údajně 300 000 věřících. Nižší počet křesťanských komunit žije v Afghánistánu a Somálsku; tyto země se tak umístily na dalších příčkách.

Súdán, Pákistán a Eritrea jsou dalšími zeměmi na seznamu, kde ale křesťanská menšina čítá miliony lidí. Velmi špatné podmínky mají také věřící v Libyi, Iráku, Jemenu a Iránu. V Indii je téměř 64 milionu křesťanů perzekuováno, radikální hinduistické skupiny se zde totiž snaží očistit národ od islámu i křesťanství.

Nejvíce perzekucí křesťané zažívají od skupin radikálního islámu. Sílící utlačování věřících nyní pozoruje organizace Open Doors ve Střední Asii, kde nastává jakési obrození islámu. Týká se to zejména Uzbekistánu, Tádžikistánu, Kazachstánu nebo Ázerbájdžánu, který se na seznamu monitorovaných zemí objevil poprvé, a to na 45. pozici.

Celkově se podle organizace dotýká útlak až 215 milionu křesťanů, z nichž 1 252 se stalo ve sledovaném období oběťmi únosu a 1 020 oběťmi sexuálního násilí. Terčem útoku se stalo 793 kostelů, v předchozím roce byl počet vyšší, a to 1 329.

Více informací zde.

(Zdroj: ČTK, open-doors.org)

Autor článku:
Nela Fabiánová

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019