I pro 2. kolo prezidentské volby platí výzva ČBK: Přijďte k hlasovacím urnám

Ve dnech 26. a 27. ledna 2018 čeká Českou republiku 2. kolo prezidentských voleb. K tomu se vyjádřili někteří čeští a moravští biskupové a stále platí výzva ČBK k aktivní účasti při výběru příštího prezidenta republiky. Také je možné zapojit se do několika modlitebních iniciativ.
Publikováno: 19. 1. 2018 16:50

Ilustrační foto: Jiří Gračka, Arcibiskupství olomoucké

Pojďme k volbám

Biskupové i organizátoři modlitebních iniciativ ve svých apelech především nabádají věřící, aby šli i k druhému kolu voleb.

Královéhradecký biskup Jan Vokál ve svém listu připomíná, že i když se nyní možnost výběru zmenšuje na dva kandidáty, kdy „žádný z nich s námi nemusí hodnoty, jimž věříme, sdílet plně“, je důležité modlit se „za lepší volbu“ a k urnám přijít. „Svěřme tuto starost Pánu před oltářem a podílejme se na takové volbě svým hlasem,“ doplňuje biskup Jan.

Plzeňský biskup Tomáš Holub také věřící ve své diecézi vybízí, aby „nedali na mnohé fámy a rádoby zaručené konspirační informace“. Nerozhodnutým v takové situaci nabízí svůj postup: „Řiďte se spíše doporučením kandidáta, kterému jste důvěřovali a dali hlas v prvním kole voleb. Přímí účastníci mají totiž většinou věrohodnější informace.“

Svěřme svou úvahu Pánu v Duchu a v Pravdě

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner ve svém dnešním prohlášení reaguje na nedávné aktivity tzv. Byzantského katolického patriarchátu – společenství odpadlého od katolické církve a sdruženého kolem bývalého kněze olomoucké arcidiecéze Antonína Dohnala. Od jejich činnosti se moravský metropolita jasně distancuje. A to mimo jiné i v souvislosti s druhým kolem prezidentských voleb, kdy šíří nepodložená tvrzení, dohady a pomluvy o prezidentském kandidátovi prof. Drahošovi. 

Pravdu jako důležitý faktor volby vyzdvihuje i biskup Vokál, který má týden před 2. kolem pro věřící své diecéze jednoduchou radu: „Volme odpovědně a ve prospěch pravdy“.  Protože „hlava státu je v naší zemi historicky nadána mocí, kterou nepostihují žádné psané předpisy: svou autoritou, morální zakotveností a hodnotami, jež vyznává, stvrzuje a potvrzuje směr, kterým se země ubírá. Je vzorem pro jednání občanů, politiků, rodin i dětí“.

Dle královéhradeckého biskupa bychom tedy hlavu státu měli vybírat „podle toho, jak přistupuje k pravdě. Zda ji interpretuje pragmaticky jako pravdu svou, nebo jako pravdu, jež přesahuje zájmy konkrétních lidí a skupin, je platná z pohledu věčnosti.“

Volme odpovědně

K rozhodování po zralé úvaze a s vědomím odpovědnosti vyzvali již začátkem ledna čeští a moravští biskupové a platnost této prosby i pro druhé kolo potvrdil mj. generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl, který doporučuje jít k volbám „s rozmyslem po zvážení kvalit kandidátů“.

Volba doprovázená modlitbou

Připomínáme, že k modlitbě za volby a politiky se lze připojit i prostřednictvím novény vydané při této příležitosti (celý text je ke stažení v příloze), modlitebních materiálů nakl. Paulínky či například projektu modlisezaprezidenta.cz .

(Zdroj: facebookové profily a webové stránky diecézí)

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

30. ročník Katolické charismatické konference

„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
15.07.2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
12.07.2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
12.07.2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
12.07.2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
11.07.2019