I pro 2. kolo prezidentské volby platí výzva ČBK: Přijďte k hlasovacím urnám

19. 01. 2018 Rubrika: Domácí
Ve dnech 26. a 27. ledna 2018 čeká Českou republiku 2. kolo prezidentských voleb. K tomu se vyjádřili někteří čeští a moravští biskupové a stále platí výzva ČBK k aktivní účasti při výběru příštího prezidenta republiky. Také je možné zapojit se do několika modlitebních iniciativ.

Ilustrační foto: Jiří Gračka, Arcibiskupství olomoucké

Pojďme k volbám

Biskupové i organizátoři modlitebních iniciativ ve svých apelech především nabádají věřící, aby šli i k druhému kolu voleb.

Královéhradecký biskup Jan Vokál ve svém listu připomíná, že i když se nyní možnost výběru zmenšuje na dva kandidáty, kdy „žádný z nich s námi nemusí hodnoty, jimž věříme, sdílet plně“, je důležité modlit se „za lepší volbu“ a k urnám přijít. „Svěřme tuto starost Pánu před oltářem a podílejme se na takové volbě svým hlasem,“ doplňuje biskup Jan.

Plzeňský biskup Tomáš Holub také věřící ve své diecézi vybízí, aby „nedali na mnohé fámy a rádoby zaručené konspirační informace“. Nerozhodnutým v takové situaci nabízí svůj postup: „Řiďte se spíše doporučením kandidáta, kterému jste důvěřovali a dali hlas v prvním kole voleb. Přímí účastníci mají totiž většinou věrohodnější informace.“

Svěřme svou úvahu Pánu v Duchu a v Pravdě

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner ve svém dnešním prohlášení reaguje na nedávné aktivity tzv. Byzantského katolického patriarchátu – společenství odpadlého od katolické církve a sdruženého kolem bývalého kněze olomoucké arcidiecéze Antonína Dohnala. Od jejich činnosti se moravský metropolita jasně distancuje. A to mimo jiné i v souvislosti s druhým kolem prezidentských voleb, kdy šíří nepodložená tvrzení, dohady a pomluvy o prezidentském kandidátovi prof. Drahošovi. 

Pravdu jako důležitý faktor volby vyzdvihuje i biskup Vokál, který má týden před 2. kolem pro věřící své diecéze jednoduchou radu: „Volme odpovědně a ve prospěch pravdy“.  Protože „hlava státu je v naší zemi historicky nadána mocí, kterou nepostihují žádné psané předpisy: svou autoritou, morální zakotveností a hodnotami, jež vyznává, stvrzuje a potvrzuje směr, kterým se země ubírá. Je vzorem pro jednání občanů, politiků, rodin i dětí“.

Dle královéhradeckého biskupa bychom tedy hlavu státu měli vybírat „podle toho, jak přistupuje k pravdě. Zda ji interpretuje pragmaticky jako pravdu svou, nebo jako pravdu, jež přesahuje zájmy konkrétních lidí a skupin, je platná z pohledu věčnosti.“

Volme odpovědně

K rozhodování po zralé úvaze a s vědomím odpovědnosti vyzvali již začátkem ledna čeští a moravští biskupové a platnost této prosby i pro druhé kolo potvrdil mj. generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl, který doporučuje jít k volbám „s rozmyslem po zvážení kvalit kandidátů“.

Volba doprovázená modlitbou

Připomínáme, že k modlitbě za volby a politiky se lze připojit i prostřednictvím novény vydané při této příležitosti (celý text je ke stažení v příloze), modlitebních materiálů nakl. Paulínky či například projektu modlisezaprezidenta.cz .

(Zdroj: facebookové profily a webové stránky diecézí)

Soubory ke stažení

modlitba-za-narod-volba-prezidenta-2018.doc velikost: 1,7 MB Stáhnout
Autor článku: František Jemelka