I pro 2. kolo prezidentské volby platí výzva ČBK: Přijďte k hlasovacím urnám

Ve dnech 26. a 27. ledna 2018 čeká Českou republiku 2. kolo prezidentských voleb. K tomu se vyjádřili někteří čeští a moravští biskupové a stále platí výzva ČBK k aktivní účasti při výběru příštího prezidenta republiky. Také je možné zapojit se do několika modlitebních iniciativ.
Publikováno: 19. 1. 2018 16:50

Ilustrační foto: Jiří Gračka, Arcibiskupství olomoucké

Pojďme k volbám

Biskupové i organizátoři modlitebních iniciativ ve svých apelech především nabádají věřící, aby šli i k druhému kolu voleb.

Královéhradecký biskup Jan Vokál ve svém listu připomíná, že i když se nyní možnost výběru zmenšuje na dva kandidáty, kdy „žádný z nich s námi nemusí hodnoty, jimž věříme, sdílet plně“, je důležité modlit se „za lepší volbu“ a k urnám přijít. „Svěřme tuto starost Pánu před oltářem a podílejme se na takové volbě svým hlasem,“ doplňuje biskup Jan.

Plzeňský biskup Tomáš Holub také věřící ve své diecézi vybízí, aby „nedali na mnohé fámy a rádoby zaručené konspirační informace“. Nerozhodnutým v takové situaci nabízí svůj postup: „Řiďte se spíše doporučením kandidáta, kterému jste důvěřovali a dali hlas v prvním kole voleb. Přímí účastníci mají totiž většinou věrohodnější informace.“

Svěřme svou úvahu Pánu v Duchu a v Pravdě

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner ve svém dnešním prohlášení reaguje na nedávné aktivity tzv. Byzantského katolického patriarchátu – společenství odpadlého od katolické církve a sdruženého kolem bývalého kněze olomoucké arcidiecéze Antonína Dohnala. Od jejich činnosti se moravský metropolita jasně distancuje. A to mimo jiné i v souvislosti s druhým kolem prezidentských voleb, kdy šíří nepodložená tvrzení, dohady a pomluvy o prezidentském kandidátovi prof. Drahošovi. 

Pravdu jako důležitý faktor volby vyzdvihuje i biskup Vokál, který má týden před 2. kolem pro věřící své diecéze jednoduchou radu: „Volme odpovědně a ve prospěch pravdy“.  Protože „hlava státu je v naší zemi historicky nadána mocí, kterou nepostihují žádné psané předpisy: svou autoritou, morální zakotveností a hodnotami, jež vyznává, stvrzuje a potvrzuje směr, kterým se země ubírá. Je vzorem pro jednání občanů, politiků, rodin i dětí“.

Dle královéhradeckého biskupa bychom tedy hlavu státu měli vybírat „podle toho, jak přistupuje k pravdě. Zda ji interpretuje pragmaticky jako pravdu svou, nebo jako pravdu, jež přesahuje zájmy konkrétních lidí a skupin, je platná z pohledu věčnosti.“

Volme odpovědně

K rozhodování po zralé úvaze a s vědomím odpovědnosti vyzvali již začátkem ledna čeští a moravští biskupové a platnost této prosby i pro druhé kolo potvrdil mj. generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl, který doporučuje jít k volbám „s rozmyslem po zvážení kvalit kandidátů“.

Volba doprovázená modlitbou

Připomínáme, že k modlitbě za volby a politiky se lze připojit i prostřednictvím novény vydané při této příležitosti (celý text je ke stažení v příloze), modlitebních materiálů nakl. Paulínky či například projektu modlisezaprezidenta.cz .

(Zdroj: facebookové profily a webové stránky diecézí)

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
27.02.2020

Komunikace s lidmi bez domova - lektorka Mgr. Leona Martinková

Oslovují Vás lidé bez domova s žádostí o pomoc? Cítíte výčitku, když jejich požadavkům vyhovíte i nevyhovíte? Leží Vám chudí na srdci a zároveň pochybujete o účinné pomoci? Jaké je skutečné poslání kněze ve vztahu k lidem bez domova?
27.02.2020

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
27.02.2020

Papež: Půst je umění odříkat se marností a nadbytku

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 20 tisíc lidí na generální audienci. Byla zahájena čtením z Lukášova evangelia (Lk 4,1), které podává, jak Duch vodil Ježíše po čtyřicet dní pouští a ďábel ho pokoušel. Papež František věnoval svoji katechezi začátku postní doby.
26.02.2020

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Podle dávné tradice zahajuje papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne dnes v benediktinské bazilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny. Ve čtvrtek bude papež zpovídat kněze v Lateránské bazilice.
26.02.2020