Shrnutí papežovy třídenní cesty po Chile

Datum publikace19. 1. 2018, 14.30

Papež František se při návštěvě v Chile vracel k těžkým tématům studu, bolesti. Zdůraznil také důležitost blízkosti a jednoty. Při letu ze Santiaga do Iquique oddal na palubě letadla stevarda s letuškou.

© Mazur / catholicnews.org.uk

Papež se při své cestě zmínil o zneužívání dětí, řekl:  „Nezbývá mi nic jiného než vyjádřit bolest a stud, který cítím před nenapravitelnou škodou způsobenou dětem ze strany služebníků církve,“  a  doplnil, že jediným řešením podle něj je: „prosit Boha, aby nám dal světlo nazývat skutečnosti pravými jmény a mít odvahu žádat omluvu.“

Téma blízkosti se odráželo i ve Františkově promluvě o chudých. Podle něj (stejně jako dle sv. Hurtada) není problémem dát chudým najíst, obléci je nebo ošetřit, ale „vzít v úvahu, že chudý, odsouzený, nemocný, vězeň, bezdomovec, ale že všichni mají právo, aby se posadili k našim stolům a cítili se mezi námi doma, v rodině.

Papež František sloužil mši svatou na letišti Maquehue, kde pozdravil domorodé obyvatele Mapuče v jejich rodném jazyce a vyzval přítomné, aby se stali tvůrci pokoje. S některými z nich se setkal i při společném obědě v domě „Madre de la Santa Cruz“.

S mladými lidmi se setkal papež v Sanktuáriu Maipù v Santiagu, kde jim předal motto jezuity Alberta Hurtada: „Co by na mém místě dělal Kristus?“ a vyzval je, aby nikdy neztratili spojení s životem a aby nezapomněli mít rádi svoji zemi; řekl jim: „Nemyslím si, že byste bez lásky k vlasti mohli milovat Ježíše a Boha. Pokud nebudete vlastenci – nikoli šovinisti – ničeho v životě nedosáhnete.”

Při návštěvě Katolické univerzity opět papež zdůraznil, aby se věnovala obzvláštní pozornost domorodým komunitám a hledal se nový prostor pro dialog. O Peru, kde je druhá zastávka papežovy jihoamerické mise, řekl, že je to země snů, ale měla by se snažit, aby tou byla nadále také zemí, která nabízí pohostinství, protože jak dále řekl: „Není křesťanské radosti, dává-li se pocítit druhým, že je jich mnoho nebo že pro ně není u nás místo,“ varoval František a naléhal, abychom byli pozorní vůči druhým, kteří zažívají nespravedlnost, vykořisťování a nemají důvod k oslavě.

Ježíš dělá zázraky a i „každý z nás může začít zázrak, každý z nás je pozván, aby se účastnil zázraku pro druhé.“  Tak i papež mimo program ve výšce 36 000 stop neplánovaně při letu ze Santiaga do Iquique církevně oddal jednoho stevarda s letuškou, kteří ho od začátku týdne doprovázejí při jeho cestě a církevní sňatek kvůli italskému zemětřesení v roce 2010 odložili. Jistě by si nikdy nepředstavili tak výjimečného celebranta …

(Zdroj: https://agensir.it/chiesa/2018/01/18/papa-francesco-in-cile-abbraccia-i-mapuche-e-piange-con-le-vittime-degli-abusi-e-della-dittatura/; překlad: Radka Blajdová)

Autor článku: Nela Fabiánová