Papež v Peru: Naše povolání má kořeny v zemi a srdce v nebi

Datum publikace22. 1. 2018, 14.00

Návštěvou Peru pokračovala pastorační cesta papeže Františka v Latinské Americe. Během pobytu v zemi se papež setkal s tamějšími biskupy a řeholníky a také se zástupci domorodých obyvatel Amazonie a představiteli státní správy. Jeho návštěva pak vyvrcholila nedělní mší na vojenském letišti v Limě, kterou navštívilo odhadem 1,3 milionu věřících.

Foto: © Vatican Media / Andina News Agency

Svatý otec zahájil svoji návštěvu Peru v Puertu Maldonadu v Amazonii. Tam vyzval místní vládu a úřady, aby považovaly původní kmeny za legitimní partnery a braly ohled na jejich kultury a tradice při dojednávání obchodních projektů. František rovněž odsoudil sexuální zneužívání místních žen.

'Domorodé amazonské národy nikdy nebyly v takovém ohrožení jako nyní,' řekl papež na sportovním stadionu v Puerto Maldonado, kde se setkal se čtyřmi tisíci zástupců amazonských indiánů. Ti ho přivítali zpěvy a tanci a postupně k němu promluvili zástupci různých kmenů. Zdůraznili, že chtějí vzdělání pro své děti, ale nechtějí, aby škola zničila jejich prastaré tradice.

Papež rovněž kritizoval, že obchodní zájmy a těžba ropy, plynu, dřeva a zlata neberou ohled na původní obyvatele regionu. Svými slovy si vysloužil opakovaný potlesk a souhlasné bubnování domorodců. Při této příležitost předal papež František zástupcům Amazonie překlad encykliky „Laudato sí“ do několika domorodých jazyků.

Papež František pak navštívil oblast, kterou loni zdevastovaly silné lijáky. Vyzval místní obyvatele, aby neztráceli naději, a na pláži nedaleko města Huanchaco odsloužil svou první veřejnou mši v zemi pro zhruba 200 tisíc věřících.

“Naplňujte stále váš život evangeliem. Ježíš vše přetváří, obnovuje a utěšuje. V Ježíši máme sílu Ducha, abychom nepřijímali jako normální to, co nám škodí, a nepokládali za „přirozené“ to, co působí naši duchovní vyprahlost, ba co hůř, okrádá nás o naději,“ řekl ve své homilii Svatý otec.

Svatý otec připomněl, že zná úctu a lásku, kterou tato země chová k Madoně, která mu je oporou a přivádí ho k Ježíši. Na závěr proto vyzval věřící, aby po něm opakovali slova námořnické písně: „Madono, útočiště naše, uděl mi své požehnání. Daruj nám pokoj a lásky mnoho.“

Odpoledne se pak setkal s kněžími, řeholníky, řeholnicemi a seminaristy z církevních oblastí severního Peru v semináři sv. Karla a Marcela. Při setkání papež František řekl: „Naše povolání bude mít stále dvojí rozměr: kořeny v zemi a srdce v nebi. Takže, když chybí jedno z nich, náš život pomalu hnije.“

Papež zaměřil svoji promluvu na tato témata: radostné sebevědomí, hodina povolání a nakažlivá radost. Vybídl přítomné, aby si vzpomněli na hodinu svého povolání, kdy byli „dotknuti pohledem“ Ježíše, protože, „když zapomeneme na tuto hodinu, zapomeneme na náš původ, na naše kořeny; a když ztratíme tyto základní souřadnice, dáme stranou tu nejdůležitější věc, kterou zasvěcená osoba může mít: pohled na Pána“.

Dále papež připomněl, že je důležité nezapomínat na prostou víru a neopovrhovat lidovou zbožností. „Nestaňte se profesionály posvátnosti, kteří zapomínají na svůj lid, odkud vás Pán povolal.“ vybídl papež přítomné a předal jim modlitbu sv. Františka Solana, velkého kazatele a přítele chudých: „Můj dobrý Ježíš, můj Spasiteli a příteli. Co vlastním a ty jsi mi to nedal? Co vím a ty jsi mě to nenaučil?“

Během posledního dne svého pobytu v Peru uctil papež František památku svatých v limské katedrále a setkal se s tamějším episkopátem. Před odletem pak jeho návštěva vyvrcholila mší na vojenském letišti v Limě, kterou navštívilo zhruba 1,3 milionu věřících. Večer pak Svatý otec odletěl zpět do Říma.

(Zdroj: SIR, http://www.vaticannews.va/it/papa/news/2018-01/viaggio-apostolico-peru-discorso-ai-religiosi.html,  Bollettino di Santa Sede + přímý přenos z TV Noe; překlad: Radka Blajdová)

Autor článku: Nela Fabiánová