Novým provinciálem dominikánů je fr. Lukáš Fošum

24. 01. 2018 Rubrika: Domácí
V úterý dopoledne byl na provinční kapitule zvolen nový provinciál fr. MUDr. Lukáš Jan Fošum OP. Nahradí tak po dvanácti letech fr. Benedikta Mohelníka OP, Th.D.

Foto: Gabriel Malich OP

Provinční kapitula České dominikánské provincie konaná v konventu sv. Jiljí v Praze zvolila dne 23. ledna 2018 jako svého nového provinciála Fr. Lukáše Fošuma OP. Magistr řádu volbu schválil a nový provinciál úřad přijal.

Lukáš Jan Fošum

Bratr Lukáš Jan Fošum se narodil 1. 5. 1977 v Českých Budějovicích. Po maturitě na gymnáziu vystudoval všeobecné lékařství na LF UK v Plzni, kde se také poprvé setkal s dominikány. V letech 2001–2003 pracoval jako anesteziolog v Nemocnici České Budějovice a v srpnu 2003 vstoupil do České dominikánské provincie Řádu bratří kazatelů. Po noviciátě ve Zvolenu na Slovensku studoval na dominikánských řádových centrech v Bordeaux a Toulouse. Po kněžském svěcení v roce 2010 působil jeden rok v pražském klášteře sv. Jiljí, než odešel na postgraduální studia do švýcarského Fribourgu. Tam získal v roce 2012 kanonický licenciát a v blízké době by měl obhájit doktorskou práci z morální teologie. V letech 2014–2018 zastával v rámci České dominikánské provincie oficium magistra kleriků, od 1.  9. 2017 je vědeckým pracovníkem CMTF UP v Olomouci.

(zdroj: op.cz)

Autor článku: Nela Fabiánová