Papež shrnul svojí apoštolskou cestu do Chile a Peru

Datum publikace24. 1. 2018, 15.00

V rámci pravidelné středeční generální audience Svatý otec vyzdvihl nejdůležitější momenty svojí apoštolské cesty do Chile a Peru, kterou absolvoval v uplynulém týdnu. Kromě toho poděkoval všem, kteří se zasloužili o její uskutečnění, zejména desítkám tisíc převážně mladých dobrovolníků.

Foto: Daniel Ibanez/CNA

Chile – „Svůj pokoj vám dávám“

Papež František promluvil o návštěvě Chile ve světle jejího motta, kterým bylo heslo: „Svůj pokoj vám dávám“. Toto motto se ukázalo obzvláště příhodné vzhledem k protestům, které se uskutečnily před jeho příjezdem. Řekl, že dar pokoje můžeme dostat pouze jako dar od Ježíše, který zemřel a byl vzkříšen. Požádal také všechny věřící, aby pokračovali v modlitbách za dar pokoje.

Svatý otec ve své promluvě dále povzbudil občany, kteří se zasazují o růst chilské demokracie. Připomněl, že Kristovo požehnání je určené všem lidem, kteří usilují o pokoj a mír. Dále pak vyzval věřící, aby přinášeli svědectví prostřednictvím „osobní blízkosti“.

Papež František řekl, že prvek „osobní blízkosti“ byl velmi důležitý při návštěvě ženské věznice v Santiagu, což považoval za jeden z nejdůležitějších momentů celé cesty. Během setkání s vězeňkyněmi je povzbudil, aby se připravovaly na návrat do běžného života po vypršení jejich trestů.

Svatý otec dále zmínil, že jeho povzbuzení bylo také adresované chilskému episkopátu, neboť církev v Chile trpí mnoha zraněními, zejména skandály týkající se sexuálního zneužívání ze strany některých kněží. Ocenil, že chilští biskupové „odmítli udělat jakýkoliv kompromis“ v souvislosti se sexuálním zneužíváním mladistvých.

Peru – „Spojeni nadějí“

Ve své promluvě dále pokračoval reflexí návštěvy Peru, jejímž mottem se stalo heslo: „Spojeni nadějí“. To podle něj dobře odráží skutečnost, že jednota neznamená „sterilní uniformitu“, ve které jsou všichni stejní. Naopak jednota sdružuje veškeré bohatství rozdílnosti, které pramení z historie a kultury.

Prohlásil, že oceňuje „environmentální, kulturní a spirituální dědictví Peru“, ale silně se vymezil proti korupci. Boj proti korupci je podle něj povinností všech lidí. Dále pak krátce zmínil návštěvu oblastí, které byly zasažené ničivou bouří a záplavami v loňském roce.

Zdůraznil, že je nutné reagovat na všechny „bouře života“ ve smyslu boje proti zločinnosti, přístupu ke vzdělání, nezaměstnanosti a dostupného bydlení. Prohlásil také, že ho potěšila tamější silná mariánská spiritualita a úcta ke svatým, obzvláště peruánským svatým.

Ježíšova slova

Při shrnutí svojí apoštolské cesty uvedl, že „jako obvykle Ježíšova slova dávají všemu ten nejvlastnější smysl“ a připomněl Boží poselství: „Čiňte pokání a věřte evangeliu (Mk 1:15).“ Promluvu pak zakončil slovy Pána „svůj pokoj vám dávám a vy budete sjednocení v mé naději“.

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stoce, Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva