Církev připomíná neznámé katolické hrdiny holokaustu

Datum publikace26. 1. 2018, 14.00

V sobotu 27. ledna si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Katolická církev ve Velké Británii při té příležitosti promluvila o dosud neznámých osudech mužů a žen, kteří nasadili svůj život při záchraně Židů v průběhu holokaustu.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk/CC BY-NC-SA 2.0

Tiskový mluvčí diecéze v severoanglickém Shrewsbury Simon Caldwell řekl, že stále existuje mnoho neznámých osudů mužů a žen, kteří riskovali svoje životy, aby tajně ukrývali Židy před nacistickou perzekucí, přičemž někteří z nich byli za svoje činy odsouzeni k smrti. Simon Caldwell se na toto téma zabýval výzkumem a uvedl, že někteří z nich představují pro něj osobně ty vůbec nejinspirativnější postavy.

Mezi tyto takřka neznámé hrdiny patří např. německý student medicíny Christoph Probst, který byl popraven kvůli veřejnému protestu proti nacistické perzekuci. Dále zmínil anglickou řeholnici Riccardu Beauchamp Hambroughovou z Kongregace sester Nejsvětějšího Spasitele, která ukrývala židovské uprchlíky v Římě, nebo sestru Agnes Welsh, která ukrývala židovské rodiny ve Francii.

Simon Caldwell při rozhovoru o těchto třech inspirativních lidech řekl, že všichni byli „neuvěřitelně stateční a ochotní obětovat svoje životy“, pokud by bylo třeba. Obě řádové sestry byly podle něj do takové míry pokorné, že se po válce nikdy nechlubily o svých hrdinských činech.

Simon Caldwell dále řekl, že ačkoliv byl papež Pius XII. často z některých stran kritizován, že málo veřejně protestoval proti nacismu, tak se velmi často přehlíží, jak aktivní a efektivní byl Vatikán a katolická církev a její členové při záchraně židovských životů při holokaustu.

Zdůraznil, že papež Pius XII. se během druhé světové války zasadil, aby ve Vatikánu a letní papežské rezidenci byly tajně ukrývány tisíce Židů. Podle Caldwella byl tento papež „jeden z největších hrdinů této hrozné doby“.

Záznamy ukazují, že katolická církev zajišťovala falešné dokumenty a ukrývala lidi v klášterech, školách, v rodinách a i přímo ve vatikánských institucích. Tak se jí podařilo zachránit více než 860 tisíc Židů před nacistickou perzekucí.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva